Invaze na Ukrajinu, den 164/165:

Aug 07, 2022

1) Uff, snažil jsem se relativně stručně, ale na konci jsem nevydržel a rozepsal se ještě k té kauze s AI. Berte to tak, že ta pasáž bude subjektivní a k diskusi, byť po všem, co jsem k tomu viděl, tak nedokážu ten jejich canc brát vážně.

2) Na jihozápadě byla opět včera velmi silná palba podél celé Chersonské fronty, dnes to vypadá na trošku větší klid, palba se hodně koncentrovala do oblasti předmostí u řeky Inhulec. Kromě toho je stále pod palbou i Mykolajiv, byť to vypadá, že po cca denní pauze další rakety dopadly až v noci na dnešek - ztráty na životech zatím hlášeny nebyly.
V Nové Kachovce podle ruských médií včera proběhl pokus o atentát na jednoho z vysokých představitelů okupační správy. Vypadá to zatím, že "Vitalij Hur" vyvázl, škoda.
Ani ukrajinské síly nemlčí, jejich palba dopadá především do oblasti Čornobajivky a na předměstí Chersonu, kde jsou zakopané ruské síly. Trošku to vypadá, že Ukrajina do oblasti láká stále další ruské jednotky, aby je dostala za Dněpr a pod palbu, přičemž tyto jednotky trpí mizernou logistikou (zničené mosty, železnice apod.), mají omezenou a ústupovou cestu, a navíc musí ruské síly uvažovat, jestli postaví dělostřelectvo za Dněpr (a budou riskovat, že ho nestihnout stáhnout) a nebo před něj, ale pak si limitují dostřel. Nevím, jestli je to plán, ale trošku to z mého pohledu vypadá, že Ukrajina tady hraje trošku jinou hru než "hurá do protiofenzivy". Na druhou stranu to může být dáno také tím, že ukrajinské síly nemají počty na to, aby ten protiútok takto provedli, těžko říct.
Russáci i nadále pokračují v ostřelování Nikopole a přilehlých obcí z Enerhodaru. Zároveň v samotném městě, ale především v Záporožské JE se dějí divné věci. Několik výbuchů se ruské síly snažily shodit na Ukrajince, ale ti tvrdí, že do lokality nestřílí, a navíc to vypadá, že minimálně některé zásahy přišly z ruské strany, takže je možné, že je to další ruská snaha o diskreditaci UA sil. Palba už například poškodila část el. vedení, takže 4. blok byl odstaven do rezervy. Na místě také dnes hořelo, ale nakonec se vše podařilo uhasit a bylo to vše mimo hlavní budovy - nějaké trafostanice a administrativní budovy. Některé zdroje ale hovoří také o poškození některých přístrojů na měření radiace, takže Tahle hra s ohněm je ale ku*evsky nebezpečná. A je za ní zodpovědné Rusko.

3) Ostřelování na záporožské frontě nabývá na intenzitě od včerejška. Vypadá to, že se nejedná o žádnou koncentrovanou palbu, ale o klasické pokrytí bojových linií, a to i za podpory letectva.
Včera ráno byla také hlášena exploze u policejní stanice v okupovaném Berďansku - bližší info chybí, protože přístup do oblasti hned okupanti zablokovali, ale tipoval bych to na odboj.
Jinak to i přes velké ostřelování nevypadá, že by se ruské síly pokusily na záporožské frontě útočit. Ostatně podle odhadů zde mají v podstatě minimum jednotek, které prioritně lifrují jinam.
Na Doněcké frontě bylo ostřelování koncentrováno především do oblasti mezi Marjinkou a Avdijivkou s tím, že dnes spíše zesílilo. Další palba byla pak zaznamenána severněji, v okolí Horlivky.
Vypadá to, že dnes ruské jednotky podnikly další útok na Pisky, Avdijivku a Krasnohorivku (ale tu severně od Avdijivky, jižněji je ještě jedna větší, ale o tu se nejedná). Nezdá se ale, že by tyto útoky byly, stejně jako ty předchozí, jakkoli úspěšné.
Ukrajinci pálili zpět ve směru na Doněck - v Makijivce zřejmě zasáhli vojenský sklad. Dopady byly ale i jinde, a to už bez přesnějšího určení cíle. Do jisté míry se dá čekat, že i zde bude ve snaze zastavit ruský nástup palba plošnější.

4) Včera také pokračovalo ostřelování pohraničních obcí v Černigovské a Sumské oblasti, přičemž nějaké rakety tentokrát zasáhly i pár vesnic hlouběji v týlu - východně od Černigova.
Dnes byl snad v pohraničí kupodivu klid, ale za to před 2 hodinami hlásila Ukrajina detonace někde u města Vinnycja.
Z ruského Kurského regionu hlásí, že údajně zmařili útok sabotérů na místní vojenské letiště. Těžko říct, zdali nějaký vůbec byl, ověřit se to nedá.

5) Ostřelování pokračovalo také v okolí Charkova - oblast severně od města, město samotné a také oblast jihovýchodně od Čuhujiva. Zde byly zpětně z 5. srpna hlášeni další 3 mrtví civilisté z vesnice Mospanove. Jinak se ale zdá, že dnes palba poněkud polevila.
Už včera také ochabla palba na Izjumské frontě, kde byly dopady hlášeny nejvíce v jižním směru na Slavjansk. Dnes ráno na to navázaly ruské jednotky útokem v tom samém směru, ale u Dolyny Bohorodychne opět selhaly a musely se stáhnout.
Palba a letecké údery také zasáhly oblast východně od Slavjansku a Kramatorsk. Jinak je zde ale aktivita stále utlumená.
Včera byl taky klid v okolí Siversku, což se změnilo dnes, kdy se kromě intenzivní palby pokusili rusáci zaútočit ve směru na Novoselivku (a tím pádem i Siversk), ale neuspěli.
V oblasti Bachmutu bylo včera hodně živo, protože pod krycí palbou ruské jednotky útočily fakticky po celé frontě ve směru na město. Dnes se ostřelování ještě zhoršilo a útoky pokračují. Zatím to vypadá, že s minimálními úspěchy, ale i přesto se, metr po metru, trošku posouvají, tak uvidíme.
Dnes bylo také dopoledne hlášeno, že za 24h zemřelo v Doněcké oblasti 5 civilistů a dalších 8 bylo zraněno. A to jsou jenom ztráty z jedné oblasti, o kterých navíc ještě víme.. reálná čísla budou asi ještě větší..

6) Severní Makedonie podle všeho posílá na Ukrajinu 4 kusy Su-25. Jedná se o letadla, která v roce 2001 dostala právě z Ukrajiny. I tak se jedná o větší pomoc než poskytla řada jiných států.
Vypadá to, že většina výkřiků o tom, jak "nefugunjí sankce", smrděla rublem. Podle čísel to vypadá, že od dubna klesly měsíční příjmy RF z ropy a plynu o více než polovinu. K tomu je potřeba si taky připočíst, že v Rusku se teď obojí zdražuje, a to proto, že do Číny to musí tlačit pod cenou.
V Mariupoli, v sídle filharmonie se zřejmě předělává sál na "soudní síň", neboť se do ní instalují improvizované cely z mříží. Souzeni prý mají být ukrajinští obránci města.. RuSSko už si ani nehraje na pravidla..
Z ukrajinských přístavů se dnes ráno vydaly na cestu další 4 plně naložené lodě, míří do Istanbulu. A v Turecku bohužel zůstaneme, ukázalo se totiž, že jsem měl pravdu, když jsem říkal, že se na Soči měla poslat raketa a smáznout oba hitlerovské wannabes - Putina s Erdoganem. Erdogan totiž kromě toho, že putlerovi slíbil část plateb za plyn v rublech, tak nakonec vyjednal taky tureckým bankám přístup do ruského systému Mir (což je v podstatě takový SWIFT) a fakticky tím i přístup ruských financí do tureckého bankovního sektoru. Skvělé.. ku*va ke ku*vě sedá.
Švédsko nejspíše pošle až 120 vojáků do Británie, kde budou pomáhat s výcvikem ukrajinských vojáků.
V russké TV se objevila informace, že prý KLDR nabídla 100 000 "dobrovolníků" do války na Ukrajině. Upřímně pochybuju, že to je pravda. A i kdyby byla, tak těžce pochybuji, že by to něco změnilo.

Celkově je situace stále relativně stejná. Rusáci nicméně obnovili na několika místech útoky, především ve směru na Bachmut je ten tlak opravdu velký, tak uvidíme, jestli se Ukrajincům podaří udržet. Od Chersonu stále chodí málo informací, ale nějaký ukrajinský tlak tam je. Podobně na Zaporožské frontě víme, že ukrajinské jednotky se snaží situačně osvobozovat alespoň pomalu jednotlivé vesnice. Tak snad se ta iniciativa bude dál jen rozvíjet. Sláva Ukrajině!

P.S.: Dávám to na závěr, protože to je méně informativní a více názorové. Amnesty International začalo samozřejmě dostávat značnou sodu za tu jejich zprávu - a to včetně velkých domů žurnalistiky. AI, včetně její české mutace na Twitteru, brečí, že jsou na ně lidi zlí (wow, kdo by to čekal, že ano..), ale kromě toho si tvrdošíjně za vším stojí. Já jsem měl trošku čas se na to celé ještě podívat - na argumenty lidí, co to drbou vs obrana AI. No, a kromě toho, že 100% stojím za tím, co jsem psal před 2 dny, tak přidávám další body. Celá zpráva je s prominutím jak ukázkovej hoax ve stylu "jedna bába povídala". Nevadilo by ani, že nejsou nějak moc jmenováni a specifikováni lidé, kteří mají být "svědci", ale naprosto chybí jakékoli údaje pro ověření - kdy a kde se dané incidenty měly stát, role těchto svědků (nebo jak to měli vědět atd.), nemluvě o tom, že nikdo neřeší ani to, jestli to třeba nejsou lidé, co se fandí rusku apod. Zkrátka tomu naprosto chybí jakákoli metodika a výkřiky AI, jak se tomu má věřit, že tomu nevěří lidé, protože moc fandí Ukrajině, jsou naprosto mimo mísu. No, a v neposlední řadě se ukázalo, že autorka té zprávy je hlavní postavou jakéhosi "dokumentu" americké televize CBS, který se uvádí naprosto mimo kontext hned v podnadpisu tvrzením, že pouhých 30% US dodávek dojde na frontu, a vyvolává dojem, že zbytek se rozkrade. A to ještě do značné míry na základě nějakých údajných výpovědí na místě (i kdyby to byla pravda, tak by jim to přece neříkali...) a toho, že jim ukrajinské ministerstvo jim odmítlo poskytnout přístup ke spoustě věcí (omg, zase NEČEKANĚ). A nakonec se ještě ukázalo, že "dokument" byl prý natáčen v prvních 8 týdnech války, takže v tom největším chaosu, co jde. Celkově se tudíž jedná o silně manipulativní dílo, které opět smrdí ruskou propagandou na 100 honů...
Já už k tomu můžu říct asi jenom jedno - AI umožnilo svojí člence vydat naprosto nepodloženou a zjevně chybnou zprávu, která doslova přihrává ruské propagandě zadarmo všecky esa. A nadále odmítá jakoukoli kritiku s hysterickým hulákáním o UA fanboy klubu, mezitím co naprosto ignoruje ty stohy argumentů, které jsou kritiky předkládány. Takže my tady zase budeme bojovat s novou vlnou páté kolony a v Kremlu se bude ten blbeček smát. Za mě jsou tudíž AI dost zásadní p*čusové, a vlastně už bych jenom chtěl vědět, jestli se takhle chovaj, protože jejich ego neunese, že něco podělali, a nebo za to dostali z Kremlu zaplaceno...

Enjoy this post?

Buy Martin Lundák - Reporty o válce na Ukrajině a coffee

More from Martin Lundák - Reporty o válce na Ukrajině