Цього дня 1938 року був розстріляний, за вироком НКВС, Микола Вороний – автор численних поетичних збірок, громадський та культурний діяч, один із засновників Української Центральної Ради. А окрім того ще й перекладач, актор і режисер театру та викладач.
Микола Вороний народився 24 листопада 1871 року. Освіту здобув у Віденському та Львівському університетах. Був знайомий з Іваном Франко, Михайлом Коцюбинським, Лесею Українкою, Михайлом Грушевським, Миколою Лисенко, Лесем Курбасом та іншими представниками тодішньої української інтелігенції.
Вороний вважається засновником українського модернізму, адже активно працював над поширенням цього жанру в Україні, за що отримав критику від Івана Франка. Його найвідоміший твір поема «Євшан-зілля», натхненна легендою про траву євшан, яка повертає людям втрачену пам'ять. Цей твір поетична метафора пробудження національної свідомості людей, які втратили своє коріння.
На жаль, за свою активну культурну, політичну, громадську діяльність та проукраїнську позицію поета було репресовано, а згодом засуджено до розстрілу. Як і багатьох інших жертв тоталітарної радянської системи, Вороного звинуватили у «націоналізмі», що прирівнювалось до тероризму.
Що почитати:
📚 “Розстріляне відродження” в 4-х томах, Том 2-ий.
📚 “Так ніхто не кохав”. Антологія української поезії про кохання.
#Історинки