Invaze na Ukrajinu, den 124:

Jun 27, 2022

1) Dnes z některých front téměř nulové informace, tak to opravdu bude dnes kratší.

2) Zmijí ostrov byl dnes v noci opět pod palbou z ukrajinské strany. Zdá se, že ostrov dostal minimálně 10 zásahů a byla na něm zničena další protiletadlová technika.
Na chersonské frontě se podle všeho poměrně tvrdě bojuje - hlavně u Snihurivky, Kyselivky, Stanislavu a Myroljubivky.

3) Ze záporožské fronty dnes opět téměř rádiový klid. Nejspíše v oblasti pokračuje ruské ostřelování, ale informace o jeho zaměření a intenzitě jsem dnes nenašel.
Na doněcké frontě je to nejspíše obdobné, ale opět bez bližších informací. S relativní jistotou víme pouze to, že někde severně od Avdijivky se podařilo sestřelit další ruský Ka-52.
Ukrajinská armáda si jinak přidala další zářez - dnes se jí podařilo zasáhnout muniční sklad v Zimogorje nedaleko Luhansku.

4) Po včerejším raketovém útoku na bytovky v Kyjevě dnes rusáci opět našli nové dno - namířili rakety přímo na obchodní centrum v Kremenčuku. To bylo samozřejmě plné lidí.. Prozatím to vypadá na minimálně 10 mrtvých a 40 raněných, ale čísla stále stoupají. Obchodní centrum už zřejmě z většiny shořelo...
Bohužel se nejedná o jediný dopad zde - do města či okolí dopadly ještě minimálně 2 rakety, ale kam přesně, to nevím. Další velká exploze byla slyšet nedaleko Dnipra, ale také bohužel nevím nic bližšího.

5) Pod silnou palbou je dnes opět i Charkov - ve městě byly opět zasaženy civilní cíle, a jsou tam mrtví i ranění (nejspíše 3 mrtví a 15 raněných..). Další velký úder zasáhl Severní Saltovku, kde je až 5 mrtvých a 22 raněných. Dnes bohužel strašlivá bilance, a to ačkoli ukrajinská protivzdušná obrana něco sestřelila. Bohužel se zdá, že orkové změnili taktiku a nyní místo pár raket na více cílů posílají hodně raket z více směrů na málo cílů. To snižuje efektivitu protivzdušné obrany, která tak nezvládne sestřelit tolik raket naráz.
I na charkovské frontě se jinak dost bojuje - hlavní ohnisko bojů je u Rubižne. Další boje probíhají u předmostí za místní vodní nádrží.
Další ostřelování probíhalo i v okolí Čuhujiva a poté na jihu ve směru na Slavjansk. Zde se stále bojuje na linii Krasnopilia/Dolyna, a u Bohorodychne. Ukrajinci se zde zuřivě brání a ruským jednotkám se nedaří příliš postupovat.
Nejtvrdší boje samozřejmě probíhají v okolí Lysyčansku. Rusáci se zde tlačí od jihu a zároveň se snaží postupovat západním směrem na Berestove a obec Verkhnokamianka. Ukrajinské jednotky se ale i zde tvrdě brání a snaží se rozbít nepřátelský postup i lokálními protiútoky - jako třeba u Mykolajivky. Ukrajinci také pomocí dělostřelectva nedávají klid ruské zásobovací linii od Zolote na sever.
Další prasárnu provedli rusáci v Lysyčansku - odpálili rakety na místo, kam si lidé chodili pro pitnou vodu - 8 mrtvých, 21 raněných. Dno neexistuje, každý den se rusáci přibližují k hranici, kdy vypadnou z definice lidstva..

6) Baykar se rozhodl darovat 3 Bayraktary, na něž se Ukrajinci složili, zadarmo. Vybrané peníze prý mají použít na další účely (humanitární pomoc apod.).
Na frontě už podle všeho působí i německé houfnice PzH 2000 - jsou zřejmě chváleny za efektivnost a přesnost. Jenom teda mohly dorazit dříve, žejo...
U Slavjansku a na chersonské frontě se stále ještě objevují i ukrajinská letadla. UA letectvo ještě stále žije a snaží se podporovat jednotky na zemi, co to jde.
Od tohoto týdne by mělo do Británie dorazit každý den asi 200 vojáků na výcvik.

Celkově se zdá, že se situace trošku stabilizovala. Mordor sice stále tlačí všude, kde to jde, ale nezmůže se obvykle na nic jiného než vraždit matky s dětmi, staré lidi a všeobecně civilisty. Naopak severovýchodně od Chersonu měly mít ukrajinské síly nějaké úspěchy, tak snad se to potvrdí, a kromě stagnace linií budu moci zítra hlásit i nějaká ta osvobození. Sláva Ukrajině!

Enjoy this post?

Buy Martin Lundák - Reporty o válce na Ukrajině a coffee

More from Martin Lundák - Reporty o válce na Ukrajině