Prvý deň v novom roku

Prvý deň v novom roku

Jan 01, 2022

Je prvý deň v novom roku. Ani náhodou sa mi na neho nechcelo čakať, aby som ho za búchania delobuchov privítala pohárom detského bublinkového nápoja. Spánok mi je milší. A potom, nemám rada lúčenie. Príde mi málinko divné, ako sa ľudia svorne radujú, že ďalší rok je za nami a hurá, aj ďalší rok z našich životov. To si zaslúši náležite osláviť! Zopár ľudí si zamrmle popod nos, že sú zas o rok bližšie k smrti, ako zvykol aj môj otec, ale na Silvestra takých ľudí každý prehliada a ignoruje, lebo sú nosičmi zlej nálady a takých tu netreba. Na Silvestra sa predsa vítame s novým rokom a to znamená novú nepopísanú stranu, nový začiatok alebo ako sa tomu moderne hovorí "refresh" - čo to nechápeš? Odteraz budú veci iné, isto lepšie, však nedá sa to poprieť (alebo ty to necítiš? ) - vo vzduchu je až hmatateľné vzrušenie z čohosi nepoznaného ale dozaista fantastického, čo stojí za dverami - nuž poďme ich všetci spolu otvoriť!  

                           ................................................

Ráno som strávila asi desať minút brúzganím instagramu plného plus mínus sentimentálnych video príbehov o tom, čo v podmaze srdcetrhajúcej hudby "tomu" alebo "tej" minulý rok priniesol. Videá striedali fotky fanúšikov nového roka želajúcich všetko dobré silno podčiarknuté presvedčením, že tento rok to hádam konečne bude to pravé orechové!!! 

Ak sa vám zdá, že spoza mojich slov cítite čosi nevraživé, nemýlite sa. Možno je to spôsobené tým, že píšem a nová čistá prázdna strana vo mne viac nevyvoláva toľko vzrušenia ako sa jej to darí v očiach iných. Navyše, podľa mňa, začať odznova sa dá kedykoľvek. Narodenie dieťaťa, smrť blízkeho, svadba, začiatok štúdia, koniec štúdia, prvý deň v práci ... no menuj! To všetko sú veci, pri ktorých môžeme začať odznova. A aj začínami. Nový rok v kalendári pre mňa osobne nič neznamená. Len nervózne zaváhanie, keď budem najbližšie vypisovať listiny a v nich dátum, pri ktorom ma čosi neviditeľné chytí za ruku a do ucha mi pošepne: ,,Pozor, v dátume sa nepomýľ, už je 2022, dobre?"

Myslíte, že so mnou čosi nie je v proiadku, keď nezdieľam toto novoročné nadšenie? Že som kdesi zatrpkla, lebo neverím, že nejaké číslo na konci dátumu môže znamenať viac, než len informáciu o čase? Nevnímam ho ako osobu, ktorú by som mohla z niečoho viniť alebo ju naopak oslavovať. Je to pre mňa iba známka plynúceho života, v ktorom sa budú diať veci dobré aj zlé, ako tomu vždy aj bolo. 

I v roku 2022 sa budú ľudia usmievať rovnako ako budú plakať. Jedného bude možno trochu viac, druhého menej ale zaručene bude oboje. A 31 decembra sa internety znova zaplnia PFkami a videami o tom, že začíname odznova a teraz to už isto bude lepšie. Vivat 2023!

Ibaže nebude. 

Lebo život sa o číslo v dátume nezaujíma. Len my ľudia hej.  

Nuž nehnevajte sa na mňa, že s vami nezdieľam fotky a videá zo včerajšej oslavy. Nijakú som nemala. Sladko som spala. Rovnako sa na mňa, prosím, nemračte, že nešírim nadšenie a vieru, že 2022 čosi zmení. Isto zmení. Aj mne zmení. No v mojom prípade sa o to postará osud a potom ja sama, moje ruky a moja vlastná snaha, čosi dosiahnuť, kamsi sa posunúť. 

Včera večer, tesne pred spaním, došiel môj muž so slovami o novoročných predsavzatiach. Prekvapím vás, ak napíšem, že ani tie neuznávam? Vy áno? A zatiaľ čo on sa rozhodol pre nemecký jazyk, ja som ich smerom odfrkla, že sú zbytočné. Prečo by mal byť Nový rok dôvodom na stanovenie si cieľa? Najskôr, za 41 rokov, ktoré zdieľam so svojím telom, celkom dobre viem, čo od neho môžem očakávať a tak si ciele všeobecne nedávam. Keď niečo chcem, idem po tom. Načo mám, prosím pekne, čakať? Tomu verte, že na dátum by som nepozerala, ak by ma túžba čosi dokázať škrela pri srdci. Urobila by som tak kedykoľvek by sa mi zachcelo. Tak.  

Nuž vidíte, aká som sa antisociálna katastrofa? 

V tomto prípade mi to však vôbec nevadí! Som vyspatá a za oknom je tma a ja som vo svojej izbietke a všade je ticho a kľud a ja píšem a chrúmem sladké koláče ... a dobre mi je, dobre. A všetkým tým, korým na tom OZAJ záleží, nuž nech "čujú", že im želám všetko dobré do nového roka!!! 


Cink

Enjoy this post?

Buy VeruskaBobekova a cookie

More from VeruskaBobekova