Розбираємо текст від Chat GPT, або чому ...

Розбираємо текст від Chat GPT, або чому цьому красеню ще далеко до самостійного написання

May 14, 2023

Привіт! Якось я дала запит Chat GPT написати історію.

Напиши історію про хлопця Сашу та дівчину Злату, які познайомились у літаку. Саша не знав, як правильно застібати пасок безпеки, а Злата йому в цьому допомогла

Це цілком реальна історія з мого життя і мені було реально цікаво, що ж напише з цього приводу машина. Ось, що в неї вийшло.


Саша завжди боявся літаків. Кожен раз, коли він знаходився на борту, він старанно прикладав увагу до інструкцій з безпеки та стежив за кожним кроком стюардес. Але незважаючи на його турботи, Саша ніколи не міг зрозуміти, як правильно застібати пасок безпеки.

Цього разу, на своєму польоті до Нью-Йорка, Саша знову відчував себе невпевнено. Він мандрував сам, без своїх друзів та родини, і його серце билось, коли він здійснював посадку на своє місце на літаку. Але коли він побачив дівчину з червоним волоссям і затягнутими пасками безпеки, він зрозумів, що є спосіб звільнитися від своєї тривоги.

"Вибачте, але я не знаю, як правильно застібати пасок безпеки", - промовив Саша, сподіваючись, що Злата допоможе йому. Злата посміхнулася і показала йому, як це зробити. Вона пояснила, що пасок повинен бути затягнутий так, щоб він облягав його тіло, а потім застібнула його. Саша вдячно усміхнувся і почав більш спокійно ставитися до польоту.

Під час польоту Злата і Саша почали спілкуватися. Вони дізналися про те, що мають спільні інтереси та подорожують до Нью-Йорка для різних цілей. Саша навіть поділився з Златою своїми планами на майбутнє та мріями про те, чого він хоче досягти у житті.

По призначеному часу літак приземлився в Нью-Йорку, а Злата та Саша вийшли разом з нього. Їхні шляхи розійшлися


Загальний сюжет

Простий та цілком передбачуваний, проте надто обірваний та без жодної затравки на продовження. У такому вигляді текст не несе жодної цінності. Хіба що її можна висмоктати з пальця та сказати, що "Саша навчився застібати пасок безпеки — і ти зможеш".

Як кістяк, коли ліньки його писати — най буде. Проте допрацьовувати все ж треба. Виникає питання: у який бік?

Мовні аспекти

LanguageTool не знайшов тут жодного косяка, окрім "незважаючи на" та сполучника "з", що псує милозвучність. Проте це дає нам прекрасний урок про те, що навіть із правильних слів та словосполучень можна скласти незграбні та кострубаті речення. Наприклад:

  • старанно прикладав увагу до інструкцій — щоби не казати загалом та не давати пустих оцінок, можна сказати, що він перший забігав до літака, займав своє місце та відкривав якнайшвидше відкривав інструкцію, щоб встигнути прочитати до початку польоту і не ганьбитись перед іншими пасажирами, що не вміє закривати пасок. Якщо в нас немає мети давати таких подробиць, можна сказати, що він уважно читав інструкцію з безпеки. І все.

  • незважаючи на його турботи, Саша ніколи не міг зрозуміти попри те, що Сашко бачив інструкцію 100500 разів, він все одно вчитувався в листок кожного перельоту.

  • цього разу, на своєму польоті на польоті? І ось, ще один рейс, і знову невпевненість, знову страх.

  • серце билось, коли він здійснював посадку на своє місце на літаку — серце б'ється завжди, інакше, як би він тут опинився, ходив, переймався? "Серце билося частіше", якщо іти найпростішим шляхом. Додавати метафори — некст левел. Може, його серце билось так, що віддавало в шию, ляшки та п'яти?

  • є спосіб звільнитися від своєї тривоги — ноу коментс, у мене від цієї конструкції тільки якісь зіпсовані асоціації)) Робот в одному з небагатьох випадків хотів подивитись на ситуацію з іншого боку, дібрати синонім, але вийшло надто незграбно, погодьтесь.

  • усміхнувся і почав більш спокійно ставитися до польоту — тут бот увімкнув режим "диплом" і налив водички на словосполучення "полегшено зітхнув", "заспокоївся" і вийшло це так собі. Це знаєте, як видно із тексту англійською, коли людина користується гугл-перекладачем.

  • дізналися про те, що мають спільні інтереси та подорожують до Нью-Йорка для різних цілей — (1) тут хочеться не зіставити, а протиставити, (2) тут є шалене поле для розвитку, наприклад, діалогу, який, до речі, теж може проявити деякі характеристики персонажу.

  • по призначеному часу літак приземлився в Нью-Йорку — ок, літак приземлився вчасно, але навіщо ця інформація? Ще й у доволі дивному формулюванні.

Композиція

Теоретично, тут можна виділити вступ, зав'язку, розвиток подій та розв'язку. Кульмінації — немає. Висновку ця історія теж ніяк не дає.

Найбільш очевидний напрямок розвитку — романтік. Тим паче, що політ до Нью-Йорку то доволі тривала подія. На розвиток подій та кульмінацію можна ввести діалог (в якому можуть бути особливості мови, що також щось розкривають), жести, тактильність, додати сторонні фактори, які заважають досягти мети (наприклад, якщо мета — перебороти зрештою фобію перельотів), а розв'язку не обривати настільки різко, а дати читачеві зрозуміти продовження (не обов'язково вказувати це явно, можна залишити місце для фантазії).

Сюди зрештою можна приплести Різдво, несприятливу для перельотів погоду та приховані мотиви. І це те, що поки бот не згенерує. Хіба що ми його дуже сильно не попросимо.

Найближчим часом намагатимусь втілити якусь із ідей стосовно цього тексту до кінця та запостити, як оповідання.

Що буде, якщо ми уточнимо запит?

image

Дуже небезпечно втрапити у вічний цикл розборів, але за що ми можемо похвалити бота тут:

  • він намагався давати зовнішні прояви характеристик "інтроверт" та "екстраверт";

  • додав більше відчуттів;

  • ввів діалоги.

Мовні конструкції все ще незграбні, втім, бот вчиться.


Дякую вам, що зі мною! Підтримуйте мене, аби бачити більше подібних розборів, авторських розповідей та інсайтів про написання книжок. Цього місяця розказала, що хотіла би знати під час планування видання, втім, із чим довелося знайомитися вже в процесі.

До зустрічі на каві!

Enjoy this post?

Buy Злата Ходос a book

More from Злата Ходос