іллюстрація: Microsoft Bing Image Creator
Насправді, риба не є природною їжею для кішок. Вони є облігатними м'ясоїдними, тобто потребують м'ясної дієти, щоб бути здоровими.
Їхні предки, дикі коти, жили в пустелях та степах, полюючи дрібних гризунів та птахів. Звідки їм там взяти рибу? Гаразд, у деякі регіонах кішки могли проживати в регіонах з водоймами, але рибу вони, за рідкими виключеннями, ловити не вміють.
Тим не менш, рибу кішки люблять, особливо тунець. Подивіться склад котячого смаколика і скоріш за все знайдете там тунець. У статтях для власників котів ветеринари радять маскувати пигулки з фаршем з тунця.
Нещодавнє дослідження, проведене групою вчених із Великобританії, Німеччини та США визначило найкращий для котів смак та молекулярний механізм його розпізнавання.
Ним виявився смак умамі – його ще називають "п'ятий смак". Він не є кислим, солоним, солодким або гірким. Його зазвичай описують словами "пряний", "бульонний", "м'ясний". Уявіть два однакових супа, перший з яких зварений на воді, а другий на м'ясному бульйоні. Оцей другий суп і буде мати смак умамі.
У людей за відчуття умамі-смаку відповідають два гени — Tas1r1 та Tas1r3. Донедавна було відомо, що коти мають тільки один з них. Наявність другого компоненту довели в ході нового дослідження, дослідивши смакові рецептори котячого язику. Також виявилось, що котячі рецептори відрізняються від людських структурно і функціонально: у людей рецептор активують амінокислоти, а нуклеотиди посилюють цю відповідь.
У котів навпаки, рецептор активується нуклеотидами, а посилюється амінокислотами.
іллюстрація: Microsoft Bing Image Creator
Наостанок експериментатори запропонували своїм піддослідним дві миски з водою, до яких додали різні комбінації смаків умамі. Найбільш привабливим виявився той, що містив гістидин та інозинмонофосфат — сполуки, які в особливо великій кількості містяться в тунці.
Це збігається з особистим досвідом Ясуки Тоди, молекулярної біологині з Університету Мейдзі, лідерки у вивченні еволюції смаку умамі у ссавців і птахів. Бувши студенткою ветеринарного університету, вона викликала апетит у котів, що його втратили, посипавши їжу висушеними пластівцями з риби боніто — близького родича тунця.
То чи можна давати кішкам рибу і скільки?
Можна, але в міру. Переводити на повність рибне харчування точно не варто: риба містить надто багато фосфору і мало кальцію. Але декілька шматочків риби разчи два на тиждень цілком прийнятно.
Читати цей пост англійською