nauka.ua
66 supporters
💌 Біоінженери створили універсальну до ...

💌 Біоінженери створили універсальну донорську кров

Sep 15, 2024

Привіт, це nauka.ua з найцікавішими науковими новинами тижня, які ви точно не захочете пропустити. Цього тижня ми розповідали про створення універсальної крові, яку можна переливати людям з будь-якою групою чи резусом без загрози ускладнень. Також про те, як ChatGPT переконав конспірологів відмовитися від теорій змови, а SpaceX вивела перших приватних астронавтів у відкритий космос. Як біологи омолодили яйцеклітини мишей, чому косатки гірше полюють в шумних морях і якими рослинами горили полікувалися від стійких бактерій — розповідаємо у нашому свіжому дайджесті!

❤️ Біоінженери створили сумісну з усіма групами та резус-факторами кров

Біомедичні інженери створили універсальну кров, яку можна переливати людям з будь-якою групою чи резусом, не побоюючись ускладнень. У такій крові еритроцити вкрили тонким шаром кремнію, який блокує на поверхні клітин антигени, які призводять до злипання еритроцитів під час переливання крові несумісної групи. Таке покриття не заважає еритроцитам переносити кисень і робить їх міцнішими та стійкішими.

Здатність еритроцитів переносити кисень та не злипатися перевірили на мишах. Що цікаво, їм замінили 20 відсотків крові на модифіковану таким чином людську, і це не викликало імунної реакції чи злипання еритроцитів. Це свідчить про те, що такий метод можна використовувати навіть для переливання крові від донора іншого виду, коли людської крові бракує.

🤖 ChatGPT переконав конспірологів відмовитися від теорій змови

Штучному інтелекту ChatGPT-4 Turbo вдалося переконати людей, які вірили у різноманітні теорії змови, у неправдивості цих теорій. Причому він однаково добре впорався з теоріями про вбивство американського президента Кеннеді, прибуття інопланетян на Землю та походження коронавірусу, а також зміг переконати навіть найбільш затятих конспірологів.

У дослідженні на понад двох тисячах людей, які спілкувалися з ChatGPT, їх віра у теорії змови знизилася на 20 відсотків, і цей ефект зберігався навіть за два місяці. Імовірно, штучний інтелект може боротися з поширенням теорій змови краще за людей, адже може швидко знаходити факти на підтвердження своїх аргументів: професійний фактчекер, якого запросили до участі в дослідженні, оцінив відповіді ChatGPT як на 99 відсотків правдиві.

👨‍🚀👨‍🚀 Місія Polaris Dawn завершила перший приватний вихід у відкритий космос

Астронавти місії Polaris Dawn Сара Ґілліс та Джаред Айзекман успішно завершили перший приватний вихід у відкритий космос в історії космонавтики. Кожен з них вийшов з капсули корабля Crew Dragon на 10-15 хвилин, перебуваючи в космосі на висоті близько 700 кілометрів над Землею.

Під час виходу в космос астронавти протестували нові скафандри SpaceX, зокрема оцінивши їх зручність для роботи з інструментами та пересування у відкритому космосі. Ця місія є важливим кроком для підготовки до майбутніх польотів на Місяць і Марс.

🐭 Біологи омолодили яйцеклітини мишей і отримали з них здоровіші ембріони

Біологам вдалося позбутися негативних ефектів старіння яйцеклітин у мишей, помістивши їх у молоді фолікули, тобто структури в яєчниках, які оточують яйцеклітини та забезпечують їх розвиток. Таким чином вдалося отримати омолоджені яйцеклітини, які краще дозрівали, піддавалися заплідненню та розвивалися у здорові ембріони.

Науковці поміщали старі яйцеклітини у молоді фолікули поза організмом мишей, давали їм дозрівати, а тоді перевіряли властивості цих клітин. Як виявилося, молоде оточення яйцеклітин сприяє кращому забезпеченню їх поживними речовинами та знижує ризик пошкоджень ДНК всередині них. Це допоможе лікувати пов’язане з віком безпліддя у жінок, а також удосконалити технології штучного запліднення.

🙉 Шум кораблів завадив косаткам ловити рибу

Шум від моторів кораблів сильно завадивкосаткам ловити рибу, як показало дослідження на популяціях цих тварин поблизу США та Канади. Через збільшення рівня шуму у водах косатки були змушені витрачати більше часу на полювання, але рідше могли упіймати рибу. Особливо помітним був вплив, коли косатки полювали на велику рибу.

Шум втручається в роботу біологічного сонара косаток, за допомогою якого вони виявляють рибу, а тому ефективність полювання в них знижується на 75-85 відсотків. До того ж шум впливає на косаток різної статі неоднаково: самиці припиняють полювання у забруднених шумом водах, а самці безрезультатно продовжують. Це відкриття підкреслює важливість захисту морських екосистем від шумового забруднення.

🦍 Горили полікувалися рослинами від стійких до антибіотиків бактерій

Горили у Національному парку Мукалаба-Дуду в Габоні використали кору чотирьох місцевих видів рослин для боротьби зі стійкими до антибіотиків штамами кишкової палички. Як виявилося вже в лабораторії, екстракти кори цих рослин мають антибактеріальні та антиоксидантні властивості, що і робить їх корисними, зокрема, в традиційній медицині Габону.

Дослідження показало, що горили інтуїтивно використовують рослини з лікувальними властивостями, такі як фікуси та бавовняне дерево, що дозволяє їм не мати симптомів інфекції навіть тоді, коли вони вже заражені кишковою паличкою. Оскільки стійкість до антибіотиків є серйозною проблемою і людської медицини, у цих рослинах можуть знайти корисні фармацевтичні сполуки з антимікробною дією.

➕ Також цього тижня

😚 Поцілунок батька викликав у його 9-річної доньки трисантиметровий висип на щоці. Іспанські лікарі виявили, що причиною цього став герпес у батька. Висипу вдалося позбутися за допомогою противірусного препарату, але дівчинка залишиться носієм герпесу на все життя.

🦇 Зменшення кількості кажанів внаслідок смертельної інфекції пов’язали зі збільшенням кількості дитячих смертей у США. Вимирання кажанів призвело до збільшення популяції комах, проти яких фермери почали використовувати більше пестицидів, токсичні речовини яких і нашкодили немовлятам.

🤡 Медичні клоуни допомогли дітям із пневмонією швидше виписатися з лікарні. Їх візити до хворих дітей та підлітків скоротили термін перебування в лікарняних стінах з 70 до 44 годин, покращивши самопочуття маленьких пацієнтів та збільшивши їхню самостійність, через що лікарі могли спокійно відправляти їх додому.

🙈 У чотиримісячних дітей виявили вміння прикидатися і розпізнавати прикидання інших — раніше вважали, що діти нездатні це робити до восьмимісячного віку. Науковці з’ясували, що здатність прикидатися в дітей розвивається доволі стрімко, а до трьох років вони вже можуть створювати цілі сценарії вигаданої гри.

🤱 У кишківнику немовлят знайшли три типи мікрофлори: один був пов’язаним з більшим ризиком хвороб, а інші два містили корисні бактерії, що захищали від патогенів. Що дивно, у складі відомих пробіотиків цих корисних бактерій не було, тож це може спонукати лікарів краще підбирати пробіотики на перших місяцях життя, коли це найбільш важливо.

Enjoy this post?

Buy nauka.ua a coffee

More from nauka.ua