Invaze na Ukrajinu, den 196/197:

Sep 08, 2022

1) Snažil jsem se dnes stručně, protože byl fakt náročný den. Každopádně možná budou chybět nějaké přílhoy v komentářích, to se omlouvám, ale zvládnu jich asi jen pár.

2) Na Chersonské frontě pokračovala po oba dva dny intenzivní palba z obou stran. Pod palbou byl opět jak Mykolajiv, tak Kryvyj Rih. Ukrajinské cíle byly cca stále stejné - Snihurivka, Čornobajivka, Antonivka, Nová Kachovka apod. Kromě toho ale byl nejspíše znovu zasažen železniční most u Prydniprovske, dále přívoz na Dněpru u Holé Prystaně a nějaké další cíle bez lokace (velitelství, muničáky).
I nadále existuje a operuje ukrajinské letectvo, které se snaží podporovat útočící jednotky na zemi. O to samé se snaží u ruské letectvo - ale přišlo o další 2 Su-25, nějaké vrtulníky Mi-24 a Ka-52, nemluvě o nějakých dronech.
O nějakém ukrajinském pozemním postupu opět oficiálně není známo téměř nic. Různé zdroje ale naznačují nejen pokračující tlak na ose ze severu na jih, ale také rozšiřování předmostí za Inhulcem, a v neposlední řadě měly údajně povolit ruské linie někde okolo "Posad-Pokrovske". Těžko ale říct jak to tam vypadá, protože některé ukrajinské pozice by měly být dlouhodobě blíže k Chersonu, než je tato obec.
Rusáci jinak i nadále ostřelují Nikopol z prostoru Enerhodaru. Tam je údajně dnes další blackout, přičemž údajně měl někam do města dopadnout (asi ukrajinský?) dron. Ukrajinské ministerstvo pro reintegraci mezitím vyzvalo místní obyvatelstvo k evakuaci na Ukrajinou ovládané území.

3) Na Záporožské frontě byla palba včera relativně slabá, a až dnes trošku zesílila. Na Doněcké frontě to bylo podobné, výjimku tvoří pouze oblast okolo Avdijivky, kde se střílí téměř bez přestávky.
Nějaká ruská palba směřovala i na Záporoží, ale nevíme, jestli něco zasáhla. Ukrajinci navíc hlásí, že sestřelili v oblasti jeden Su-25, jeden Ka-52 a několik střel s plochou dráhou letu. Zásahy ukrajinské dělostřelby pak zase hlásí Doněck, ale nečekaně také Vasylivka (jižně od Záporoží u Dněpru).
Ruské pozemní útoky pokračují především v okolí Avdijivky - včera přímo zde, dnes jižněji u Pisků a severněji u Kamianky. Vypadá to však, že úspěšný nebyl znovu ani jeden.
Hodně živo je pak hlouběji v okupovaném území. Včera vylétla v Melitopolu do vzduchu jedna místnost připravovaná pro "referendum", v noci sídlo nějaké proruské organizace a také snad bydliště hned dvou předních kolaborantů, kteří se měli připravovat na přípravě tohoto "referenda". Těžký je holt život vlastizrádce. Městem jinak měla dnes také projet vojenská kolona mířící na Cherson.
V Tokmaku zase bouchnul, a následně dlouho hořel, muniční sklad. Jestli za to může HIMARS nebo odboj, to nevíme. Veselo je dnes večer i v okupovaném Berďansku, kde byla slyšet velká exploze. A včera mělo ještě něco bouchnout na letišti u Mariupolu, ale taky netuším, co.

4) Do Kyjeva včera volal Scholz - přisliboval nějaké peníze, ale zbraní už tolik ne, že jich prý Němci moc nemají. Ukrajina dnes zase skrze Zalužného přiznala, že úder na leiště na Krymu byl proveden jejími raketami.
Největším překvapením ale bylo, že se v Kyjevě neočekávaně objevil A. Blinken, ministr zahraničí Spojených států. Ten rovnou na místě oznámil pomoc v hodnotě cca 2 miliard dolarů, a to ještě nad rámec asi 675 milionů, o kterých mluvil zase americký ministr obrany L. Austin.
Včera se také hodně silně rozjelo ostřelování pohraničních oblastí, hlavně poblíž Sumy. Dnes to vypadá, že se to snad uklidnilo. Raketa (či rakety) byla také prý sestřelena nad Kremenčukem.

5) Russáci jsou naštvaní, že na několik místech prohrávají, tak si opět leští ego na civilistech. Včera i dnes tak ostřelujís maximální verou severní předměstí Charkova, a dnes i samotné město. Ve městě jsou bohužel mrtví a zranění civilisté, a to i přesto, že nějaké rakety se asi ukrajinské PVO podařilo sestřelit. Nějaká palba dnes směřovala i na Čuhujiv a okolí.
Ani to ale nezabránilo ukrajinským silám v rozvinutí útoku jihovýchodně od Čuhujiva ve směru na Kupjansk (pro podrobnosti prosím koukněte na můj včerejší status). Dnes už máme video, jak je vztyčována vlajka v Balakliji, a ukrajinské jednotky údajně kontrolují Ševčenkove, a směřují na Kupjansk. Zde už by mohly být tak 10 km od města, možná méně. Rusáci tam posílají posily, tak uvidíme, jak to bude dále probíhat. Protože v případě pádu Kupjansku mají russáci 2 problémy - prvním by bylo v podstatě vytvoření kapsy/kotle v oblasti Izjumi, tím druhým zase odstřižení zásobování poměrně značné části jednotek v okolí Slavjanska atd.
Nezdá se ovšem, že by ruské síly změnily nějak taktitu. I nadále po oba dny pálily na oblast směrem na Slavjansk, a to včetně města samotného (a také Kramatorsku). V oblasti vesnice Dibrivne se ruské jednotky dokonce pokoušely zaútočit, ale neúspěšně. Osvobození Ozerne bylo mimochodem přímo potvrzeno ukrajinskou armádou.
Ostřelování v okolí Siverska bylo včera poněkud slabší, ale dnes opět zesílilo. Včera také pokračovalo (s dělostřeleckou podporou) ruské útočení na Bachmut, tj. u Soledaru, Bachmutske, Zajceve a Kodemy. Postup byl zaznamenán pouze velmi malý nebo spíše žádný.
V Belgorodu jinak nejspíše spadla vadná raketa, kterou chtěli rusáci poslat na Charkov. A v samotném Belgorodu prý nastal blackout poté, co vyhořela nějaká "trafostanice".

6) Kolují informace, že některé ruské jednotky na východní Ukrajině mají méněž než 50% stavy mužstva. To by vysvětlovalo nekončící ruský hlad po vojácích/pěchotě a také jejich lecjaké kolapsy. Ukrajinský genštáb také tvrdí, že různé ruské žoldácké skupiny ztratily v Charkovské oblasti asi 40% mužstva.
Pobaltské státy výrazně omezí příchod lidí z Běloruska a RF. Ruské úřady prý jinak volají podnikatelům, kteří opustili zemi a snaží se je přesvědčit, aby se vrátily. K Pobaltským státům se jinak přidává i Polsko, a vypadá to, že všechny státy budou ignorovat i víza, které třeba už rusáci mají.
V Bělorusku je prý společné cvičení běloruské armády a ruských jednotek na téma: "osvobození okupovaných území" lol.
Spekuluje se, že Ukrajina by mohla mít i dost vojáků. aby zatlačila někde na frontě od Záporoží, Enerhodar, Melitopol nebo Volnovacha. Ale úplně se mi to nezdá, tak teprve uvidíme.
Ukrajina prý již také disponuje GPS naváděnou dělostřeleckou municí "Excalibur". Američané jinak dodají další munici pro HIMARSy, nějaké 105mm houfnice, menší zbraně a další vybavení.
Ruská propaganda blouzní o tom, jak dobyje RF celou jižní Ukrajinu, Donbas apod., mezitím co Ukrajinci možná pronikli nad Izjumí až 50km do hloubky, narušili zásobovací trasy a zavánějí rusským silám uzavřením kapsy u Izjumi. A do tohoto rusského blouznění pro změnu přišla výzva zastupitelů části Petrohradu k Dumě, aby prý obvinila Putina z vlastizrady. Tohle jsou fakt bizáry.
No, a na Jaltě se konají protesty, protože zdejší policie prospustila rusského vojáka, který je podezřelý z vraždy místního obyvatele.

Celkově se stále nedozvídáme příliš informací od Chersonu, na Donbasu fronta stojí.. ale dost se zřejmě daří u té Izjumi. Doufejme, že to Ukrajincům vydrží a ten postup bude pokračovat, třeba i zase jinde, ale pro rusáky o to překvapivěji. Sláva Ukrajině!

Enjoy this post?

Buy Martin Lundák - Reporty o válce na Ukrajině a coffee

More from Martin Lundák - Reporty o válce na Ukrajině