W trakcie deszczu, dzieci się nudzą. Jednak, najmłodsi uwielbiają tworzyć: czy to laurkę dla mamy, lepić przeróżne kształty i postacie, czy po prostu malować obrazki, które rodzice później dumnie powieszą na lodówce czy oprawią w ramkę. A jeśli i Ty lubisz tworzyć kreatywne projekty, możecie w ten sposób spędzić razem trochę czasu w domu. Wyjmij kredki, kolorowe kartki, mazaki, nożyczki oraz klej i zorganizuj kilka projektów DIY dla dzieci. A my przedstawimy Ci kilka kreatywnych projektów, które możesz z nimi wykować! W czasie deszczu już nikt nie będzie się nudził!
Dla dzieci nie ma znaczenia, czy jaka jest właśnie pora roku – najmłodsi zawsze znajdą powód, żeby coś namalować, wyciąć lub skleić. Usiądźcie razem przy stole już ze wszystkimi akcesoriami i spytaj, co Twoja pociecha ma ochotę zrobić – wróćcie wspomnieniami do ostatnich wakacji i namalujcie krajobraz z plażą lub ulepcie serduszko z masy solnej i podarujcie je babci. A może przed Wielkanocną warto zrobić ozdoby na Wielkanoc? Pomysłów na kreatywne zabawy dla dzieci w domu nie brakuje!
Zanim zaczniecie: praktyczne wskazówki na DIY dla dzieci
Pamiętaj, że zasiadając z maluchem do któregoś z projektów DIY dla dzieci, nie przykładaj zbyt dużej uwagi do efektu końcowego. Klejenie, wycinanie i kolorowanie jest świetną zabawą samą w sobie.
Najmłodsi nie potrafią się na czymś długo skoncentrować, tak jak ich rodzice – jeśli po godzinie zabawy maluch się znudzi, zróbcie sobie przerwę, a łatwiej będzie Ci później zaproponować powrót do zabawy.
Pamiętaj, że dzieci nie potrafią wykonać niektórych rzeczy samemu. Dlatego, pozwalaj mu robić, to co już umie, na przykład wycinać czy kleić.
Ubierz malucha w fartuch, ponieważ jest to najlepszy początek każdego projektu DIY na dzieci.
Zrób to sam: co można zrobić z kartki papieru A4?
Papier to prawdopodobnie ulubiony materiał dzieci. Mogą na nim malować kredkami, mazakami, farbami, przyklejać naklejki, wycinać z niego różne kształty – wszystko to, co kreatywność im podpowiada. Co najlepsze, razem ze swoim dzieckiem możecie stworzyć kolorowe dekoracje i świetnie spędzić razem czas! Oto nasze pomysły, co możecie wykonać z papieru.
Wiatraczek z papieru
Jednym z najprostszych pomysłów na projekt diy z kartki papieru jest wiatrak. Wystarczy przyciąć kartkę A4 do kwadratu, załamać papier, tak by załamania tworzyły krzyżyk i ponacinać papier wzdłuż załamań do połowy. Następnie wystarczy delikatnie przyłożyć rogi papieru do środka i połączyć je razem zszywaczem lub pinezką. Nie zapomnij przymocować patyczek z drugiej strony!
Rybki z talerzy
Papierowe ryby. Masz w domu papierowe, jednorazowe talerze? Wykorzystaj je również do wykonania pięknej i kolorowej dekoracji. Do ich wykonania przygotuj:
papierowe talerze,
kilka arkuszy kolorowego papieru,
farby,
nożyczki,
klej.
Zacznijcie od pomalowania talerzy, które będą tłowiem ryby, w różnych kolorach – żółtym, pomarańczowym lub zielonym. Kiedy talerze będą schnąć, pomyślcie, jak możecie udekorować ryby.
Z kolei, trzy talerze pomalujcie na jeden kolor – będą one Wam potrzebne do stworzenia płetw ryby.
Gdy talerz będzie już suchy, możecie je udekorować w kolorowe wzory. Wykorzystajcie na przykład brokat, naklejki, mazaki, kredki czy wstążki.
Następnie, z jednobarwnych talerzy wytnijcie kształt płew.
Czas przykleić płetwy do tłowia ryby – pozwól maluchowi to zrobić.
Mamy też propozycję dla zabieganych rodziców. Wystarczy wydrukować nasze dwie kolorowanki, które dziecko może pomalować pisakami, kredkami lub.. plasteliną! Ogranicza was tylko wyobraźnia. By pobrać szablony, kliknij w obrazek prawym klawiszem myszy i zachowaj na komputerze.
DIY z papieru: origami
Dla nieco starszych dzieci proponujemy origami. Jest to sztuka składania papieru pochodząca z Japonii, dzięki tkórej możesz stworzyć zwierzęta, postacie lub przedmioty. Główna zasada origami to zginanie papieru wzdłuż prostych linii. A co będzie Wam potrzebne do wykonania projektów origami? Wystarczy tylko kolorowy papier! Oto nasze ulunione projekty wykonane dzięki origami.
Łódka
Kartkę A4 ustaw pionowo na stole i zegnij ją na pół. Następnie, połówkę zegnij na pół, aby powstała ćwiartka. Połówkę kartki rozłóż.
Złóż prawy, górny róg kartki w trójkąt w stronę środkowej lini zgięcia kartki.
Następnie, powtórz czynności z lewym rogiem arkuszu.
Dolną część kartki (która została do zagięciu rogów), zagnij do góry.
Odwróć kartkę na drugą stronę i zagnij dwa małe rogi, które powstały po zgięciu dolnej części papieru. Również, na dolnej części zagnij dwa rogi, ale bez odwracania kartki.
Czas zgiąć dolną część papier do góry. Następnie, otwórz ją i zegnij w taki sposób, aby uzyskać kwadrat.
Zegnij dwa rogi do góry. Po zagięciu pierwszego, odwróć kartkę na drugą stronę i zegnij drugi róg. W ten sposób Twoja kartka będzie miała kształt trójkąta, który następnie nalezy zgiąć, by uzyskać romb.
Uzyskany romb, chwyć za jego górną część i dekilatnie rozłóż na boki. I gotowe!
Serce
Przygotuj kwadratową kartkę. W pierwszej kolejności, złóż na pół wzdłuż jej obu przekątnych.
Następnie, górny róg zegnij do środka – do miejsca, gdzie przecinają się dwie przekątne.
Dolną część papieru (czyli trójkąta) zegnij do miejsca zagięcia górnego rogu. W dalszym kroku, zegnij boki do góry.
Następnie, odwróć kartkę na drugą stronę i zagnij dwa małego rogi, aby papierowe serce nie było zbyt kanciaste.
I gotowe!
DIY dla dzieci ze zwierzątkami
Chyba wszystkie dzieci uwielbiają zwierzątka, czy te widziane w zoo i te zauważone podczas spaceru po okolicy. Dlatego stwórzcie wszystkie ulubione zwierzęta Twojej pociechy. Całe szczęście, istnieje masa prostych projektów DIY na wykonanie zwierzątek: od pingwinów po owce.
Owieczka
Przekonaj się, że zrobienie owcy nie jest takie trudne. Będzie Ci do tego potrzebna zużyta rolka toaletowa, wata, czarny papier, kawałek tektury oraz klej. Nałóżcie na rolkę toaletową klej, a następnie przyklejcie do niej watę. Wytnijcie z tektury cztery paski, które posłużą jako nogi owieczki. Złóżcie końce każdego paska i przyklejcie je do tłowia zwierzęcia. Na samym końcu, zróbie głowę – pozwól dziecki narysować dziecku kształt głowy owcy na czarnej kartce papieru, przyklejcie do niej dwa koraliki jako oczy. Następnie, wytnijcie i przyklejcie ją na rolce papieru toaletowego. I owieczka jest już gotowa!
Jeż
Wykonanie jeża jako DIY dla dzieci jest banalnie proste! Wystarczy, że podczas spaceru poszukacie pięknych liści, a następnie po wycieczce pozwolicie liściom wyschnąć. Po ich osuszeniu, pomalujcie je na czerwono, żółto, brązowo oraz pomarańczowo. Następnie, narysuj dziecku na zwykłym papierze kształt jeża i w miarę jego możliwości, pozwól mu go wyciąć. Główkę jeża odpowiednio pokolorujcie, a poźniej wystarczy, że przykleicie jeża do wszystkie pomalowane liście. I voila!
Motyl
To chyba ulubiony, wiosenny owad nie tylko najmłodszych, ale i tych starszych, bo przecież motyle oznaczają wiosnę! Do wykonania motyla będzie Wam potrzebne: kolorowe kartki papieru, nożyczki, klej, rolka po papierze toaletowym, brokat lub kolorowe confetti. W pierwszej kolejności, możecie pomalować rolkę toaletową na czarno lub obkleić ją czarnym papierem. Następnie, na kolorowym papierze narysuj skrzydała motyla i pozwól dziecku je wyciąć. Wycięte skrzydła pokryjcie cienką warstwą kleju i udekoruj je brokatem lub kolorowym confetti. Po wyschnięciu skrzydeł, ostrożnie przyklej skrzydełka motyla do jego czarnego tłowia.
DIY dla dzieci na każdą porę roku
DIY dla dzieci na zimę
Hu hu ha nasza zima zła! Ale w czasie zimowych dni, warto pomyśleć o zrobieniu papierowych łańcuchów, które później powiesicie na choince jako dekoracja lub bałwanków, którymi poźniej możecie udekorować okna w pokoju dziecięcym! Aby wykonać bałwanka, będą Wam potrzebne: 2 kartki białego papieru, kartka czarnego papieru, kawałek pomarańczowego papieru, klej oraz nożyczki.
Narysujcie na papierze trzy okręgi, który każdy będzie nieco większy od poprzedniego, wytnijcie je i sklejcie.
Tak właśnie powstał tłów ciała, a na dwóch dolnych okręgach narysujcie czarne kropki ba brzuchu – będą to jego guziki.
Następnie, pomiędzy głową a tłowiem, narysujcie za pomocą kredek lub mazaków szalik dla bałwanka, a na coś przyklejcie wycięty z pomarańczowego papieru trójkąt.
Na końcu, do głowy bałwana przyklejcie wycięty kapelusz z czarnego papieru. Gotowego bałwana można przykleić do okna za pomocą taśmy klejącej.
Wiosenne DIY dla dzieci
Wiosna to pora roku, w czasie, której można wykonać wiele projektów DIY dla dzieci! Jednym z nich jest wykonanie wiosennego słońca, które powiesisz w pokoju malucha jako dekoracja! Do jego wykonania będą Wam potrzebne:
Papierowy talerz
Żółta farba plakatowa
Kredki
Żółte i pomarańczowe bryzy papieru
Klej i nożyczki
Dziurkacz i sznurek
Pomalujcie papierowe talerze żółtą farbą plakatową. Gdy farba już wyschnie, czarnym mazakiem narysujcie na pomalowanym talerzu buzie słońca.
Po jego wyschnięciu, w talerzu zróbcie dziurkę, przez którą będzie można przepleść sznurek.
Następnie, z żółtego i pomarańczowego papieru wytnijcie tyle trójkątów, aby pokryły cały obwód talerza.
Trójkąty przyklejcie do talerza i poczekajcie aż klej wyschnie. Takie słońce można powiesieć nad łożkiem malucha, na lampie lub nad oknami. A co powiecie na własnoręcznie robione kartki na Wielkanoc, które wyślecie do całej rodziny?
Projekty DIY dla dzieci na lato
Latem staramy się spędzać jak najwięcej czasu na świeżym potwierzu, jednak czasami zdarzają się takie dni kiedy pada deszcz lub jest za gorąco, żeby wyjść z domu. A gdy jest gorąco na wewnętrz, jednym ratunkiem są lody! Do cienkiego, drewnianego patyczka lub wykałaczki, przyklej wcześniej narysowane i ozdobione brokatem przeróżne kształty, na przykład misia czy słońca. Taką wykałaczką udekorujesz desero lodowy w misce lub owocowe szaszłyki!
Figurki z masy solnej – masa solna to materiał, znany i wykorzystywany od setek lat. Niegdyś tworzono z niej figurki bóstw. Później zaczęły z niej powstawać domowe dekoracje na różne okazje, między innymi ozdoby choinkowe. Podstawowy przepis na masę nie zmienił się od lat, jednak z czasem wprowadzono pewne modyfikacje, które zmieniają właściwości materiału. Żeby powstała tradycyjna masa solna, potrzeba:
1 szklankę soli
1 szklankę mąki
pół szklanki ciepłej wody.
Przygotowanie masy jest niezwykle proste. Wystarczy w dużej misce wymieszać suche składniki, a następnie powoli dolewać wody, ugniatając ciasto. Należy kontrolować jego konsystencję i pilnować, żeby masa nie wyszła zbyt rzadka. Wyrabiamy masę ręcznie około 5 do 10 minut, aż stanie się plastyczna i przestanie kleić się do rąk. Z tak przygotowanego materiału można stworzyć prawdziwe cuda – między innymi dekoracyjne figurki z masy solnej!
Osoby, które na co dzień robią figurki z masy solnej na sprzedaż wymyślają coraz to nowe modyfikacje podstawowego przepisu. Dzięki temu materiał ma być trwalszy lub ma zmienić swój kolor. Jako przykład można podać dodawanie do masy rozrobionego kleju do tapet lub mąki ziemniaczanej. To sprawia, że powstaje bardzo plastyczny materiał, z którego można tworzyć jeszcze bardziej fantazyjne kształty. Dzięki tym składnikom, zwiększa się również twardość masy po wyschnięciu. Figurki z masy solnej zwykle mają wesołe kolory. Najczęściej są malowane, jednak niektórzy tworzą figurki z barwionej masy. Wystarczy podczas wyrabiania dodać do niej odrobinę farby plakatówki lub jednej z kolorowych przypraw kuchennych.
Technika, dzięki której powstają przeróżne figurki z masy solnej, nie jest trudna do opanowania i w zasadzie nie różni się od lepienia z plasteliny lub modeliny. Najważniejszą różnicą, jest fakt, że poszczególne elementy figurek łączy się ze sobą po uprzednim namoczeniu ich wodą. Mokre miejsca stają się lepkie i szybko się ze sobą sklejają. Formowanie masy solnej nie wymaga wysiłku ani specjalistycznych narzędzi. Tu z pomocą mogą przyjść foremki do ciasta lub akcesoria kuchenne. Dzięki tym pierwszym można wyciąć z ciasta ładne i równe wzory. Kuchenne przybory pomogą je udekorować. Na przykład praska do czosnku to idealne narzędzie do tworzenia anielskich włosów, a ostry nóż pomoże zrobić dekoracyjne falbanki. Otwory w zawieszkach możemy zrobić zwykłą rurką do napojów.
Gotowe figurki z masy solnej trzeba wysuszyć. Bardzo ważne jest, żeby podczas tego procesu na ich powierzchni nie powstały pęknięcia. Dlatego najlepsze jest suszenie naturalne – najlepiej w nasłonecznionym miejscu. Jednak może to trwać nawet kilka dni, w zależności jak duże są figurki z masy solnej. Alternatywą jest suszenie w piekarniku. Wystarczy ustawić go na temperaturę 70 stopni, ułożyć figurki na blasze i rozpocząć suszenie. Należy co jakiś czas sprawdzać ich twardość. Może to potrwać kilka godzin.
Wysuszone i ostudzone figurki z masy solnej można pomalować. Najczęściej używa się do tego farby akrylowej, temperowej lub zwykłej plakatówki (ta ostatnia jest najlepsza, jeśli malują dzieci). Wybór i zestawienie kolorów to pole do popisu dla autora figurek. Jednak warto zapamiętać, że kiedy farba wyschnie, należy pomalować dzieło bezbarwnym lakierem. Dzięki temu kolorowa warstwa nie odpryśnie, a barwy zachowają swoje nasycenie.
Figurki z masy solnej można także udekorować za pomocą cekinów, guzików lub koralików. Wystarczy przykleić je klejem na gorąco. Dzięki temu powstaną piękne dzieła sztuki, gotowe ozdobić każdy dom!
Jesienne DIY dla dzieci
Dni stają się krótsze, a wieczory coraz dłuższe, dlatego jesień to idealna pora na wykowywanie dekoracji DIY w zasiszu Waszego domu! Podczas jesiennego spaceru, poszukajcie kolorowych szyszek, żołędzi oraz kasztanów. Z nich będziecie mogli wykonać piękny naszyjnik. W każdym liściu, kasztanie oraz żołędziu ostrożnie zróbcie małą dziurkę przez którą przepleciecie sznurek.
A co powiesz na zwierzątka wykonywanie z jesiennych owoców drzew? Zbierzcie kasztany oraz żołędzie, przyklejcie do nich przecięte na pół zapałki jako nóżki i doklejcie do nich oczka! Pozwól im porządnie wyschnąć i zacznijcie nimi zabawę!
Sprawdź nasze inne pomysły na projekty DIY, i to nie tylko dla dzieci!
Własna książka kucharska
Jak zrobić świece?
Miski do nachos
I wiele innych
DIY dla dzieci: wykorzystaj co to masz pod ręką
Jednym z najlepszych materiałów do projektów DIY dla dzieci są rolki po papierze toaletowym. Jest idealna podstawa do wielu kreatywnych firugek wykonywanych własnoręcznie. Zobacz nasze trzy pomysły:
Lornetka
Za pomocą kleju lub taśmy dwustronnej, połączcie ze sobą dwie rolki. Pomalujcie je farbami plakatowymi na czarno oraz je udekorujcie confetti, brokatem lub naklejkami.Minionek
Rolkę po papierze toaletowym, obklejcie żółtym papierem. Następnie, narysujcie oczy minionka, a niebieskim mazakiem stwórzcie charakterycztyczne ogrodniczki małych stworków. Na samym końcu, z resztek żółtego papieru, zróbie rączki Minionków i przyklejcie je do tłowia.Matematyczne drzewa
Aby wykonać domowy las, będą
Wam potrzebne rolki po papierze toaletowym, zielone oraz czerwone kartki papieru. Na każdej z rolek, napisze daną liczbę. Następnie, z zielonego papieru wytnijcie koronę drzew, następnie na niej naklejcie, wycięte z czerwonego papieru kroki. Liczba czerwonych kropek na drzewie powinna być równa danej liczbie zapisanej na konarze drzewa. Nie pozostaje nic innego jak ustawiać drzewka obok siebie i uczyć się dodawania!
DIY z dziećmi: lista potrzebnych materiałów
Do tworzenia projektów DIY dla dzieci zasadniczo nadaje się wszystko, to co mamy pod ręką. A należą do nich:
Papier (biały oraz kolorowy)
Tektura
Farby
Długopisy
Ołówki i kredki
Frędzle
Brokat
Konfetti
Wełna, wata
Klej
Nożyczki
Naklejki
Jak widzisz, nie musisz kupować specjalnych akcesoriów do wykonywania projektów DIY dla dzieci, ponieważ wszystko to masz w domu. Dodatkowo, niektóre rzeczy warto zostawiać w domu, ponieważ przydadzą się one na później. Są to:
Patyczki po lodach
Wykałaczki
Rolka po ręczniku papierowym lub papierze toaletowym
Kolorowe czasopisma
Stary makaron
Słomki
Papierowe talerzyki
Wata
Patyczki higieniczne
A co robić po wykonanym projekcie DIY dla dzieci? Oczywiście sprzątanie! Odłóżcie przedmioty na swoje miejsce, przetrzyjcie razem stół z resztek kleju oraz zaangażuj malucha w zbieranie resztek papieru na podłodze. Warto nauczyć malucha, że sprzątanie jest naturalną częścią wykonywania kreatywnych projektów.