Deset deka duše

Oct 10, 2024

„Pokud byste se měli z celé olympiády dívat jenom na jednu věc, dívejte se dnes na finále volného stylu žen do 50 kg,“ měl jsem 6. srpna večer rozepsáno v textu, který jsem chtěl hned nazítří ráno publikovat na Bluesky nebo na Twitteru. Na žíněnkách olympijské arény na Martových polích se měl odehrát další hluboce lidský příběh.

Jenže ráno bylo všechno jinak. Hluboce lidský příběh nabral úplně jiný směr a v dalších hodinách a dnech se toho stalo až příliš mnoho. Tolik, že průběh událostí často nestíhaly ani profesionální redakce, natož já. [Kdybyste mi chtěli přispívat a vynutit si nějakou pravidelnost, dělá se to tady.] A všechno to – snad – skončilo až tenhle týden, kdy Indie volila do zákonodárných shromáždění v Harijáně a v Džammú a Kašmíru.

Co se vlastně v té Paříži stalo? V olympijském finále zápasu ve volném stylu žen do 50 kg se za Indii měla představit Vinéš Phógát. Rodačka z Harijány a členka známé zápasnické rodiny ohromila svět už ve čtvrtfinále, když vyřadila do té doby neporazitelnou Japonku Yui Susaki. S takovou formou to vypadalo, že by se Indie konečně mohla na letošních Olympijských hrách dočkat i vytouženého zlata.

Ráno se ale při kontrolním vážení před finálovým zápasem zjistilo, že Vinéš Phógát má 100 gramů nadváhu. Pravidla jsou v takovém případě neúprosná a následuje okamžitá diskvalifikace. Zápasníci a zápasnice si musejí udržet soutěžní váhu po celý průběh turnaje. Nepomohla sauna, skákání přes švihadlo, ani ostříhané vlasy. Ze zlatého snu zůstala jen spousta slz, zlomené srdce, životní prohra a v necelých třiceti letech konec kariéry. A taky i trochu ostuda pro indický olympijský tým, který nedokázal ohlídat životosprávu své možná největší naděje.

Teď bychom mohli skončit, jenže tady to všechno teprve začíná. Celý tenhle příběh totiž vlastně vůbec není o sportu. Vinéš Phógát sice mohla být mistryní Asie i Commonwealthu, ale doopravdy se proslavila něčím úplně jiným. V lednu 2023 společně s dalšími zápasníky a zápasnicemi rozjela protest proti vedení indické zápasnické federace. Její tehdejší předseda Bridžbhúšan Šaran Singh prý totiž sportovkyně sexuálně obtěžoval, a to opakovaně a systematicky.

Jenže Bridžbhúšan byl zároveň i poslancem za vládnoucí Indickou lidovou stranu. Takže kromě toho, že se mu dostali politického krytí z nejvyšších míst, byl celý protest zápasníků i brutálně policejně rozehnán. Svá polínka do ohně přiložila nejen provládní média, ale i armáda trollů, kteří udělali doslova všechno, aby protestující sportovkyně očernili. Na sociálních sítích byla známá třeba upravená fotka, kde zatčeným při převozu policejním antonem někdo ve photoshopu dodělal úsměvy.

Do shitstormu se musel vložit Nejvyšší soud a nakonec to dopadlo tak nějak středně. Bridžbhúšan byl odvolán z pozice předsedy svazu a do sněmovních voleb letos na jaře sice nebyl zařazen na kandidátku, ale křeslo v jeho poslaneckém obvodě vyhrál jeho syn. Vinéš Phógát se nestihla připravit na nominačky, takže musela shodit tři kila a probojovat se do Paříže v soutěži do 50 kg. V její preferované kategorii do 53 kg činovníci mezitím vybrali teprve devatenáctiletý talent Antim Panghál.

A dál už to znáte. Suverénní postup pavoukem, 100 gramů nadváhy, spousta slz, zlomené srdce, životní prohra a v necelých třiceti letech konec kariéry. Tedy – konec sportovní kariéry. Vinéš Phógát totiž obratem vstoupila do politiky v barvách opozičního Indického národního kongresu, a to rovnou jako kandidátka do zákonodárného shromáždění v Harijáně. Nikdo se asi už nedozví, do jaké míry byl tenhle plynulý přechod ze sportu do politiky naplánovaný. V Indii je totiž politické úplně všechno. V každém případě vlna sympatií vynesla Vinéš Phógát ve volbách v Harijáně až do křesla zastupitelky za volební obvod Džuláná.

A ptáte se, jak dopadla Antim Panghál, která Indii reprezentovala v kategorii do 53 kilogramů? Nejprve vypadla ze soutěže hned v prvním kole a pak se zapsala do dějin ne úplně lichotivým způsobem. Když se pokusila na svou akreditaci propašovat do olympijské vesnice svou sestru, skončilo to rvačkou s taxikářem, sestra skončila na policejní stanici a mladá zápasnice byla z olympiády vyloučena.

Gefällt dir dieser Beitrag?

Kaufe Smaženky a machři einen Kaffee

Mehr von Smaženky a machři