Invaze na Ukrajinu, den 156-159:

Aug 01, 2022

1) Tak k reportu jsem se dostal tedy až dnes. Bude toho nejspíš hodně, ale pro vlastní příčetnost se budu snažit být bodově stručný. Pokud neurčím jinak, pak fráze jako "v posledních dnech" apod. znamenají prostě od posledního reportu.

2) Oděsa (případně okolí města) byla poslední cca dva dny pod raketovou palbou, ale dnes se zdá být klid - mimojiné měla ráno z přístavu vyrazit první loď s obilím, tak uvidíme, jestli se jí podaří v klidu dostat z Černého moře. Respektive zdali to vydrží i dalším lodím.
V posledních dnech byl pod silnou palbou Mykolajiv, dokonce skoro největší od začátku války - někdy až přes 50 výbuchů za noc. Ve městě tak bylo poměrně hodně mrtvých a raněných, zahynul také jeden z nejbohatších Ukrajinců, Olexij Vadaturský. Jeho dům dostal zásah a on byl, i se svojí ženou, zabit. Spekulovalo se dokonce, že na jeho dům dopadla jedna z přesnějších střel (že by se jednalo o cílenou likvidaci), ale zatím jsou to spíše dohady.
Aktivně se také celou dobu střílelo podél Chersonské fronty, přičemž nějaké další zásahy byly hlášeny z předměstí Chersonu (Čornobajevka a okolí), a také z Nové Kachovky.
Ukrajincům se pak včera nebo předevčírem podařilo zničit další muniční sklad - tentokrát ve Skadovsku.
Rusáci bohužel také pokračují v ostřelování Nikopole. Na druhé straně Dněpru ale nezahálí ani Ukrajinci, kteří zřejmě něco z ruských palebných pozic zasáhli. V Enerhodaru samotném pak nejspíše vylétla do vzduchu hned auta okupantů.
Ukrajinci také dnes hlásili, že se jim podařilo zničit jednu z kolon, která mířila k Chersonu jako posily. Zároveň to vypadá, že vedle mostu u Antonivky ruské jednotky provizorně vytvořily pontonový most, a také zrekvírovaly nějaké místní parníky, aby bylo čím převážet zásoby.
Ruské ostřelování má ještě i podporu letectva, přičemž například dnes byl někde ve směru na Kryvyj Rih zasažen autobus - nejspíše 2 mrtví a 5 raněných.
A aby nemohl nastat ani jeden den, kdy si lidi řeknou, že rusáci nejsou totální m*dky, tak dnes v noci ti hajzlové vybombardovali jednu z velkých nemocnic v Mykolajivu... K tomu už se nedá nic dodat..

3) Ukrajinští partyzáni jsou velmi aktivní - před 3 dny se jim podařilo poškodit železniční trať vedoucí z Tokmaku dále východ, mj. na Doněck a Mariupol. Jen o den později se pak ozval výbuch z letiště v Melitopoli (což tedy mohly být i rakety), takže se zdá, že situaci rusáci zdaleka nemají pod kontrolou tak, jak by chtěli.
Intenzita ostřelování na Záporožské frontě se zdá být relativně stále stejná, jen dnes to vypadá, že byl trošku větší klid.
O něco "živější" je Doněcká fronta, kde se nejen ostřeluje více, ale kde ruské síly opakovaně útočí na ukrajinské pozice v okolí Avdijivky, Pisků nebo Krasnohorivky. Zdá se, že ale i nadále neúspěšně.
Ani ukrajinské síly nelení - výbuchy se ozývají blízko frontě od Jasynuvaty, z Doněcku apod. Hlouběji v zázemí to vypadá na zásahy v Mospyne nebo Alčevsku. Vypadá to hlavně na vojenské sklady a muničáky.
Před dvěma dny také došlo k výbuchu ve vězení v Olenivce, kde jsou mimo jiné drženi ukrajinští obránci Azovstalu. Ruská strana tvrdí, že jednu z budov zasáhla ukrajinská raketa, přičemž mělo několik desítek lidí zemřít a další desítky až stovky být raněny. Ukrajina nicméně útok okamžitě dementovala - naopak tvrdí, že raketa přiletěla z druhé strany, tj. od separatistů či z Ruska. V současné chvíli ještě není nic 100% jisté, ale většina zdrojů se přiklání k tomu, že útok provedli sami Rusové. Mimo jiné proto, že investigativní skupina Bellingcat, která zkoumala například satelitní snímky, tvrdí, že to vypadá, že na místě byly už dopředu připraveny masové hroby pro oběti. Kromě toho to z fotek z místa vypadá, že oheň se rozšířil zevnitř a k zásahu něčím z vnějšku ani nedošlo. Nahrává to tudíž teorii, že se rusáci pokusili zamést stopy po umučených zajatcích a ještě z toho vytřískat negativní body pro Ukrajinu. Nezdá se ale, že by jim to někdo baštil, obzvláště když o velmi špatných podmínkách ve věznici (o mučení "cennějších" zajatců nemluvě) mluvili všichni, kteří se v rámci výměny zajatců dostali domů.
Tak či onak se bohužel každý den počítají mrtví a ranění civilisté v Doněcké oblasti na desítky. Rusáci zde ale naštěstí vůbec nepostupují.

4) Zelenskyj v podstatě vyhlásil povinnou evakuaci obyvatel z Doněcké oblasti. Děje se tak nejspíše z důvodu neochoty části lidí oblast opustit a rostoucím civilním ztrátám. Dnes také asi hodinu a půl mluvil Zelenskyj s Macronem.
Ukrajina hlásí, že dorazily další 4 HIMARSy, a také, že na území UA už se nachází MLRS komplety MARS II německé provenience.
Zdá se také, že do jisté míry ochablo ruské ostřelování pohraničních obcí v oblastech Černigova a Sumy. Minimálně tedy v posledních 4 dnech. A dnes byl navíc někde v Sumské oblasti sestřelen ruský dron.

5) Zdá se, že čím více se ruským silám nedaří, tím víc dělají prasárny - v okolí Charkova tam stále více dopadů míří do města a celkově do běžné zástavby například i v Čuhujivu a jinde. Podobně to vypadá i ve směru severozápadně od Izjumi. Zde se dokonce pustily dopředu ruské průzkumné jednotky v okolí Balaklije, ale neúspěšně. Spekuluje se zde i ruském pokusu obnovit ofenzivu, dokonce měl prý Putin žádat novou operaci k získání Charkova, ale nezdá se, že by to bylo reálné. Naopak, s přesunem stále dalších sil na jih se množí informace, že u Izjumi bude z ruské strany nutné některé pozice opustit. To je samozřejmě nutné brát s rezervou, ale přesuny jednotek potvrzené jsou, a tudíž tato teorie nepůsobí zase tak nepravděpodobně.
Jihozápadně od Izjumi se ruské jednotky v minulých dnech pokoušely získat Dmytrivku a oblast okolo Brazhkivky, ale nepříliš úspěšně. Směrem na jih dokonce obnovily útok na Slavjansk, jenže u Dolyny utrpěly velké ztráty a musely se stáhnout. Oblast okolo Dolyny a ve směru na Slavjansk nicméně je, včetně města samotného, stále pod palbou.
Na Luhanské frontě také neustává ruská palba, nicméně není už tak silná jako například v době bitvy o Severodoněck. Ruské síly se opakovaně snaží útočit ve směru na Soledar, Pokrovske a Vershynu. V minulých dnech dostaly všechny pokusy dost sodu a v jednom případě ukrajinské síly ruské průzkumné jednotky úplně zničily. Dnešní pokusy jsou zatím bez oficiálního výsledku, ale ukrajinské síly mají fakticky jediný úkol zde - nepustit rusáky k Bachmutu, což se jim zatím daří. Například severněji, u Siversku, fakticky ruské jednotky neútočí. Samotný Bachmut je nicméně téměř kontinuálně pod těžkou palbou.

6) Některé ruské dobrovolnické jednotky vypadají z fotek dost traggicky - jejich členové spíše připomínají sraz veteránů z války v Afganistánu.. a vlastně bych se nedivil, kdyby jich opravdu tam tehdy sloužila. Další dobrovolníci jsou samozřejmě opět primárně z chudých oblastí RF, kde je vidina výdělku až milionu rublů během pár měsíců naprosto nevídaná. Údajně již Rusko sehnalo na 30 tisíc lidí. Ale otázkou zůstává jejich bojová hodnota, jestli je opět pošlou bez výcviku na frontu jako kanonenfutr..
Ukrajinci tvrdí, že železnice do Chersonu je odříznutá, což by potvrzovalo dřívější zásahy železničního mostu před Dněpr. V případě potvrzení to bude pro ruské zásobování další velký problém.
V Rusku klesl prodej kombajnů o 40%, jsou obrovské problémy s opravami, chybí náhradní díly ze Západu. A takhle to bude s více věcmi. Prodat se pokouší svůj majetek v Rusku Heineken, ale asi není komu - jedná se o byznys za skoro 500 milinů euro. Svůj byznys zde také prodává a likviduje americký ropný moloch Baker Hughes. A jedeme dále - DHL Express končí na ruském trhu. A Ruská centrální banka zakázala směnárnámzveřejňovat kurzy zahraničních měn, looool.
Aby to nebylo rusákům moc líto, tak nějaký prokremelský rapper (Timati? netuším, neznám) koupil celý Starbucks byznys v RF.
EU údajně snížila dovoz ruského plynu už o polovinu. Velvyslanec EU v Číně pak tvrdí, že v případě napadení Tchaj-wanu by sankce EU a USA byly ještě mnohem tvrdší než proti Rusku. Trochu teda nerozumím, proč takové už nemáme proti Rusku.. po všem, co se děje, stále nevím, na co čekáme.
Spojené státy nejspíše zítra odsouhlasí další balíček pomoci pro Ukrajinu - tentokrát za cca 550 milionů dolarů. Má v tom být i munice do HIMARSů a 155mm houfnic apod.
Katar prý daroval Ukrajině 5 milionů dolarů na zdravotnický materiál. A Poláci měli poslat dalších 8 houfnic Krab.
Rusové tvrdí, že už zničili 6 HIMARSů, jenže Pentagon zatím neregistruje ztrátu ani jednoho.
Rusko - země mrtvých etnických menšin. Podle některých informací připadá na jednoho mrtvého rusa z Moskvy cca 87 Dagestánců, 275 Burjatů a 350 Tuvinců. Šílená čísla.
Gruzie na své území prý nepouští lidi z Krymu s pasem po roce 2014, stejně jako všechny lidi, co mají napsán v pasu Krym jako Rusko.
Před pár dny taky hořela vojenská základna poblíž Klimova v Brjanské oblasti. Co oheň způsobilo, to nevím. Poblíž Mariupolu měli zase ukrajinští partyzáni (a snad nejen tam) zapálit obilná pole, aby rusáci nemohli úrodu ukrást.
OSN prý je připravena poslat tým k vyšetření smrti desítek zajatců ve vězení v Olenivce. Nicméně vzhledem k tomu, že prozatím OSN nebyla schopná ani zajistit slušné chování pro obránce Azovstalu (ač to slíbila), tak na rovinu říkám, že nevěřím tomu, že se to stane nebo to k něčemu povede.
Rusko má prý také novou námořní doktrínu, ve které jsou hlavním nepřítelem USA. Pro Rusy jsou hlavní Severní ledový oceán a Černé moře (nebo to tak vypadá) - i když ono je to při "kvalitě" ruské flotily téměř jedno.
A jeden bývalý Putinův poradce, Anatolij Čubajs (mimo jiné snad jeden ze strůjců ruské privazizace) skončil v Itálii nenadále v nemocnici. V březnu měl přitom na pozici rezignovat a odjet do zahraničí. Podle některých novinářů měl odjet na protest proti válce. Tudíž se jeho současná situace vyšetřuje i s ohledem na možné cizí zavinění.
Vypadá to, že v neděli ráno v Bulharsku vybuchl muniční sklad napojený na Emilijana Gebreva - to je ten samý jako u Vrbětic a dalších 2 bulharských skladů.

Rychlý EDIT: Dnes večer čerstvé výbuchy - Cherson, Nová Kachovka, Kadijivka. Všechno to vypadá na ruské pozice/sklady.

Celkově se situace na frontě příliš nehýbe, byť i ukrajinský postup u Chersonu pozvolně osvobozuje stále více obcí. Ale chybí tomu zatím větší spád. Rusáci jsou na tom nicméně mnohem hůře, protože fakticky všude stojí a jejich útoky nebývají úspěšné. Spolu s řadou logistických problémů se z toho pro ně na mnoha místech stává spíše Sitzkrieg. Tak doufejme, že už se z něj moc nezvednou, jedině k ústupu. Sláva Ukrajině!

Enjoy this post?

Buy Martin Lundák - Reporty o válce na Ukrajině a coffee

More from Martin Lundák - Reporty o válce na Ukrajině