зниження температури подовжує життя та з ...

зниження температури подовжує життя та запобігає шкідливій агрегації білків

Apr 10, 2023

https://www.sciencedaily.com/releases/2023/04/230403133449.htm - важлива новина щодо продовження тривалості життя, пов'язана з білками.

дослідники University of Cologne показали, що при зниженні температури спрацьовують активатори протеасом. протеасоми - це білкові комплекси, їх часто називають білковими блендерами/м'ясорубками. ці молекулярні механізми складаються з семи субодиниць, з котрих від трьох до всіх семи - протеази (білкорозщеплюючі білки), і деградують позначені убіквітином білки (тому відомі також під назвою убіквітин-протеасомна система).

агрегація білків - відносно нещодавно відкритий механізм старіння клітин, він працює у всіх клітинах, навіть у стовбурових, тому що не всі білки вдало згортаються, приблизно третина всіх білків згортається неправильно і не виконує своїх функцій, натомість може злипатися з іншими білками. а й ті білки, що згорнулися правильно, з часом ламаються і їх також потрібно утилізувати. тож очевидним механізмом сповільнення старіння було б сповільнення синтезу білків і прискорення деградації позначених убіквітином білків, щоб вони не злипалися в білкові агрегати. і, як пишуть самі дослідники: https://www.cecad.uni-koeln.de/about/news/article/cold-is-beneficial-for-healthy-aging/ - зниження температури організму дозволяє досягти активації протеасом через активатори PA28γ/PSME3. дослідження проведене на червах, але у нас ці активатори також наявні, тож можна сподіватися, що і у нас зниження температури і метаболізму спрацює. не зрозуміло тільки наскільки сильним буде ефект і чи варта гра свічок.

але дуже складно придумати як активація протеасом може нашкодити організму чи прискорити старіння, тож це реально цікава терапевтична мішень. я можу собі уявити, що через десять років стане нормою на ніч підмикатися до системи охолодження крові - як ми зараз маємо окремі моделі ігрових ноутбуків, котрі можна підімкнути до зовнішньої системи водяного охолодження - і спатимемо з температурою тіла, наприклад 30°C. можливо такий сон займатиме значно більше часу, але якщо в результаті це продовжуватиме життя до більш ефективних втручань, то чому ні.

основна публікація в Нейче: https://www.nature.com/articles/s43587-023-00383-4immagine

Ti piace questo post?

Offri un caffè a науковий критик

Altro da науковий критик