Як (краще) давати негативний фідбек канд ...

Як (краще) давати негативний фідбек кандидатам

May 09, 2023

imagen

Погодьтеся, повідомляти будь-які погані новини — ще те задоволення. Ця навичка (да-да, саме навичка) потребує від нас багацько ресурсу, підготовки, та практики. 


Запитайте у будь-якого менеджера “що найскладніше в вашій роботі?” і більшість вам відповість “звільняти людей”. Запитайте про це саме у будь-якого рекрутера, і більшість вам не відповість, бо біжить на чергове інтерв’ю, але повірте, там буде щось про “знайти підходящий кандидатові тайм-слот у розкладі техінтерв’юера” та “відмовляти кандидатам”.


Як повідомити людині, що вона “не підійшла”, так, щоб її це не сильно ранило? Як не демотивувати, а навпаки — дати натхнення? Як дати користь, і при цьому не зачепити “за живе” і не похитнути віру людини в себе? 


Відмовити не задаючись цими питаннями — діло нехитре. “Дякую за ваш час, та ми вирішили не продовжувати далі з вами, удачі, блаблабла”. Такий фідбек може здаватись дуже безпечним і зручним для рекрутера/менеджера, але він стовідсотково ні про що для кандидата. Отримавши такий зворотній зв’язок людина навряд чи захоче до вас колись повернутися.


Над нормальною відмовою прийдеться попотіти. І кожен раз буде унікальним, бо нема двох однакових людей. 


Але якщо описати якісну відмову формулою, то вона б виглядала так: 

Конструктив (користь) + турбота (форма).


В конструктив вкладіть факти, що стали причинами рішення про відмову. Чого не вистачило кандидатові? Яких знань/навичок/досвіду? Як саме ви їх “оцінювали”? Чому для вас важливі/для чого компанії/проекту/команді потрібні ці знання/навички/досвід? Що ви можете порекомендувати кандидатові (почитати/подивитись/спробувати якийсь інструмент і тд)?

В турботу вкладіть те, через яку призму ви будете повідомляти ці факти. Наврядчи фразу “ви ніякий не міддл, бо навіть цього не знаєте!” хтось сприйме нормально. Бо вона агресивна, хоча наче чесна і прямолінійна на думку автора. Пам’ятайте, що всі ми різні. Навіть якщо в вашому уявленні/розумінні вашої компанії людина не відповідає критерію “міддл”, це не означає, що в інших компаніях так само. Ви не еталон :) Кращим і більш gentle підходом буде дати зрозуміти кандидату, що ВИ шукаєте/очікуєте інше (рівень, навички, досвід тощо). Не з ним щось не так. Не він/вона поганий/слабкий/не дотягує. А ВИ шукаєте інше. 


Може здатися, що це якась фігня, гра слів. Але повірте, слова дуже сильно впливають на нас. Особливо ті, якими нам відмовляють.


Завжди ваша,

Студія ✨gentle✨ HR рішень

¿Te gusta esta publicación?

Comprar HR Solutions Studio un café

Más de HR Solutions Studio