nauka.ua
66 supporters
💌 Довгий сон на вихідних зменшив ризик ...

💌 Довгий сон на вихідних зменшив ризик хвороб серця в людей з недосипанням

Sep 01, 2024

Привіт, це nauka.ua із найцікавішими новинами науки цього тижня. Протягом нього ми розповідали про новий гідрогелевий кардіостимулятор, для введення якого не потрібна операція. Також науковці довели, що декілька додаткових годин сну на вихідних можуть суттєво знизити ризик серцево-судинних захворювань у людей з недосипанням. А ліки від розсіяного склерозу виявилися ефективними також для лікування інфаркту та серцевої недостатності, їх випробували на гризунах. Про те, чому плодові мушки вирішили розмножуватися, а не тікати від небезпеки, а також про інші захопливі новини науки читайте у нашому свіжому дайджесті!

💉 Біорозкладний гідрогель-кардіостимулятор урегулював ритм серця курячих ембріонів

Біоінженери створили мінімально інвазійну альтернативу вбудованим у серце кардіостимуляторам та дефібриляторам — гідрогель-кардіостимулятор. Його вводять в область серця, а далі він створює на його поверхні систему з наночастинок, які проводять до органа електричні сигнали. Після цього гідрогель проростає до поверхні шкіри, де під’єднується до зовнішнього джерела струму, а за потреби — до електрокардіографа для моніторингу стану пацієнта. За тиждень такий гідрогель сам розкладається і виводиться з організму.

Розробку вже випробували на культурі клітин серця, рибках даніо-реріо і курячих ембріонах, довівши, що він не є токсичним і не заважає роботі серця живих організмів. А загалом його планують застосовувати як «водій ритму» для серця, щоб регулювати збої у частоті скорочень і запобігати більш серйозним патологіям, зокрема інфарктам та зупинці серця.

😴 Ризик хвороб серця знизився завдяки більш тривалому сну на вихідних

Надолуження недоспаних годин на вихідних виявилося непоганою ідеєю, щонайменше, для здоров’я серця. Спостерігаючи за 90 тисячами британців протягом 14 років, кардіологи виявили, що у тих, хто відсипався найбільше, ризик серцево-судинних захворювань був на 20 відсотків меншим, ніж у тих, хто на вихідних також недосипав. А додатковий сон допомагав і тим, хто не мав регулярного недосипання.

Як недосипання науковці фіксували сон тривалістю до семи годин за ніч і вивчали саме його вплив на розвиток хвороб серця, таких як серцева недостатність, фібриляція передсердь, інсульт та ішемічна хвороба серця. В результаті дослідження їм вдалося довести, що додатковими годинами сну на вихідних дійсно можливо компенсувати шкоду від недосипу через роботу чи навчання.

☄️ 200 метеоритів до падіння на Землю походили з вулканічних регіонів Марса

Канадським науковцям вдалося точно встановити регіони Марса, з яких на Землю прилітали метеорити. І раніше було відомо, що деякі зі знайдених на нашій планеті метеоритів мають марсіанське походження, але досі цьому були лише непрямі докази — вулканічний характер порід та вік у 1,3 мільярда років. Тепер же дослідники змоделювали ударні процеси на Марсі та визначили, що майже 200 метеоритів прилетіли на Землю з вулканічних регіонів Тарсис й Елізіум.

Моделювання показало, що під впливом зіткнення астероїдів з Марсом утворилися п’ять кратерів на його поверхні, з яких і вибило метеорити, що пізніше опинилися на Землі. Марсіанське походження підтвердило і порівняння газів у метеоритах з даними про атмосферу Марса, зібраними місіями «Вікінг». Це допоможе науковцям краще зрозуміти геологічну історію Марса та походження метеоритів на Землі.

🪰 Дофамін змусив плодових мушок ігнорувати небезпеку заради спаровування

Зоологам вдалося виявити у мозку плодових мушок дрозофіл унікальний механізм прийняття рішень, який на ранніх стадіях залицяння змушує їх більше уваги звертати на небезпеку, а на пізніх, коли є шанс на спаровування, ігнорувати загрозу. Як виявилося, за це відповідальна складна взаємодія сигнальних сполук серотоніну та дофаміну у мозку цих комах.

Дослідивши глибокі шари мозку та активність окремих нейронів, науковці з’ясували, що в разі загрози, такої як тінь хижака, у мушок активуються серотонінові нейрони, які спонукають тікати. Але з прогресуванням залицяння більш активними стають дофамінові нейрони, які блокують роботу серотонінових та роблять дрозофіл більш ризиковими. Оскільки такі нейрони є і в інших тварин, науковці припускають, що взаємодія серотоніну та дофаміну може лежати в основі прийняття рішень і в ссавців, зокрема людей.

🫀 Ліки від розсіяного склерозу виявилися ефективними й для лікування інфаркту

Завдяки своїй імунорегуляторній дії ліки від розсіяного склерозу глатимеру ацетат виявилися ефективними ще й для лікування інфаркту та серцевої недостатності. В експериментах на пацюках та мишах науковці змогли довести, що цей препарат знижує ознаки запалення у тканинах серця, які часто є наслідком недостатнього кровопостачання органа і можуть ускладнити перебіг серцевих патологій.

Науковці штучно викликали в мишей інфаркт, а в пацюків серцеву недостатність, а тоді проводили терапію глатимеру ацетатом. Приблизно за місяць після початку лікування в гризунів покращувалася робота серця, зменшувалися запальні показники крові та тканин і зменшувалася площа ураження серця. Оскільки препарат вже схвалений для використання, дослідники сподіваються, що його вдасться швидше почати застосовувати для пом’якшення симптомів інфаркту та серцевої недостатності.

➕ Також цього тижня

💊 Навіть усвідомлене вживання плацебо в якості «лікування» допомогло пацієнтам полегшити ознаки депресії та тривожності. До того ж покращення після двох тижнів експерименту було таким, як від трьох місяців онлайн-курсу когнітивно-поведінкової терапії

🛰 Поспостерігавши за червоними гігантами, гігантськими вуглецевими зорями та зірками зі змінною яскравістю Цефеїдами, «Джеймс Вебб» зміг встановити швидкість розширення Всесвіту на рівні 70 кілометрів на секунду на мегапарсек. Це найбільш точне досі вимірювання цього показника і воно допоможе з вивченням далеких зірок та галактик

🧬 Дослідники створили «ДНК-комп’ютер», який здатен не тільки зберігати величезні обсяги інформації в малому об’ємі та протягом тривалого часу, але й робити найпростіші розрахунки. Зокрема, розробники змусили такий комп’ютер пограти в мініатюрні версії шахів та судоку

🦈🤝🐊 За знайденими у Венесуелі рештками морської тварини палеонтологи змогли відновити останні години життя сирени — спершу її за голову схопив і намагався втопити крокодил, а потім ще й поїла акула. Це один з небагатьох доказів спільного полювання хижаків давнини

🏺 В музеї Ізраїлю хлопчик ненавмисно зробив шкоду і розбив глиняну вазу, якій 3500 років. Проте адміністрація музею вирішила його не карати, а артефакт реставрувати та знову виставити на огляд відвідувачів, щоб усі могли вивчати історію без бар’єрів

Enjoy this post?

Buy nauka.ua a coffee

More from nauka.ua