Invaze na Ukrajinu, den 162/163:

Aug 05, 2022

1) Chvíli to dnes vypadalo stručně, ale potom to nakynulo (hlavně některé vysvětlovací části), takže se to protáhlo, ale nechtěl jsem zbytečně utínat v místech, kde by něco nedávalo smysl.

2) Na jihozápadě je dost znát ruský přísun posil - Mykolajiv je pod konstatní palbou. Ve městě bylo za dva dny několik mrtvých a desítky raněných civilistů. Situace je natolik špatná, že na víkend zde zřejmě bude vyhlášen zákaz vycházení.
Zuřivé ostřelování po celé délce fronty probíhalo také po oba dny, i když dnes oproti včerejšku lehce polevilo. Zasaženo bylo i několik obcí daleko od fronty - jako třeba Mykolajivka (menší město severně od Oděsy, neplést se samotným Mykolajivem).
Ukrajinci i nadále pálí precizněji na citlivá místa ruské logistiky - včera například Nová Kachovka a les u Nové Maiachky. Dnes opět Nová Kachovka, Beryslav nebo Olešky. Prokletá je pro rusáky Čornobajivka, kde ukrajinská palba opět rozprášila předsunuté velitelství.
Russáci bohužel i nadále ostřelují z Enerhodaru Nikopol.. v noci na včerejšek to bylo na 60 dopadů, dnes dalších 40 GRADů a jedna Kh-59 (možná opět i ta lodní varianta..). V elektrárně bohužel dostala zásah nějaká nádrž s kyslíkem či dusíkem, popravdě jsou ty zprávy dost zmatené. Ty nejhorší tvrdí, že by mohl dojít až k úniku radiace, další to spíše rozporují. Tak či ona ale něco v elektrárně hořelo (nebo ještě hoří) a nikdo moc netuší, co se tam děje. Další ruskej recept na prů*er pro celej svět...
Někde poblíž Sevastopolu měla také hořet ruská loď Vasily Bykov, která je ve službě teprve od roku 2018. Sice se zřejmě dostala zpět do přístavu, ale někde mají být záběry, jak slušně flambuje ještě na moři - zdali se jednalo o zásah nebo nehodu, to bohužel netuším.

3) Na Záporožské frontě to bylo opačně než na Chersonské - včera byl větší klid a dnes ruská palba nabrala na síle. Cíle palby jsou víceméně stále stejné.
Naopak Ukrajinci dnes zřejmě zasáhli Tokmak - z města se ozývaly exploze, údajně byl zasažen nějaký vojenský sklad.
Na Doněcké frontě je o něco živěji, oba dny se nicméně ruská palba koncentrovala především na úsek mezi Marjinkou a Avdijivkou. Pozemní útoky se nicméně soustředily spíše na obec Pisky, přičemž podle všech indicií selhaly stejně jako předtím u Avdijivky.
Ukrajina palbu opětuje ve směru na Doněck. Zde se podařilo zřejmě zasáhnout nějaké vojenské sklady, ale bohužel také nejspíše autobusovou zastávku s civilisty, alespoň podle informací z Telegramu. A dnes bylo také zasaženo velké nádraží na severu Doněcka, nejspíše proto, aby se zastavil přísun munice.

4) Běloruské jednotky u hranic s Ukrajinou byly údajně posíleny - tvrdí to alespoň ukrajinský hlavní štáb. Žádné incidenty na hranicích ale hlášeny nebyly.
Mezitím ruské jednotky i včera ostřelovaly pohraniční obce u Semenivky (Černigovská oblast) a na více místech východně od Sumy. Dnes se zdá, že snad nastala menší pauza.
V Kyjevě SBU zatkla bývalého šéfa nějaké jednotky rozvědky na ministerstvu obrany. Byl obviněn z vlastizrady a zřejmě střílel po agentech SBU, kteří ho přišli zatknout.
Šéfka Amnesty International na Ukrajině po konfliktu s vedením organizace podala výpověď (více v bodu 6).

5) Rusáci včera opět zuřibě ostřelovali Charkov a okolní obce, přičemž odtud opět byly hlášeny civilní ztráty. Dnes to konečně vypadalo na pauzu, ale večer zřejmě palba opět začala. Mrtví a ranění byli hlášeni z Čuhujiva, neboť ostřelování zasáhlo i tohle město a jeho okolí.
Ruské jednotky se očividně už cca 3 dny snaží obnovit postup severozápadně od Izjumi ve směru na Husarivku. Z oblasti jsou hlášeny boje, ale nevypadá to, že by se ruské síly dočkaly nějakého velkého úspěchu.
Velký útok včera rusáci spustili i ve směru na Slavjansk, ale podle všech informací utrpěli ztráty a museli se stáhnout.
Ostřelování pokračuje také na většině Luhanské fronty, přičemž intenzita byla během obou dní velice podobná.
Podle informací z Twitteru to vypadá, že část ukrajinských jednotek ještě stále bojuje v blízkosti Bilohorivky, takže ruský postup na Siversk byl očividně dost velká blamáž (během které russáci hned několikrát tvrdili, že už jsou přímo ve městě).
Ruské jednotky se, hlavně včera, pokoušely postoupit dále na Bachmut, ale i zde byly odraženy. Dnes to vypadá, že pozemní útoky ustaly nebo byly příliš malé na to, aby je někdo zaznamenal a pustil do éteru.
Ruské rakety také včera zasáhly Toreck - minimálně 8 mrtvých a další nespecifikované množství raněných, včetně dětí... A ruSSákům to nestačilo, dneska pálili na město znovu a zasáhli obchod s potravinami. Zpráva neříká, jestli byl prázdný nebo ne..

6) Vypadá to, že ruské síly opravdu HIMARSy pocítily. Pamatujete, jak Bělorusko slíbilo Rusku, že mu dá munici? Tak jen do konce srpna prý Rusko plánuje odtamtud odebrat 12 tisíc tun munice. To jsou například desítky tisíc kusů 152mm munice (což je nicméně zásoba na pár dní při současné intenzitě ruské palby). Předpokládám samozřejmě, že odeberou spíše mix různých druhů munice, ale pro ilustraci jsem to převedl jen na jeden typ. Otázkou je, kolik toho má na skladech BLR, tipuji, že řádově méně než Rusko.
Kanada má do Británie poslat až 225 instruktorů, kteří zde budou cvičit ukrajinské vojáky. První by měli dorazit už příští týden, přičemž se má jednat o členy "light infantry" z Alberty.
Erdogan dnes přiletěl do Soči, kde má jednat s Putlerem. Člověk si až zazoufá, jaká je škoda, že Ukrajina nemá nějaké rakety s delším dosahem. I vzhledem k opětovné agresi ze strany Azerbajdžádnu (s podporou Turecka samozřejmě) v Náhorním Karabachu by to byly 2 mouchy jednou ranou. Konec mimoukrajinské vložky.
Výsledkem údajně je, že Turecko bude za ruský plan platit částečně v rublech. Údajně Rusko chtělo i větší přístup na turecký trh a do bank, ale to asi Erdogan neriskne, aby se nestal terčem sankcí taky.
Americký senát schválil přístup Finska a Švédska do NATO (téměř jednomyslně). A ukazuje se, že cesty jsou - Polsko mělo včera oznámit, že má dost plynu na zimní sezónu. Holt někdo se připravoval, a někdo se (koukám na vás, němčouři) s úsměvem nechal o*ebávat.
I Estonsko jede - nechá odstranit všechny komunistické památníky z veřejného protoru. Navíc navrhuje, aby do dalšího balíčku sankcí byl prosazen zákaz vydávání turistických víz rusákům. A šíří se info, že Litevci chystají další akcičku na Kaliningradskou oblast.
Okupanty dosazený "hejtman"(?) Chersonské oblasti je údajně v nemocnici v kómatu. Přesnější info se mi nepodařilo najít, tak nevím, co za tím stojí.
Ukrajině se údajně podařilo zničit další komplety S-300 i s radarem.
Španělsko nakonec Ukrajině Leopardy 2A4 nedodá, protože nejsou pořádně funkční a bezpečné. Po kritice tak alespoň pošle nějaké modernizované transportéry M113. USA mezitím oznamuje další várku pomoci. A Bulharsko pozastavilo vydávání víz pro Rusy.
Tragická situace pro obyvatelstvo je jak v Mariupoli, tak v Severodoněcku a Lysyčansku. V Mariupolských nemocnicích leží lidé na chodbách a nejsou léky, takže úmrtnost je vysoká. Ruské kr*ply k tomu všemu nenapadne nic lepšího než vzít kytaristu, postavit ho na bedny s municí a s ruskými vlajkami za zády ho nechat hrát "koncert" v Azovstalu. Tohle opravdu musí vymýšlet nějaký chorý mozek.
Ach ano, a závan sovětských časů v Rusku - v Penze nabonzovali žáci učitelku za protiválečné postoje. Mezitím na Krymu se žena pokusila zabít manžela, protože podporoval válku na Ukrajině.
A v návaznosti na bod 4) - Amnesty International. Organizace včera bohužel vydala zprávu, v níž Ukrajinu obvinila z ohrožování civilistů. Zpráva bohužel nejenže vůbec nereflektuje realitu dění na Ukrajině, specifika bojů v některých oblastech apod., ale dost výrazně je z ní cítit totální neznalost fungování válečného konfliktu. Co je ale ještě horší - zpráva nejenže srovnává jednání ukrajinské armády s tou ruskou, což je úplně mimo realitu, ale na několika místech také otevřeně lže (a pokračuje v tom například i česká mutace na twitteru) například o výzvách k evakuaci obyvatelstva. Které je možné dohledat ve veřejně dostupných zdrojích opakovaně od začátku války (díky čemuž jsou několikrát v mých reportech). Což o to, že se AI naprosto znemožnila, to by ostatně nebylo poprvé (mám z minulosti řadu výhrad k nějakým jejím zprávám, ale to je vedlejší). Horší je, že tahle zpráva nahraje všem prokremelským krysám tak masivně, že si až říkám, jestli nebyla z Moskvy objednaná... (je mi jasný, že to je na 99% blbost, ale dáreček je to prostě pro ruskou pátou kolonu obrovský...).

Celkově se dá říct, že fronty se stále moc nehýbou a situace stagnuje. Něco se možná děje u Chersonu, ale prostě informací je tak málo, že nevíme. Každopádně Ukrajina přebrala částečně iniciativu a nutí rusáky, za pomoci útoků na různých místech, hýbat jednotkami na obranu, což minimálně znemožňuje ruským jednotkám se déle koncentrovat k útočnám akcím. Snad to vydrží a něco z toho konečně pořádně vyjde. Sláva Ukrajině!

Enjoy this post?

Buy Martin Lundák - Reporty o válce na Ukrajině a coffee

More from Martin Lundák - Reporty o válce na Ukrajině