Invaze na Ukrajinu, den 210/211:

Sep 22, 2022

1) Dnes opět z časových důvodů snad telegraficky, ale nakonec se to stejně protáhlo. Tak doufám, že se tam dostalo vše, protože to natáhly hlavně informace k mobilizaci a dění v RF. Plus jsem si dovolil opět jeden osobní vstup k těm protestům.

2) Palba na Chersonské frontě jakoby trošku zeslábla, ale možná jen chybí informace. Každopádně Russáci opět stříleli i na Mykolajiv, kde raketami zasáhli... divadlo. To už je taky jejich obvyklý cíl.
Pohyby na frontě zde, zdá se nejsou. Ukrajinské letectvo i nadále operuje, russáci měli přijít o další Su-25 a hned několik dronů, z velké části prý íránské "Shahed-136". Tyto drony zřejmě byly součástí útočné vlny na přímořský Očakiv a také Kryvyj Rih.
Ukrajinské ostřelování podle všeho zasáhlo opět Novou Kachovku, most u Antonivky (nebo něco poblíž), několik míst v Chersonu, a snad už tradičně také ruské pozice u Čornobajivky.
Vrak íránského dronu se našel také v Nikopoli, která je spolu s dalšími obcemi stále pod palbou z oblasti Enerhodaru..
Ukrajinci nejspíše také nechtěli, aby se zapomnělo na Krym, protože tam russáci hlásí nějaké sestřelené drony. Poblíž Sevastopolu se také našla na mělčině jakási bezposádková průzkumná ponorka, či co to je. Za předpokladu, že se jedná o pravé obrázky, tak by to mohla být nějaká šmírovací dron-ponorka, co nahlédla do místního přístavu.

3) Na Záporožské frontě pokračuje ostřelování v zásadě stále stejně. Pod palbou ale bylo opět nejen Dnipro, ale také Záporoží, odkud bohužel hlásí minimálně jednoho mrtvého a 5 zraněných civilistů.. Některé části města navíc po prvních dopadech hlásily blackout. Dopady byly hlášeny také z oblastí severovýchodně od Záporoží, ale nic přesnějšího nevím.
Hodně horko bylo nicméně včera na Doněcké frontě, kde byla palba velice intenzivní. Pod tímto krytím ostatně russké síly útočily v podstatě na celé frontě od Novomichajlivky, přes Pervomajske až po Krasnohorivku (ale tu menší, severně od Avdijivky). Všechny útoky byly ale odraženy a dnes už jich bylo méně, a i palba se trošku utlumila.
Ukrajinci naopak, zdá se, střílí na DLR - Doněck, Makijivka, Jasynuvata, Jenakijeve (ruská základna) nebo Novoajdar (ano, já vím, že je to spíše Luhanská fronta, ale pro větší kompaktnost to jde sem).
Včera měla také exploze v Melitopoli zabít několik rusských vojáků, ale není to 100% potvrzené.

4) Pohraniční obce jsou na tom stále velmi nejistě - v Černigovské oblasti stříleli russáci, u Sumy zase byla zasažena vesnice na ruské straně hranice. Celkově jde ale o lehké utlumení palby.

5) Prudká palba pokračuje podél ruské hranice severně od Charkova až k Volčansku. Samotný Charkov asi zažil opět po delší době trošku klidnější dva dny. Pod palbou ale byly také další obce na osvobozeném území (Kupjansk, Hrushivka, Pechenihy, Kamjanka) a jedna vesnice na ruském území. Ukrajinci také podle všeho zasáhli muničák ve Svatove.
Naprosto zuřivá palba teď běsní na frontě mezi Izjumí a Slavjanskem, což nejspíše souvisí s ukrajinským tlakem v této oblasti. Ukrajinské síly měly dnes vstoupit do "Drobysheve", což je obec na silnici severně od Lymanu. Prozatím se o ní stále bojuje, ale pokud jí ukrajinské jednotky osvobodí, tak už by Lyman byl opravdu ze tří stran obklíčen.
V oblasti Siversku se russká palba zmírnila, ale i nadále russká děla řádí jižně, tj. od Jakovlivky přes Bachmutskou frontu až na jih do Zajceve a k Horlivce. Ukrajinské pozice byly také pod rusským útokem na několika místech (Soledar, Zajceve, Odradivka, Mykolajivka Druha, směr Kurdyumivka, a také Zajceve na jihu), ale nikde podle všeho nepovolily.

6) Největší zprávou je bezpochyby včera ráno vyhlášená "částečná" mobilizace v RuSSku. Ona v zásadě legislativně to může být plná, ale realitou je, že russká logistika sotva zvládne těch avizovaných 300 tisíc lidí, natož cokoli více. Primárně mají být povoláni lidé s vojenským výcvikem a zkušenostmi, ale to je otázkou, jak se to bude považovat, protože lidé, co měli výcvik před 20 lety, tak rozhodně nejsou připraveni dnes. Zároveň je zde otázka výzbroje, jejíž kvalita bude setrvale klesat s dalšími a dalšími povolanými, nemluvě o další výstroji, kterou russko zkrátka nemá, nebo ne dost. O technice nejspíše ani nemluvě, neboť ve skladech je sice letos, ale může to být v různém stavu a navíc ještě zastaralé.
V RuSSku samozřejmě zpráva vyvolala paniku, vykoupily se letenky, lidi zdrhají za hranice apod. Podnikly se dokonce i protesty, ale jsou malé, policie to rozhání, a nemá to žádnou sílu. Bohužel se naprosto jednoznačně ukazuje, že tohle rozhodnutí bude sice obrovsky nepopulární, a má to potenciál alespoň částečně podkopat Putlerův režim, ale zároveň se nedá čekat žádný masivní odpor. Problém je totiž stále v tom, že russáci (nebo alespoň většina z nich) nechtějí jet umřít na Ukrajinu, ale vůbec jim nevadí, když tam někdo jiný bojuje, střílí děti, znásilňuje ženy a rovná se zemí baráky i s civilisty. Zkrátka to, že v zemi se 140 miliony obyvatel jich protestuje maximálně několik desítek tisíc (a to ještě spíše v těch řádech nižších desítek), je dost ubohé. A ne, omluvenku argumentem diktatury nedostanou. Proč? Protože se podívejte, jak se teď protestuje v Íránu. To je tuhý režim možná ještě více, a přesto to nezabránilo masovým protestům teď už snad ve všech větších městech, a to dokonce i v oblastech dlouhodobě k režimu velmi loajálních. Nebo se podívejte zpětně na Ukrajinu v roce 2014. TAKHLE totiž vypadá, když vaše vláda překročí svým jednáním hranici vašeho svědomí. Takže za mě ne, russáci neprozřeli. Oni se prostě jen nadále sobecky bojí pouze o svůj vlastní kejhák. A holt jim na něj teď sáhnul zrovna báťuška Putin.
Jinak samozřejmě - Šojgu si tahá z p*dele nesmyslná čísla o ztrátách, podle kterých by ale musel mobilizovat úplně jiný stát, žejo.. Russáci hledají na netu letenky z černého trhu, taky návody, jak si zlomit ruku, a obecně další možnosti se vyhnout vojenské službě. Muži v odvodovém věku si ale bez povolení komisariátu už ale stejně žádné lístky nekoupí. Mobilizační dekret má jeden bod utajený, zřejmě se pod ním skrývá počty mobilizovaných (EDIT: mluví se údajně o milionu, ale těžko říci). A částečná mobilizace prý možná bude i Bělorusku. Kde to ale bude asi ještě více nepopulární, heh. Jo, a samozřejmě, že poslanci putlerovy strany apod. mobilizováni nebudou. A asi ani syn Peskova, kterému volal fejkový komisariát, díky čemuž máme nahrávku, kde se ohání papínkem, že na žádný odvod nepůjde. Holt rovní a rovnější.
Nějaký poslanec Dumy taky navrhl, aby se prvně mobilizovali lidé, kteří po roce 2014 utekli z Donbasu. Ukrajinci zase varují muže v odvodovém věku v Melitopoli, aby město urychleně opustili. Středoasijské "-stány" upozorňují opět své státní příslušníky, že za službu v russké armádě půjdou sedět do basy. A RF samozřejmě uvažuje o uzavření hranic. Mezitím ovšem všichni mobilizovaní přijdou o práci, protože se tímto krokem stávají příslušníky ozbrojených sil - tak tohle ty lidi samozřejmě "potěší" ještě více.
Severní Korea prý RF zbraně nedodává a ani nebude. Na několika místech v RF hořely voj. komisariáty. Očekávám, že další budou plápolat dnes v noci. Medvěděv mezitím zase autisticky vříská a vyhrožuje atomovkami tak, že mu přeju, aby už konečně spadl ze schodů. Tak jako naposledy teď třeba bývalý šéf moskevského leteckého institutu.
Velice nečekaně také došlo k velké výměně zajatců, přičemž se vrátilo snad na 200 obránců Azovstalu, a to včetně velitele Azovu nebo 36. brigády mariňáků. Zároveň prý russáci propustili do Saúdské Arábie 10 cizinců, a to včetně například brita Aislina, který měl být odsouzen někde v DLR nebo kde k smrti. Důstojnici z Azovu jsou ale nejspíše v tuto chvíli v Turecku, neboť propuštění měl pomoci dojednat Erdogan. Ukrajinci kromě 55 vojáků prý předali russům také Medvedčuka, který byl na Ukrajině za vlastizradu zatčen, nicméně moc populární není ani v RF.
Zasedala také OSN, kde Lavrov vřískal o protiruské propagandě a pak odešel jako největší zbabělec ze sálu. Biden mezitím navrhuje reformu Rady bezpečnosti, což si ale nejspíše kromě russáků nepřejí ani Číňané, takže to nejspíše neprojde. Lipavský pak na daném fóru vyzval k vytvoření mezinárodního tribunálu, který by válečné zločiny na území UA vyšetřoval.
EU jinak připravuje další sankční balíček proti RuSSku, ale Orbán už veřejně vykřikuje, že je proti, a údajně chystá jakýsi "národní průzkum", jestli to "lidé chtějí". Akorát, že to nebude referendum, budou to dělat jeho kámoši a bude to cinknutý. Takže stále furt ta samá prokremelská krysa.
A Německo, jako jediné, prý bude přijímat russáky utíkající před mobilizací. To snad není pravda, jak rychle přiskočí skopčáci k pomoci, když o ně jde, ale proti russákům mají problém cokoli dodat nebo zakázat.

Celkově to vypadá to téměř nulový frontový pohyb, jen u Lymanu Ukrajinci nejspíše lehce postupují. Uvidíme, jestli se něco změní, až Lyman padne. Sláva Ukrajině!

Enjoy this post?

Buy Martin Lundák - Reporty o válce na Ukrajině a coffee

More from Martin Lundák - Reporty o válce na Ukrajině