Primárky 2024

Primárky 2024

Jan 23, 2024

Následující text je přepisem vlákna, které jsem napsal na platformě X (Twitter).

Údaje jsou aktuální k dnešnímu dni.

Letos nás toho čeká (co se týče dění na americké politické scéně) strašně moc. A protože se ve spoustě věcí dá orientovat někdy těžko, hodí se přehledy. Že jo? :) Tuším, že výraz "primárky" znát určitě budete, takže v tomhle ohledu tu teď detaily řešit nebudu a rovnou se pustíme do termínů a přihodíme několik zajímavostí. Všechny údaje jsou aktuální k dnešnímu dni.

Original public domain image from Flickr

Celý kolotoč odstartuje už tenhle měsíc a končit budeme začátkem léta. V červenci a srpnu mají pak obě hlavní partaje svoje sjezdy, kde delegáti formálně své kandidáty do souboje o Bílý dům potvrdí a za svou partaj oficiálně nominují. Republikáni se potkají ve dnech 15.-18. července v Milwaukee ve Wisconsinu, Demokraté pak 19.-22. srpna v Chicagu v Illinois.

Protože je možné, že Demokraté primárky (minimálně v některých státech) mohou zrušit s ohledem na kandidaturu Joe Bidena a jeho náskok proti konkurenci (v průzkumech o 60% a více), kterou reálně představují pouze Dean Phillips (člen Sněmovny reprezentantů) a Marianne Williamson (mj. zakladatelka neziskovky Project Angel Food), budu se tu věnovat těm, které čekají Republikány, kde to místy zajímavé být může.

Termíny primárek (GOP):

15. ledna: Iowa
23. ledna: New Hampshire
8. února: Nevada a Panenské ostrovy
24. února: Jižní Karolína
27. února: Michigan
2. března: Idaho a Missouri
3. března: District of Columbia
4. března: Severní Dakota
5. března (super úterý): Alabama, Aljaška, Americká Samoa, Arkansas, Kalifornie, Colorado, Maine, Massachusetts, Minnesota, Severní Karolína, Oklahoma, Tennessee, Texas, Utah, Vermont, Virginia
12. března: Georgia, Hawaii, Mississippi, Washington
15. března: Severní Mariany
16. března: Guam
19. března: Arizona, Florida, Illinois, Kansas, Ohio
23. března: Louisiana
2. dubna: Connecticut, Delaware, New York, Rhode Island, Wisconsin
20. dubna: Wyoming
21. dubna: Portoriko
23. dubna: Pennsylvania
7. května: Indiana
14. května: Maryland, Nebraska, Západní Virginia
21. května: Kentucky, Oregon
4. června: Montana, New Jersey, Nové Mexiko, Jižní Dakota

Primárky v jednotlivých státech probíhají podle místních pravidel a zabrušovat tu do toho nebudu, protože bych tím strávil dva dny. Pro zajímavost jen uvedu, že o nominaci na kandidáta či kandidátku Republikánů bude na červencovém sjezdu v Milwaukee rozhodovat téměř 2500 delegátů. Ti svůj mandát získají na základě výsledků primárek z jednotlivých států a území. Pro ty z vás, kteří se chtějí zeptat na princip, na jehož základě si daný kandidát zajistí hlasy delegátů z daného státu, můžu jen doplnit, že způsobů je víc. V některých státech získá všechny delegáty ten, kdo získá většinovou podporu (50+ % hlasů). Některé státy mají částečnou proporcionalitu, kde mohou (poměrný počet) delegáty získat kandidáti, kteří například získají více jak 10% hlasů. Některé státy také vysílají delegáty s tím, že volit vítěze z jejich státu není povinností delegátů a mohou svůj hlas odevzdat někomu jinému. V některých státech jsou "otevřené primárky", v nichž mohou volit i lidé, kteří nejsou registrovanými voliči dané strany (typicky tedy nezávislí). Někde mají uzavřené primárky, kde abyste mohli volit, být členem strany musíte. Existují pak ještě tzv. non-partisan blanket primárky, kde je jediná kandidátka pro všechny uchazeče a do finále postupují lidé s nejvyššími zisky bez ohledu na stranickou příslušnost. Tenhle poslední způsob se ale pro prezidentské primárky nikde nepoužívá (jen pro volby na nižších úrovních a je to skutečně vzácnost).

Zásadní je, že po 5. březnu bude rozhodnuto o cca 40% delegátů (resp. hlasech pro daného kandidáta pro letní sjezd), s koncem března už to bude značná většina a budeme mít solidní představu o tom, koho zřejmě partaj nominuje. Tedy bylo by to tak v normální situaci. Otázkou zůstává, co s případnou nominací a možnostmi Donalda Trumpa (pokud to budu brát tak, že podporu získá on) udělají jeho trestní kauzy a také Nejvyšší soud USA (SCOTUS). Řada z vás ví, že v tuhle chvíli jsme v situaci, kdy Donald Trump je mimo volební lístky v Coloradu a Maine. V Coloradu je uzavírka kandidátek 5. ledna, přičemž to je termín, k němž musí Trump nejpozději podat odvolaní k Nejvyššímu soudu USA. Pokud to udělá, zůstane výkon rozhodnutí Nejvyššího soudu Colorada (viz citované vlákno) pozastaven do doby, než SCOTUS rozhodne.

‼️ Donald Trump se nesmí zúčastnit voleb v Coloradu. ‼️

Protože primárky v Coloradu se odehrají 5. března, bude muset SCOTUS rozhodnout do té doby (aby Donald na lístcích v Coloradu být mohl).

Na to, co by se mělo v tomhle ohledu stát, existuje více názorů. Za sebe můžu říct jen to, že zdaleka nejlepší pro USA jako takové by bylo nejlepší vidět Trumpa tvrdě prohrát ve volbách, případě ho vidět ve vězení poté, co ho porota uzná vinným v rámci některé z jeho kauz.

Ještě bonus pro nadšence (nebo třeba studující), které zajímají podmínky v jednotlivých státech: Ballotpedia.

Enjoy this post?

Buy Vladimir Foltan a coffee

More from Vladimir Foltan