Prišli výsledky! Do štartu WSER mám čo r ...

Prišli výsledky! Do štartu WSER mám čo robiť.

Feb 05, 2024

Toto je testované východisko pre nastavenie môjho tréningu na najbližšie 4 mesiace. Hurá! Roboty jak na kostole...:)

Ahoj :) S radosťou dnes aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch budem s vami zdieľať svoj ultrabežecký príbeh. Po 9 rokoch čakania som sa dostal na najstaršie stomíľové preteky na svete Western States 100. Moje blogy sú plné vášne pre tento unikátny šport, ale obsahujú aj množstvo užitočných informácií pre čitateľov, ktorí hľadajú vo svojom živote veľké aj športové výzvy.

Vaša občasná kúpa kávy za pár eur alebo pravidelný mesačný príspevok 4€ by mi veľmi pomohli pokračovať v investovaní času a zdieľaní mojich príbehov, plných skúseností s prípravou a motivácie. Vaša podpora nie je len finančným gestom, ale aj zárukou, že moje príbehy nájdu cestu k vám, mojím verným čitateľom.

Ďakujem za váš čas a podporu. Spoločne môžeme napísať ďalšie kapitoly tejto v skutku nezvyčajnej cesty. S úctou, Martin. Ďakujem.

HOTOVO!

Tak a mám čo som chcel. Nielen, že viem dátum môjho štartu na najstaršej horskej 100-míľovke sveta, ale už aj viem, ako to so mnou v tomto momente kondične vyzerá.

Zliezol som z pásu, zliezol som s vyšetrovacej postele, zabralo to pol dňa. A ešte dačo koncom mája poskúmame 😊. Minulý týždeň som bol na dvoch testoch. Jeden sa volá spiroergometria a druhý 3D diagnostika pohybu. Tento blog je zameraný na výsledky prvého z menovaných testov. Píšem ho v čase keď na výsledky 3D diagnostiky pohybu ešte len čakám. Sedím vo vlaku, vraciame sa s chalanmi z Prahy. Bol to skvelý víkend, tak snáď mi odpustíte 2 dňové meškanie. Poďme na to...

4 OČAKÁVANIA OD TESTU SPIROERGOMETRIE

"S akými očakávaniami som do testu šiel?" Myslím, že túto otázku by si mal položiť každý, kto tento test chce podstúpiť a zaplatiť zaň nie úplne najmenšie peniaze. Dnes sa hodnota spiroergometrie pohybuje v hladine ceny kvalitných bežeckých topánok (149,- EUR). 3D diagnostiku pohybu som podstúpil preto, lebo v poslednom období som sa v súvislosti s nie úplne správnym držaním tela stretával so zraneniami a potrebujem sa im v tejto sezóne, pri zvýšenom tréningovom nasadení, maximálne vyhýbať. Cena 3D diagnostiky pohybu sa "pohybuje" nad 200,- EUR. V štúdiu Go Create Performance si vás zoberú do parády ľudia, ktorí svojmu remeslu dobre rozumejú a majú bohaté skúsenosti s testovaním, vyhodnocovaním a následným poradenstvom. Testujú profíkov, ale aj nás, obyčajných smrteľníkov.

OČAKÁVANIE 1  

Nebol som na spiroergometrii viac ako 3 roky. Od posledného vyšetrenia som mal takmer ročnú bežeckú prestávku. Spôsobilo ju nepríjemné zranenie v panvovej oblasti v podobe únavovej praskliny ľavej panvovej kosti a zapáleniu väzív a symfýzy. Čo je to za potvoru, to si môžete pozrieť v tomto príspevku tu. Začínal som vlastne odznova. Počas zranenia som značne pribral (cca 13 kíl). Stratil som bežeckú kondičku aj istotu v teréne. Verím, že z najhoršieho som sa už pred časom dostal. Nie je to ešte ono, asi už ani nebude, ale… No skrátka, mám teraz pred sebou náročný cieľ z hľadiska snahy bežať nie len ďaleko, ale tentokrát na svoje pomery aj relatívne rýchlo. Viem ako sa cítim, no chcem to vidieť aj v číslach a premýšľať, čo ešte do konca júna môžem pre zlepšenie urobiť.

OČAKÁVANIE 2

Moja aktuálna telesná hmotnosť je ešte stále privysoká. Výška 174 centimetrov jednoducho potrebuje menej ako mojich dnešných 76 kilogramov. Subjektívne, bežecky najlepšie som sa cítil v rokoch minulých, keď som mal na štarte horských ultramaratónov cca 72 kilogramov. Na Vianoce som mal 78 kíl, od tej doby to ide pomalinky dole. Ešte ale nie som v plnom tréningu a tak očakávam, že sa to neskôr pohne trošku svižnejšie nadol. Mojim cieľom, ktorý som si vytýčil, je hmotnosť spomínaných 72 kíl na štarte Western States 100 (29. júna 2024). Nechcem ale stratiť potrebnú silu. Naopak, rád by som ešte nejakú nabral = prihodil nejaké svalstvo na seba 😊 Zhadzovať treba teda najmä tuky a nájsť spôsob, ako v náročnom tréningu svaly nestrácať. Musím svalstvo aj v hornej časti tela prebrať k životu. Pribúdajúca svalová hmota by mi mala pomôcť zrýchliť metabolizmus a teda ľahšie spalovať kalórie, prechádzať do kalorického deficitu a ísť s hmotnosťou dole. Pri ultra dlhých behoch toto vôbec nie je jednoduché docieliť. Špeciálne u mňa, ale o tom inokedy...😊.

OČAKÁVANIE 3 

Vôbec som po tých 3+ rokoch netušil, kde sú moje skutočné aktuálne tepové prahy tréningových zón. Niečo mi Garminy hlásia, ale je to už celkom dávno, kedy som si bol tými číslami istý. Vďaka testu dokážem následne spresniť úroveň tepov (resp. úsilia), pri ktorých dokážem najefektívnejšie páliť tuky. Samozrejme, definovanie každej z 5 tréningových zón je dôležité pre vyskladanie celého bežeckého tréningu na nasledujúce 3-4 mesiace. Potom príde na rad rovnaký test pre finálne nastavenie taktiky v samotných pretekoch.

OČAKÁVANIE 4 

Ďalším mojim očakávaním od testu bolo porovnanie hodnôt nameraných laboratórnymi prístrojmi paralelne s hodnotami nameranými mojimi GARMIN hodinkami. Žiaľ, toto sa z technických príčin nepodarilo. Musel som dať pri testoch svoje Garminy dole zo zápästia. Vraj tam dochádza k rušeniu signálu s prístrojom, ktorý ma primárne meria cez hrudný pás. Nuž tak sa „porovnávačka“ nekonala. Prosím, neviete mi odporučiť čo najpresnejší hrudný pás, kompatibilný s mojimi Garmin Fenix 7X hodinkami? Existuje vôbec niečo také ako „presný“, „presnejší“ a „najpresnejší“ hrudný pás na meranie srdcového tepu? Budem rád, ak mi do komentárov pod týmto príspevkom napíšete vaše odporúčanie.

No, jednoducho povedané, potrebujem vedieť kde som a čo a ako sa dá do štartu ešte vylepšiť.

KĽÚČOVÉ ZISTENIA ZÁKLADNÝCH MERANÍ ORGANIZMU - A ČO S TÝM?

Pozrite, súčasťou testu je aj niečo o objeme pľúc, schopnosti sa "naduť" a schopnosti aj vyraziť zo seba maximum vzduchu a podobne… Tie až tak moc neriešim. Okrem iného aj preto, lebo moje výsledky sú v tejto oblasti podľa testu v norme a v zásade nie je sa na čo u mňa hobbika konkrétne zamerať. Nič nehapruje a tak mi to aktuálne stačí 😊 Môže ma akurát tešiť, že šport, ktorý robím dnes už 13 rokov, zrejme vyčistil všetok ten fajčiarsky sajrajt, ktorý som do seba inhaloval od svojich 14 do takmer 30 rokov života. Olé!

A teraz tie hodnoty, ktoré sú po teste pre mňa rozhodujúce a ktorými sa aj ďalej musím zaoberať.

Hmotnosť: 76,3 kg,  potrebujem ísť na cca 72,0 kg. Pobavili sme sa priamo pri konzultácii v Go Create Performance o tom, že pokiaľ budem dodržiavať nárast kilometrov v tréningových jednotkách a väčšinu behov budem behať v mojej tepovej zóne Z2, tak by som mal páliť dostatok kalórií, aby som sa hravo dostal do kalorickému deficitu, potrebného na zníženie hmotnosti. Z2-ka páli tuky najviac...

Telesný tuk: 20,7 %, potrebujem ísť na 15,0 %. Toto je môj vlastný cieľ. Už som tam bol a cítil som sa veľmi dobre. Nie je to žiaden "modeling", ale telo si s takým "nízkym" percentom tuku pri 100 míľovom behu hravo poradí. Obzvlášť ak si do júna dokážem vo fitku vybudovať niečo málo toho extra svalstva. Aktuálne teda platí veta, ktorú už dávnejšie po zmeraní mojej úrovne tuku povedal kamarát Martin Horniak, „Ty tučko!“ 😊

Viscerálny tuk: 8,5 kg, potrebujem sa dostať cca k hodnote 6,0 kg. Už dnes je hodnota 8,5 kg relatívne dobrá, lebo veď horná referenčná hodnota pre muža môjho vzrastu a veku je 12 kg. Ale pri poklese telesnej hmotnosti za pomoci behov v nízkych tepoch, pôjde aj táto hodnota dole. Tak mi sľúbili v Go Create Performance 😜. Viscerálny tuk sa nachádza v okolí vnútorných orgánov a pri vysokej hodnote ich funkciu negatívne ovplyvňuje. Je však veľmi potrebné ho mať dostatok, aby naďalej chránil orgány v našom tele. Obzvlášť pri ultrabehu sa nejakú tu "nárazníkovú ochrannú zónu" oplatí v sebe nosiť.

Bazálny metabolizmus: 1748 kcal, s týmto nič nenarobím. Ale samozrejme, zmenou telesnej hmotnosti sa bude aj táto hodnota meniť. Načo sa vlastne meria a prečo je dobré o nej vedieť? Nuž bazálny (základný) metabolizmus je hodnota spotrebovaných kalórií, ktoré by meraný človek spálil za 24 hodín ak by fakt nič, ale že vôbec nič nerobil. Vôbec nič znamená, že by nesmel ani premýšľať, pretože mozog nám pri premýšľaní spaľuje energiu, hlavne cukry. No a potom vysvetlite proletárom všetkých krajín, že pracujúca inteligencia reálne maká 😊. Mal som kedysi kolegu analytika, ktorý keď si sadol za počítač a ponoril sa do štatistických analýz, za dve hodiny bol totálne vyflusnutý a musel sa ísť najesť niečoho poriadne sladkého. Tak mu to chlapovi šrotovalo 😊. Ak mám v pláne byť minimálne 2 nasledujúce mesiace v miernom kalorickom deficite, tak nikdy, ani počas oddychového dňa v týždni, keď nič nebudem robiť, sa hodnota prijatých kalórií za deň nesmie v žiadnom prípade dostať pod hodnotu tohto nameraného bazálneho metabolizmu. Moja kalorická spotreba aj počas "lenivého" oddychového dňa sa pohybuje okolo 2050 - 2100 kalórií.

PRVÉ ZHRNUTIE

Pri konzultácii ohľadom hore uvedených nameraných hodnôt sme si a kamarátmi v Go Create Performance povedali, že ma čaká obdobie dlhých, resp. dlhotrvajúcich behov v zónach Z1 a Z2 kdesi medzi 115 a 130 tepov za minútu (ideál kdesi medzi 120 – 125 bpm). Tam by som mal najefektívnejšie páliť energiu práve z tukov. Bude sa to prejavovať aj tým, že v najbližších 2 mesiacoch (február, marec) nebudem mať počas tohto typu behov veľkú „žiadzu“ po keksíkoch a sladkých géloch. Bude treba si strážiť dopĺňanie tekutín a minerálov, počas výkonu. Samozrejme, ak budem dlho vonku v lese, dá sa jesť aj niečo úplne obyčajného. Moji „špióni“ z trasy Western States 100 mi bonzli, že najviac z kategórie „real food“ tam frčia tortilly so zapečeným syrom cheddar, sladké zemiaky, melóny, banány a slané praclíky 😊. Tieto dlhé a pomalé behy teda budú primárne behmi víkendovými. Mám našťastie v práci „krátke piatky“ a tak je na mne, ako si od piatka popoludnia do nedele večera „dlhé behanie“ vyskladám. Nejakú predstavu už mám 😊. O nej budem písať separátny blog. Strava sa v tomto období bude musieť zmeniť. Pomerne veľa kalórií už tradične prijímam z tukov. Tie budú musieť v tejto fáze prípravy trochu ustúpiť. V menej namáhavé dni budem musieť zvýšiť pomer príjmu kalórií z bielkovín. V dni, ktoré budú ovplyvnené namáhavým tréningom, sa zameriam na zvýšenie podielu sacharidov. Samozrejme, ďalšia sprievodná potreba tohto nastavenia je aj nevyhnutná schopnosť relatívne rýchlo regenerovať a správne vyživovať namáhavé svalstvo. Prijaté sacharidy a bielkoviny po tréningu by to mali zariadiť 😊.

*****************************************

MY WSER PLAYLIST_10

EWA FARNA, Na ostrzu

LOTTE, MAX GIESINGER, Auf das, was da noch kommt

DON DIABLO, CALUM SCOTT, Give Me Love

+ MOJA STRAVA

*****************************************

POZITÍVNE PREKVAPENIE

VO2max (ml.kg-1.min-1): 53,6  Na vysvetlenie, na hodinkách mi Garmin dlhodobo prideľuje hodnotu 50. Myslel som, že je nadsadená a test ukáže možno hodnotu 48. Opak bol pravdou. Aktuálne VO2max mám teda na ceste k hodnote 54 a to je v mojom podaní celkom dobré. Vraj sa dá predpokladať, že ak pri tréningu zredukujem telesnú hmotnosť o ešte pár kíl, dôjde k zvýšeniu tejto hodnoty. Už teraz sa teším na opätovné preskúšanie koncom mája. Toto je každopádne dlhodobý parameter a nie úplne všetky úkony potrebné na úspech v Kalifornii sú zamerané len na zvýšenie VO2max. Nedá sa všetko za 4 - 5 mesiacov stihnúť. O to viac bude záležať na ďalších parametroch, resp. rozhodnutiach, ktoré do štartu urobím. No nie je to celé zábava?! Čo poviete? Pre mňa určite áno 😊. Heh a čo je to vlastne ten VO2max? No, to sa dozvieš tu keď klikneš 😊

Kľudový tep: 50 bpm Ten veru u mňa býva aj 45 a v noci cca 40-42 bpm. S Martinou Čibovou, ktorá ma testovala, sme sa dohodli, že som sa jednoducho na ten test veľmi tešil, tak sa aj srdiečko trochu pohlo 😉. Tesne pred naskočením na bežecký pás mi natočila EKG a to ukázalo, že je všetko v poriadku, môžem sa ísť vyvesiť na lano a vyblázniť.

Threshold HR ANP alias anaeróbny prah – tak to je po sedliacky povedané, ten počet tepov srdca za minútu, kedy sa začína nadmerne vypúšťať v svaloch laktát a začína človek postupne tuhnúť a podobne. U mňa je teda táto hranica stanovená na úrovni 150 bpm, resp. moje bežecké tempo na rovnom povrchu je 1 kilometer ubehnutý v čase 4 min 37 sek. Pri ultrabežeckých pretekoch by som sa teda za túto tepovú hranicu rozhodne často nemal dostať. Pri jej dosiahnutí bude u mňa prichádzať pomerne rýchla degradácia a únava bude enormne narastať. V zásade si myslím, že ja sa tam občas objavím len z dvoch dôvodov. Dôvod 1 - budem sa rýchlo valiť nejakým technickým zbehom a tepy pôjdu prudko hore ani nie pre námahu, ale vďaka stresu, ktorý prekonávam pri maximálnom sústredení. To sa deje vždy, keď sa obávam, že dôjde k nejakému pádu a zraneniu. Dôvod 2 - nebudem sa chcieť zmieriť so znížením tempa na únosnejšiu úroveň a napriek nastupujúcej únave budem tlačiť na pílu. Stred trate Western States 100 v horúcich kaňonoch bude pre túto taktickú chybu ako stvorený. Nejeden "šampión" presne na toto v kaňonoch doplatil a dobehal. Teplota tam nie zriedka dosahuje až 40 stupňov Celzia. Skúsení veteráni WSER svorne tvrdia, že skutočné preteky začínajú na začiatku „posledných“ 60 kilometrov, na stanici Foresthill. Niekto začne dobiehať súperov, iní zas svoje limity, predsavzatia a plány. A práve tie sa im vďaka tejto chybe môžu pomerne rýchlo na trase zrútiť. No, ale veď preto ten šport milujeme, však. O čo lepšie sa mi podarí nasledujúce mesiace trénovať a zvládnuť aj tréning adaptácie na teplo (budem o tom neskôr separátne písať), o to neskôr sa u mňa v deň D prihlásia vysoké tepy spôsobené vyčerpaním. Rozhodne neplánujem byť v týchto pretekoch „fast runner“, ale skôr „smart runner“ 😊.

METABOLICKÉ PARAMETRE

Max. spaľovanie tukov120 bpm (moje tempo na rovine 6:00 min na 1 km), tak toto tempo je teraz začiatkom februára pre mňa najdôležitejšie. Ešte stále som vo fáze zimného zbierania „základných kilometrov“. Ak je jeden z mojich cieľov v úvode roka redukcia hmotnosti vďaka úbytku tukov, tak práve dlhé pomalé behy v rozsahu 116 – 131 tepov za minútu (tréningová zóna Z2 - takzvaná zóna „budovania základnej vytrvalosti“) by mali v mojom bežeckom kalendári dominovať (80%) v mesiacoch február a marec. Hodnotu 120 bpm vyhodnotil test ako tú, pri ktorej tuky pálim úplne najviac. Všeobecne platí, že ak chce pretekár kvôli pretekom schudnúť, mal by tak urobiť čo najďalej od štartu. Samozrejme, budem behávať aj rýchlejšie tempové behy počas pracovného týždňa. Aktuálne teda pri odbehnutých cca 55 – 65 km za týždeň, budem venovať tempovým behom od 132 do 149 bpm cca 10 – 15 kilometrov. Mám v lese pri dome pekné 7 – 8 kilometrové okruhy, tak tie budú pre mňa teraz takou malou oslavou keď sa budem chcieť trochu rýchlejšie prevetrať.

Spaľovanie tuky/cukry - 50:50: 134 bpm (tempo na rovine 5:00 min na 1 km), aktuálne si teraz nastavujem túto hodnotu ako hraničnú pre dlhé behy. Mojimi prvými tréningovými ultra pretekmi je Letecká 100-ka v úvode marca. Nedal som si na ňu žiaden časový cieľ. Chcem využiť tieto preteky, na maximálne spaľovanie vlastného tuku pri hodnote 120 bpm a hodnota 134 bpm bude pre mňa v ten víkend naozaj hraničnou či už v strmých náročných stúpaniach, alebo rýchlych zbehoch, alebo v druhej polovici pretekov, keď už telo bude objektívne cítiť značnú únavu. Bude to pre mňa nová skúsenosť, pretože preteky obvykle behám len "na pocit". Som zvedavý, či vôbec budem schopný tento cieľ vlastnou vôľou splniť a udržať sa celých 100+ kilometrov na uzde. Skrátka, niekedy na tej trase človek „uletí“, zamyslí sa, chce sa rýchlym tempom trochu pobaviť, rozptýliť. Je to ale tento rok „tréningová stovka“ a tak tomu treba mnohé veci podriadiť. Myslím, že na limit pretekov (25 hodín) by aj tieto tepy mali stačiť.

Spaľovanie cukrov 100% - od 159 (tempo na rovine 4:00 min na 1 km a rýchlejšie), tak toto tempo a tepovú úroveň si súkromne pomenujem „rýchla smrť“. Skrátka, nemôžem si myslieť, že v tepoch nad 159 bpm dokážem dnes dlho bežať. Moje telo si v tejto hladine bude pýtať veľa cukrov a ako sa poznám, ja už za polovicou pretekov mnoho toho sladkého nedokážem zjesť. Samozrejme, takto vysoké tepy by mi veľmi rýchlo spôsobili nadmerný stres, ktorý by mi otočil žalúdok naruby a isto by som sa riadne zgrcal. Jasné, na kratších tréningoch (do 20 km) paráda. Zvlášť vo fázach, kedy budem potrebovať urobiť niečo pre posunutie svojho výkonu na vyšší level. Na tie vyššie tepy bude dosť času v mesiacoch apríl a máj, kedy budem pracovať aj na zvýšení rýchlosti. Napríklad na úvod apríla som si naordinoval testovací bratislavský ČSOB maratón. Tam by som sa rád „pohral“ s vysokými tepmi a schopnosťou rýchlo „točiť nohy“. Je to dôležité aj preto, lebo trasa Western States 100 je oproti iným pretekom, ktoré som doposiaľ bežal u nás, v Alpách alebo v Pyrenejach, menej technická a pre jej celkový sklon nadol veľmi rýchla.

Zotavenie po záťaži - dobrá správa: V teste samotnom je moment, kedy bežíte svoje tempové a rýchlostné maximum alebo sa mu veľmi priblížite. V mojom prípade to bolo 170 tepov za minútu v rýchlosti 3 minúty 45 sekúnd na 1 kilometer. Chcel som pôvodne bežať na páse až do zlyhania nôh a hojdania sa na lane, ale hlava ma až tam nepustila. Uskočil som z pásu. Nasledovalo okamžité spomalenie pásu na úroveň chôdze v tempe 2 km/h a trvalo 5 minút. Aj tento úsek chôdze bol meraný prístrojmi. V tejto fáze sa vyhodnocuje, na akú hodnotu klesne tep bežca počas 5 minút.

Ten môj klesol na konci testu na oddychovú úroveň 87 tepov. Toto priatelia v Go Create Perfomance štúdiu vyhodnotili ako veľmi dobrý výsledok. Dáva to nádej najmä na fázy pretekov, kedy po náročnom rýchlom stúpaní, alebo po pribehnutí na občerstvovaciu stanicu, dokážem svoje telo pomerne rýchlo dostať do relatívneho kľudu a vrátiť sa k svojmu bežeckému tempu. Jesť v kľude je super, rozbehnúť sa hneď po vyštveraní sa na kopec je super, upokojiť sa po náročnom technickom zbehu a ísť si zas svoje je tiež super 😊. Tak preto je tento výsledok určite pred WSER potešujúcou správou.

DRUHÉ ZHRNUTIE - MOJE ZÓNY INTENZITY TRÉNINGU

Toto je asi najdôležitejšie info pre aktuálne nastavenie môjho tréningu...

Pozn: V Tabuľkách sú aj bežecké tempá, ale to dáva zmysel len na placatom asfalte. Ten však budem behať len minimálne. Primárne je pre mňa najdôležitejšia informácia o tepoch.

Z1 - aktívna regenerácia: do 115 bpm, zóna, ktorú budem navštevovať hlavne po dlhých ťažkých, alebo kratších, veľmi intenzívnych tréningoch. Tak isto čas týchto regeneračných behov nastane tesne pred štartom, alebo týždeň po skončení nejakých tréningových ultra pretekov.

Z2 - budovanie základnej vytrvalosti: 116 - 131 bpm,  najviac tréningov bude v tejto zóne najmä 6-8 týždňov po teste. Budú to behy dlhé a pomalé pre maximálnu redukciu tuku a telesnej hmotnosti smerom k subjektívnemu ideálu (70-72 kg).

Z3 - Zmiešané pásmo: 132 - 142 bpm je stále efektívne vo vzťahu k páleniu tukov a zároveň už vytvára veľmi dobré podmienky na rast vytrvalosti. Dôraz na behy v tejto zóne príde v mesiacoch apríl a máj. Neznamená to, že už nebudem behať Z2 alebo Z4a.

Z4a - Tempová vytrvalosť pod ANP: 143 - 149 bpm, nebude toho veľa, ale omnoho častejšie budem behať zónu Z4a ako Z4b. Táto zóna bude na tempové behy v lese po rovine, na asfalte, alebo v lese do kopca ideálna. Občas, najmä v tých tempo a intervaloch v kopci sa určite prehupnem aj do zóny Z4b.

Z4b- Tempová vytrvalosť nad ANP: 150 - 156 bpm - de facto príde sama, keď už budem mať za sebou dlhšiu kopcovitú trasu a s ňou príde prirodzená únava. Príklad, keď 4x vybehnem Devínsku Kobylu od kostola až po rozhľadňu, tak prvé dva razy budem v Z4a, ale následne už tretí a štvrtý výbeh v intenzívnom nasadení pôjde do Z4b až Z5 zón. V zóne 4b sa mne netreba zdržovať dlho, aby nedošlo k zraneniu pri premáhaní organizmu. Špeciálne ja po posledných dvoch rokoch zranení si na toto musím dávať sakramentsky pozor. Navyše z behov, ktoré budú mať intenzitu na "len" Z4a sa budem vedieť o poznanie rýchlejšie zregenerovať do ďalšieho tréningu.

KEDY TO ZOPAKUJEM A NAČO...?

Testy spiroergometrie určite zopakujem na prelome mája a júna. Budú slúžiť na informáciu o tom či a ako som sa v týchto všetkých hodnotách posunul. Opakovaný test bude základným kameňom pre finálne určenie stratégie a nastavenie tepov pre deň D, ale aj pre týždne kontrolovanej klesajúcej intenzity tréningu. Jún bude čas relatívneho oddychu, regenerácie, saunovania a samozrejme nutrične vysoko kvalitného "papania" :).

...a teraz si idem prečítať spolu so svojim fyzioterapeutom výsledky 3D dignostiky pohybu, aby som vedel, čo ma čaká v posilke, na karimatkách a aby som vám o tom mohol nabudúce niečo "múdre" napísať :).

Milý priateľ čitateľ, toto je moja cesta na štart legendárnej Western States 100. Čakal som na túto príležitosť viac ako 9 rokov. Nechcem si skúsenosti, zážitky, ale aj rôzne myšlienky, ktoré mi na tej ceste idú hlavou, nechať len pre seba. Tento týžDenník je tu pre každého, koho to osloví a v mojich príspevkoch uvidí aj kúsok seba. Ďakujem každému, kto mi pošle do komentárov spätnú väzbu. Ďakujem za čítanie, zdieľanie, za prípadné podnety k novým príspevkom. Mojim želaním je, aby si si šálku kávy, čaju, horúcej čokolády, alebo pohár vína vychutnal pri mojich textoch ešte o trochu intenzívnejšie. Kúpou "kávy" alebo prihlásením sa za člena podporovateľov a odberateľov mojich pravidelných príspevkov, podporuješ moju snahu tvoriť pre bežeckú komunitu inšpiratívny a užitočný obsah a pomáhaš mi priblížiť sa k veľkému a náročnému cieľu, ktorý mám pred sebou už 10 rokov, no teraz je už skutočne "na dosah".

Vous aimez cette publication ?

Achetez un café à Martin Urbaník

5 Commentaires

Plus de Martin Urbaník