Já jsem aktivní investor, nekopírujte mě. Je mnohem jednodušší a méně rizikové být pasivní investor. Mě aktivní investování baví, takže mám zisk i nepeněžní. Jak na pasivní investování tu najdete samostatný článek.
Na konci roku 2024 držím:
Akcie individuálně vybrané: 24 %
Krypto sektor: 36 % (z toho Bitcoin 0 %)
Akciové ETF globální: 20 % (pasivní část investice, obsahuje i DIP)
Privátní dluhopisy a akcie: 18 %
Rezerva: 2 %
Kolik jsem tedy prodělal nebo vydělal v roce 2024?
Díky relativně velkému zastoupení krypta jsem nebyl tak strašně podprůměrný a jen těsně neporazil výkonnost trhu. Globální akciový trh zhodnotil tento rok o 25,41%, a moje zhodnocení majetku je 20,28%. Krátkodobé zhodnocení ale investora nezajímá. To, co mě zajímá, je kolik let dozadu porážím trh? A to je 9 let. Což je dobré, ale chtěl jsem, aby to už bylo více než 10 let. Přes relativně dobré výsledky mého aktivního investování dále budu navyšovat podíl pasivního investování, protože je více efektivní, co se týká poměru zisk/čas. Jaké jsou moje předpovědi na rok 2025 a plány investování si můžete přečíst v dalším článku, který zveřejním na nový rok.
Co důležitého se stalo za rok 2024 a co vytvořilo tyto výsledky?
Tento rok by se dal shrnout: vše podle plánu, jen já mimo plán.
Jak jsem předpověděl v minulých článcích a v hodnocení svých investic, trh tento rok rostl. Jediné, čeho jsem se bál, byla možná krize. Tu jsem v létě vyvracel, že nebude, a také že nebyla. Když ale i Warren Buffet začal v září prodávat, vyvolalo to pád ceny. Tak jsem si během toho řekl, že využiji situaci a prodám akcie těžařů Bitcoinu a větší část mé oblíbené firmy, která spravuje a montuje solární panely. Za ty peníze jsem chtěl nakoupit na dně toho krátkého propadu. Ostatní lidé viděli hodně podobností a signálů, že bude krize, každý dobrý ekonom věděl, že tentokrát se indikátor, který má 95% úspěšnost v předpovídání krize, plete. Paniku v té době šířili hlavně Markéta Šichtařová a Marek Vaňha z Golden Pocket. Mají hodně znalostí, ale jen je papouškují, a zrovna se historie moc nerýmovala.
Zpět ke mně. Moc se mi ta spekulace nevyplatila. Ten nesmyslný strach z krize byl tak malý, že i když jsem zpátky nakoupil dole, už jsem nekupoval zpět akcie těžařů Bitcoinu, ale pasivně spravovaný globální ETF. To se do konce roku zhodnotilo, ale ne tak, jak by se zhodnotily akcie těžařů Bitcoinu. Měl jsem je tedy prodat až na konci roku, jak jsem plánoval už před 2 lety.
Druhý prodej byl mé oblíbené firmy zaměřující se na solární elektrárny. Té se už rok nedaří. Ono celému sektoru se teď nedaří, protože jsou vysoké úroky a trh nemyslí na budoucnost když je těžká doba. Zpět jsem tedy koupil jinou firmu, kterou považuji za nejlepší v tom sektoru, ale větší část jsem investoval do globálního ETF. Zde jsem se částečně ochránil před dalšími ztrátami.
Během roku jsem prodal drtivou většinu Cardana a koupil za něj Tron. Jeho cena je stabilnější a technologicky je to nejlepší kryptoměna s nejvíce aktivními uživateli (3 miliony aktivních adres denně). Menší část Cardana jsem směnil za iUSD, který se dá uložit do stabilizačního fondu, který tento rok nesl zhodnocení v rozpětí 15–40 %. I na něm jsem vydělal, ale oproti tomu, kolik bych měl, kdybych 20 dní počkal a svezl se na růstu ceny Cardana, je to málo.
Nejvíce jsem prodělal na svých individuálně vybraných akciích. Až na pár z nich se většina silně znehodnotila, a tak veškeré zisky byly smazány a průměrná výkonnost trhu mi utekla. Také jsem během roku prodal velkou část (akcii k vánocům) "vánočních dárků", které vyplácejí dividendy, jež mi přidělávaly více starostí než radosti že mám "14. plat".
Kdybych se vyvaroval chyb z nedržení se plánu, měl bych zisk kolem 28 %.
Vítěz není ten, kdo má pořád pravdu, ale ten, kdo dokáže svoje vlastní myšlenky zpochybňovat a včas rozpoznat, že se mýlil. To vyžaduje pokoru, zkrocení ega a uznání vlastní omezenosti.
Tento rok se mi ani nedařilo investice do vlastního zdraví v takovém rozsahu, jak jsem chtěl. Na druhou stranu investice do štěstí byly plánovány obrovské a trvalo to jen několik měsíců, než jsem došel k závěru, že ke štěstí mi postačí mnohem méně.
Hodně času jsem taky investoval do psaní článků o tom, jak zlepšit svět. Od těch jsem také čekal, že v komentářích se najde kupa nesouhlasných názorů. Bohužel jich bylo málo a ještě bez argumentace, a tak nejlepší investicí tento rok bylo naučit se pracovat s umělou inteligencí. Ta mi dává průměrné argumentační názory proti mým. Stejně jako u mzdy je průměr více než to, co dokáže polovina lidí.