Invaze na Ukrajinu, den 118/119:

Jun 22, 2022

1) Dnes to je za 2 dny a ještě se toho hodně děje, takže to bude delší.. Je stále možné, že mi z toho nějaké včerejší informace vypadly, tak to kdyžtak prosím omluvte.

2) Na Zmijím ostrově je neustále "živo" - Rusové se snaží posílit své pozice zde a Ukrajinci ostrov kontinuálně ostřelují, ničí ruskou techniku a ztenčují stavy okupantské posádky.
Ruské jednotky dnes odpálily minimálně 7 raket na Mykolajiv, ve městě je minimálně 1 mrtvý a 3 ranění, ale spíše více.
Ostřelování také pokračuje na střední a severní části chersonské fronty. Ze Skadovsku, jižně od Chersonu, dnes měly lítat na Ukrajince Iskandery, takže Ukrajinci vystřelili zpět. Ve Skadovsku se pak hlásily výbuchy v přístavu apod.
Jinak potkávám zprávy, že ukrajinské velení uvalilo embargo na informace z chersonské fronty, což asi dává smysl. Víme, že se bojuje u Snihurivky, na předmostí přes Inhulec a na jihu. Zde se údajně daří kousek po kousku rusáky vytlačovat z dlouze připravovaných pozic. Tak snad.
To další je tedy zatím ze spekulací - ruské jednotky údajně opevňují okraje Chersonu - staví se zákopy a kryty. A ve městě měl být údajně zastřelen poslanec, který kolaboroval s okupanty.

3) Vcelku dobré zprávy přichází už pár dní ze záporožské fronty - v oblasti mezi Orichivem a Huljajpolí se dalšími lokálními útoky daří postupně osvobozovat ukrajinské území směrem na jih. Dnes to vypadá, že tomu tak je i jinde, protože včera nebo na dnešek byla osvobozena Pavlivka u Vuhledaru (skoro už doněcká fronta) a ukrajinské síly nyní bojují ještě o kus jižněji o vesnici "Yehorivka".
Jinak je samozřejmě většina záporožské fronty i nadále ostřelována ruským dělostřelectvem, to samé platí pro tu doněckou. Dnes byla také hlášena velká exploze někde poblíž Pavlohradu - co bylo cílem/zasaženo, ale nevím.
A zařadím sem podle geografické blízkosti ještě jednu informaci. Dnes někdy asi dopoledne měla být zasažena ruská rafinérie u města Novošachtinsk (severně od Rostova na Donu). Údajně dronem, který je vidět i na nějakém videu. Panují ale spory o to, jestli se opravdu jednalo o ukrajinský útok. Mimo jiné i proto, že dron byl dobrých 200 km hluboko v nepřátelském území, aniž by byl spatřen či zasažen.. Vzhledem k šuškandě o vyhlášení mobilizace v RF by se taky mohlo stát, že se jedná o "False flag operation", jejímž cílem je přesvědčit lidi .. o nutnosti mobilizace? Těžko odhadovat. Kdyby to opravdu byli Ukrajinci, pak by se jednalo o kardinální kousek.

4) Do Kyjeva včera přijel Ben Stiller a setkal se s prezidentem Zelenským.

Vypadá to také, že nepřítelství zakopali Zelenskyj s Orbánem, kteří si dnes volali. Zelenskyj mimo jiné Orbána pozval na návštěvu Kyjeva a také okolních obcí. Mluvil také s moldavskou prezidentkou, se kterou řešili společný postup k získání statusu kandidátské země.
Nadále také pokračuje ostřelování pohraničních obcí, ponejvíce v sumské oblasti.
Také zde zařadím jednu věc navíc - Bělorusko ohlásilo "mobilizační cvičení¨ na data od 22. června do 1 července.. v oblasti Gomelu - takže téměř úplně na ukrajinských hranicích. Osobně si ale stále myslím, že Bělorusé nezaútočí, protože ta země by se nejspíše zhroutila. Navíc Běloruská armáda trpí všemi syndromy té ruské, ale je na tom ještě hůř. Nebyl bych si ani 100% jistý její loajalitou.

5) Vypadá to bohužel, že ruské síly opět zasypávají Charkov raketami. Jinak jsou také ostřelovány dělostřelectvem oblasti na severním okraji města + předměstí.
Ostřelován je i Čuhujiv a okolní obce, a pak i na jih okolí Pryshybu - zde bohužel 5 mrtvých...
Západně od Izjumi Rusové nejspíše přivážejí posily, aby zastavili ukrajinský postup.
Na jihu zatím obrana na Slavjansk drží - rusáci sice tlačí, co to jde, ale nepodařilo se jim získat Bohorodychne, a u Dolyny stále zuří boje. Lehké úspěchy mají orkové jižně od Popasne, u Svitlodarsku.
Obrovský problém se včera během dne objebil u Zolote. Ruským jednotkám se totiž podařilo prorazit u Toshkivky a Ustynivky, takže vyrazili severním a severozápadním směrem. V tom severním směru došli rusáci k Bile hoře, o kterou se nyní vedou boje. Za touto obcí již v podstatě leží jižní předměstí Lysyčansku (ale za faktické předměstí se dá považovat už tato obec). V tom severozápadním směru se ruským jednotkým podařilo obsadit obec Myrna Dolyna. Ve směru od Toshkivku na západ se pak dostali k Hirske, kde se bojuje.
Podle neověřených, ale opakujících se zpráv (a čistě selské logiky velení) se z této kapsy ukrajinské jednotky stahují a v kontaktu s nepřítelem zůstávají jen zadní voje, které ten ústup kryjí. Cílem bude (snad určitě) dostat co nejvíc jednotek ven a najít si novou opěrnou linii.
U Severodoněcku je to vlastně pořád stejné - všude mohutné ostřelování a zuřivé městské boje. Ukrajincům se sem údajně podařilo dostat posily i zásoby, a to navzdory zničeným mostům. Orkové ale mají velký problém s tím, že nedokážou obránce vypudit ze samotného města a musí tedy nadále útočit i s velkými ztrátami.

6) Spojené státy potvrzují, že jejich závazek v rámci NATO vůči Litvě je pevný. Reagují tak na ruské vyhrožování Litvě poté, co uzavřela zásobovací koridor do Kaliningradu.
Finsko prohlásilo, že se na ruský útok připravuje celá desetiletí a v případě napadení bude klást maximální odpor.
Nadále pokračuje zmrazování ruských aktiv v zahraničí. Naposledy k tomu přikročilo například Irsko. Primárně se jedná nemovitosti, jachty, soukromá letadla apod. Jiné státy, například Tchaj-wan poskytne finační podporu na obnovu měst.
V Moskvě byla taky turecká delegace vyjednávat o koridoru pro lodě s obilím, a taky o odjezdu lodí třetích stran, které uvízly v Mariupolu.
V Rusku to vypadá, že porodnost v dubnu klesla někam na úroveň druhé světové války, a v případě, že by počítala jen mírová období, tak dokonce i o pár století zpět. Zlepšení se nečeká, naopak ještě další lehký pokles. Trochu to celé nahrává teorii, že ruské kradení obyvatel (a hlavně dětí) z Ukrajiny je takovým zoufalým pokusem zpomalit demografickou katastrofu, kterou Rusko dlouhodobě prožívá.
A když jsme u těch počtů, tak britská rozvědka tvrdí, že vojenské síly DLR ztratily už ve válce 55% stavů.

Celkově tedy se sitauce zřejmě vyvíjí kladně na záporožské frontě, asi (ale nevíme) na chersonské, a drobné úspěchy byly i u Izjumi. Boje v Severodoněcku stále pokračují. Nejhorší je situace samozřejmě okolo Zolote, kde se tedy dozvíme nejspíš až s nějakým zpozděním, jak proběhl ten ústup. Doufejme, že se podaří. Sláva Ukrajině!

Enjoy this post?

Buy Martin Lundák - Reporty o válce na Ukrajině a coffee

More from Martin Lundák - Reporty o válce na Ukrajině