Négy támadóból nem csak jó négyest, hane ...

Négy támadóból nem csak jó négyest, hanem jó hármast is ki lehet rakni

Nagyjából négy játékoson múlik a Honvéd eredményessége a 2023/24-es szezonban:

• 15 Kerezsi // 10 gól, 5 gólpassz, 1 kiharcolt tizenegyes

• 9 Lőrinczy // 5 gól (3 tizenegyesből), 4 gólpassz

• 7 Bobál // 6 gól, 1 kiharcolt tizenegyes

• 7 Holman // 3 gól (1 tizenegyesből), 3 gólpassz, 1 kiharcolt tizenegyes

Ebben a posztban azt fogjuk megvizsgálni, hogy milyen összefüggés van, ha van egyáltalán a csapat gólokban mért eredményessége, és a négy játékos pályára lépése között.

Mielőtt belekezdenénk, pár fontos megjegyzés:

• Bobál és Lőrinczy csak a 8. fordulótól tartozik a kerethez.

• Sérülés miatt kihagyott meccsek száma: 6 – Kerezsi, 3 – Holman, 2 – Bobál.

• A posztban kizárólag a lőtt és kapott gólokkal foglakozunk, és az poszt alapját képező adatbázis sem tartalmaz többet, mint az összes mérkőzés összes játékpercét, soronként jelölve, hogy az adott mérkőzés adott percében melyik játékos volt a pályán, illetve melyik csapat lőtt gólt.

• A bajnokságban eddig összesen 29 x 90 + hosszabbítás(ok) a teljes játékidő. A hosszabbításokat a könnyebb számolás kedvéért mindenhol 1 percnek vettük, így végül 3094 percet vizsgáltunk.

Egyszerre a pályán

• A négyből 0 játékos volt a pályán 504 percet: 0-2 gólkülönbség.

• 1 játékos volt egyszerre a pályán 164 percet: 3-3 gólkülönbség.

• 2 játékos volt egyszerre a pályán 1305 percet: 11-15 gólkülönbség.

• 3 játékos volt egyszerre a pályán 861 percet: 15-7 gólkülönbség.

• 4 játékos volt egyszerre a pályán 260 percet: 6-3 gólkülönbség.

Ha a lőtt és kapott gólokat arányosítjuk az adott kategória játékperceinek számával, akkor a következőt kapjuk:

• 0nem lövünk, és 252 percenként kapunk gólt

• 1 –  55 percenként lövünk, és 55 percenként kapunk gólt

• 2 – 119 percenként lövünk, és 87 percenként kapunk gól

• 3 – 57 percenként lövünk, és 123 percenként kapunk gól

• 4 – 43 percenként lövünk, és 87 percenként kapunk gólt

Vagyis a kép azt mutatja nagyjából, hogy minél többen vannak a pályán, annál nagyobb eséllyel lövünk gólt, miközben akkor a leghatékonyabb a védekezésünk, ha csak hárman szerepelnek egyszerre.

Kombinációk

A négy játékos nélkül

• 504 perc, 0-2-es gólkülönbség

Egyenként

Ha külön-külön vizsgáljuk az egyes játékosokat, függetlenül attól, hogy kikkel szerepelnek együtt a pályán, akkor a következő képet kapjuk:

• Kerezsi – 1827 perc, 30-17-es gólkülönbség

• Lőrinczy – 1352 perc, 21-13

• Bobál – 1062 perc, 17-14

• Holman – 2099, 26-23

Arányosítva a játékpercekkel:

• Kerezsi – 61-107 (vagyis 61 percenként lövünk, 107 percenként kapunk egy gólt)

• Lőrinczy – 64-104

• Bobál – 62-76

• Holman – 81-91

Kerezsi és Lőrinczy mutatója nagyjából ugyanaz, és lőtt gólokban Bobál is felzárkózik hozzájuk. Kapott gólban viszont Bobál erősen kilóg lefelé.

És mi van akkor, amikor csak egyedül az adott játékos volt a pályán?

Mit kellene látni?

A legpozitívabb a Kerezsi - Lőrinczy - Bobál hármas, viszont a 6-0-t két meccsen, a hazai Csákvár elleni 2-2 és a Pécs elleni 4-0 alkalmával hozták össze.

A legtöbb időt a Kerezsi - Holman páros (589 perc) és a Kerezsi - Lőrinczy - Holman hármas (445) töltötte a pályán, ami az összes játékperc 33 százaléka. Ennyi idő alatt 14-9-es gólkülönbséget hoztak össze, vagyis az összes lőtt gólunk (35) 40, és az összes kapott gólunk (30) 30 százalékát, ami azt jelenti, hogy ezek a kombinációk mind a lőtt, mind a kapott gólokra valamivel felülteljesítenek.

Holman és Lőrinczy

Vajon elviseli a csapat Holmant és Lőrinczyt egyszerre a pályán? Vizsgáljuk meg az összes kombinációt:

• összesen – 977 perc, 14-9

Nagyjából ugyanazt kapjuk, mint amikor a legtöbb időt a pályán töltő kombinációkat vizsgáltuk. Ugyanúgy 14-9 a gólkülönbség, egyedül az összes játékpercek száma alacsonyabb valamivel: 977 és 1034.

• egyikük sincs a pályán – 600 perc, 2-4

• csak Lőrinczy van bármilyen kombinációban – 385 perc, 7-4

• csak Holman van bármilyen kombinációban – 1132 perc, 12-13

• mindketten a pályán vannak – 977 perc, 14-9

Úgy tűnik, az a két legjobb eset, amikor mindketten a pályán vannak, vagy amikor csak Lőrinczy. Vagyis együtt inkább tudnak játszani.

Ki a leginkább vagy legkevésbé szükséges?

Fordítsuk meg, és most nézzük meg azt, hogy ha nem beteszünk, hanem kiveszünk egyes játékosokat, akkor mit kapunk:

• Holman nélkül – 116-131

Nagyon jól látszik, hogy Kerezsi nélkül egyszerűen nem megy a góllövés. Konkrétan nélküle kétszer annyi idő telik el két lőtt gól között, mint vele. A kapott góloknál Holman mutatója jobb valamivel a többieknél.

Összegzés

Ahogy azt eddig is tudtuk: Kerezsivel minden jobb, mint nélküle. Ami viszont kiderült, hogy Holman és Lőrinczy bőven megfér egymás mellett a pályán, ráadásul a csapat is eredményesebb ilyenkor.

A Holmannal vagy nélküle című nagy kérdésre pedig az a válasz, hogy inkább Holmannal és Lőrinczyvel, és még inkább a Holman - Kerezsi - Lőrinczy hármassal. Nem sikerült bizonyítani, hogy Holman nélkül jobb lenne.

Holman és Lőrinczy viszont a jelenlegi játékrendszerben nem fér el együtt a középpályán, tehát az egyetlen lehetőség, hogy Lőrinczy pályára lépése esetén Holman felmegy középcsatárba, amivel viszont Bobál veszi ki a csapatból. A furcsaság az, hogy Bobállal középcsatárban látványosan eredményesebbek vagyunk, vagyis ha Csertői mester ki akarja maxolni a lehetőségeit, akkor valahogy meg kell találnia egy egészséges rotációt, ahol ez a négy játékos nem egymást gyengítve, hanem egymást erősítve szerepel.

címlapkép: gólöröm a Soroksár elleni 4-1-es mérkőzésen. fotó: fb/honvedfc