Привіт, це nauka.ua із найцікавішими новинами науки цього тижня. Упродовж нього ми розповідали про спроби науковців створити прозорих мишей за допомогою харчового барвника та біоробота на основі клітин грибів ерингів. Крім того, зоологи помітили незвичну поведінку серед ряду тварин: мавпи-ігрунки звернулися одне до одного на імена, менший пітон зміг з’їсти більшого, а шимпанзе запхали собі траву в анус. Про те, чи вплинули розмови телефоном на розвиток раку мозку, як пересадка органів підвищила пов’язані з вагітністю ризики, а також про інші захопливі новини науки читайте у нашому свіжому дайджесті!
🐭 Науковці зробили прозорих мишей за допомогою харчового барвника
Науковці знайшли спосіб "зазирнути" всередину живого організму без потреби проводити хірургічне втручання. Використовуючи розчин звичайного харчового барвника тартразину, вони зробили шкіру мишей прозорою, що дозволило розгледіти кровоносні судини на поверхні мозку через непошкоджений череп, а також органи в черевній порожнині. Цей метод виявився безпечним і оборотним — шкіра поверталася до нормального стану після видалення барвника з поверхні та виведення його з організму протягом доби.
Барвник поглинає розсіяне в шкірі світло, яке робить її непрозорою. Через те, що у людей шкіра товща, метод потребуватиме значних модифікацій, перш ніж його можна буде застосувати для діагностики пухлин на ранніх стадіях, вивчення роботи мозку в реальному часі та полегшення забору крові з вени.
🤳 Рак мозку не став траплятися частіше через використання телефона
Масштабне дослідження, фінансоване ВООЗ, не виявило підвищення ризику розвитку раку мозку чи лейкемії через радіочастотне випромінювання від телефонів і веж зв'язку. Аналіз 63 досліджень за період 1994-2022 років показав, що ні регулярне використання мобільних телефонів, ні ранній початок їх використання, ні тривалість та кількість дзвінків не збільшували ризик появи різноманітних пухлин мозку та інших органів голови. Це стосувалося як дорослих, так і дітей, підлітків та молоді.
Дослідження також показало, що опромінення від веж зв'язку не підвищувало ризик лейкемії та раку мозку у дітей, як і використання радіопристроїв на роботі — у дорослих. Деякі попередні дослідження, які стверджували про зв'язок між використанням телефонів та раком мозку, показували результати, що не відповідали реальній частоті виникнення цієї хвороби в популяції.
🍄 Гриби еринги покерували роботами за допомогою власних електричних сигналів
Науковці створили біороботів з клітин їстівних грибів ерингів та друкованого модуля, який зчитував електричні сигнали з цих клітин і перетворював їх у команди для керування двома роботами — на колесах та на ніжках у формі морської зірки. Швидкістю та напрямком руху роботів вдалося частково керувати, стимулюючи клітини гриба ультрафіолетовим випромінюванням, яке викликало появу в тисячу разів сильніших електричних сигналів, ніж у стані спокою.
Використання клітин грибів у робототехніці відкриває нові можливості для створення біороботів, здатних адаптуватися до умов навколишнього середовища, подібно до живих організмів. На відміну від біороботів на основі клітин тварин чи рослин, гриби більш стійкі та невибагливі до умов середовища. Хоча для практичного застосування цієї технології в сільському господарстві та моніторингу довкілля науковцям потрібно ще збільшити швидкість реакції міцелію та забезпечити тривалу роботу біороботів.
🤰 У вагітних з пересадженими органами був більший ризик ускладнень
У жінок з трансплантованими органами виявився більшим ризик ускладнень, пов'язаних з вагітністю. Метааналіз попередніх досліджень, який охопив дані про 93 мільйони вагітностей в різних країнах світу, показав, що порівняно з жінками без трансплантації, у тих, хто переніс операцію, ризик передчасних пологів був вищим у 6,65 раза, недостатньої ваги немовляти при народженні — у 6,51 раза, а прееклампсії, тобто стану, який супроводжується високим кров'яним тиском, порушенням функції печінки, нирок та легень, — у 5,83 раза.
Більшість жінок з трансплантованими органами народжували лише приблизно на 3 тижні раніше порівняно з контрольною групою. Дослідження також виявило зворотний зв'язок між вагітністю та станом трансплантованого органа: у 2,39 відсотка учасниць досліджень спостерігали відторгнення трансплантованого органа, а його відмову — у 1,55 відсотка вагітних. Ці дані підкреслюють необхідність подальших досліджень, які допоможуть покращити догляд за вагітними жінками з трансплантованими органами та мінімізувати ризики як для матері, так і для дитини.
🐒 Мавпи-ігрунки вигадали одне для одного імена
Мавпи-ігрунки використали специфічні набори звуків для звертання до окремих особин, що нагадує використання імен у людей. Експеримент з 10 мавпочками з трьох різних родин показав, що вони не лише дають імена своїм родичам, але й відгукуються на власне. Члени однієї родини мавп використовували подібні імена для одних і тих самих особин, що свідчить про здатність цих тварин навчатися одне в одного.
Науковці вважають, що так мавпи-ігрунки підтримують соціальні зв'язки всередині сімей. Оскільки вони, як і люди, живуть невеликими сімейними групами та вирощують нащадків парами, дослідники припускають, що ці примати пройшли схожий з предками людей еволюційний шлях. Відкриття може пролити світло на розвиток людської мови та розширити наше розуміння комунікації у тваринному світі, де раніше здатність звертатися на імена спостерігали лише у слонів та дельфінів.
➕ Також цього тижня
🐍 У Банґладеші триметрового бірманського пітона вперше помітили за поїданням ще більшого сітчастого: хоча точний розмір жертви невідомий, сітчасті пітони можуть досягати семи метрів у довжину, тоді як бірманські - лише п'яти. Як не дивно, обидва пітони не чіпали курей на фермі, де їх знайшли, тож поїдання одного пітона іншим може бути способом позбутися конкурента, адже вони харчуються схожою здобиччю.
🙉 У заповіднику в Замбії шимпанзе помітили за незвичною поведінкою: запиханням трави собі в анус та вуха. Оскільки так поводяться лише шимпанзе з однієї групи, науковці припускають, що вони навчилися цього одне в одного. Це перший задокументований випадок, коли шимпанзе перейняли в інших членів своєї групи поведінку, яка не має очевидної практичної користі, хоча раніше вважалося, що на таке здатні лише люди.
🚀 На МКС пристикований до неї корабель Starliner почав видавати незвичні звуки з динаміків, чим налякав екіпаж і змусив його звернутися до Центру керування польотами по роз'яснення. Як виявилося, джерелом шуму був зворотний зв'язок мікрофона, який виник через одночасну роботу кількох пристроїв для комунікації. Це не вплине на відстикування капсули Starliner, заплановане на 6 вересня, під час якого на МКС залишаться астронавти, що прилетіли на цьому кораблі.
🐱 Майже половина домашніх котів виявилася не проти пограти в апорт, принісши кинуту їм іграшку господарю. Це значно більше, ніж вважалося раніше, хоча коти все одно брали участь у цій грі не так часто, як собаки - серед них охочих пограти було 77 відсотків. В обох домашніх тварин схильність до гри в апорт визначали вік, стан здоров'я і стать, а також проживання з собаками в одному домі.
🐶 Собаки породи бордер-колі не лише принесли своїм господарям кинуті іграшки, але й змогли вивчити назви 12 з цих іграшок — а за два роки правильно згадати ці назви у 3-9 випадках з 12. Це пов'язано з тим, що бордер-колі надзвичайно добре запам'ятовують зв'язки між предметами та їх назвами, хоча раніше вважалося, що на таке здатні лише люди. Утім, лише частина собак може похизуватися подібними здібностями.