Prečo prijatie Bitcoinu ako oficiálnej m ...

Prečo prijatie Bitcoinu ako oficiálnej meny v El Salvádor rozdelilo ľudí na dva tábory?

Sep 07, 2021

Dnešný deň je považovaný za veľký deň pre kryptomeny. Je to deň D. Dnes sa oficiálne spustila nová mena krajiny El Salvádor. Tou menou je kontroverzný Bitcoin. Jedni sa tešia, druhí gánia. Prečo je to tak?

Problém s využitím Bitcoinu...

To čo prináša Bitcoin ako oficiálne platidlo pre krajinu, kde väčšina domácnosti nemá ani internet banking môže byť zásadný problém. Treba však aj podotknúť, že prijatie a zavedenie transakcií na blockchaine môže byť obrovským krokom vpred. To, že krajina neprešla digitalizáciou vo forme aká je pre nás už bežná vôbec nevadí. Môžu jeden technologický krok vynechať a ísť hneď na ten vyspelejší. Prečo nie? O niečo podobné sa už nejaký ten rok pokúša Charles Hoskinson s Cardanom alebo Richard Ells s kryptomenou Electroneum v Afrike.

Tu by som problém nevidel...

To čo začalo ako dobrovoľným prijatím kryptomeny ako štátnej meny skončilo jej príkazom. Zákon, ktorý schválil parlament hovorí o tom, že každý obchodník je povinný prijať Bitcoin ako platidlo.  Tu už problém časť kryptopublika vidí....

Tento zákon, ktorého znenie je iné, tvrdšie a vôbec nie slobodnejšie je úplne iný, než akí očakávali predovšetkým nadšenci kryptomien. Uzákonenie Bitcoinu štátnou menou bol pre mnohých kryptonadšencov, influencerov a edukátorov vlhkým snom. Avšak problém nastal ešte na začiatku. Zo slobodnej meny sa dnešným dňom stala diktátorská mena. Bitcoin bol prikázaný a to je vlastne celé zle. Aspoň takto to vníma časť kryptonadšencov. Ja však nevidím problém ani tu.

Bitcoin stráca slobodu...

Takto nejako popisujú udalosti všetky články kryptoportálov a ja sa pýtam čo za nezmysly to sú? Osobne chápem pojmy ako sloboda, ale rovnako tak chápem aj to, že ak si dlhé roky všetci priali poriadnu kryptoadopciu, tak toto je ono alebo nie? Ako inak ako zákonne sa dá oficiálne spustiť takáto vlna krypto marketingu? Píše a hovorí sa o tom všade a napriek tomu, že si myslím, že Bitcoin nepotrebuje marketing, tak ak už ten marketing prišiel, nemôže to Bitcoinu uškodiť.

Áno, uzákonenie Bitcoinu ako štátneho platidla nemusí byť zrovna v tejto krajine výhrou. Nikto netušíme čo stojí za pozadím a čo tým politickí činitelia v El Salvádor sledujú. Napriek tomu je to výborný marketing, aj keď pre niektorých zlý. A celkovo je táto správa bulish.

El Salvádor neruší dolár!!!

Základná myšlienka, ktorá sa stráca spomedzi všetkých týchto správ vytrhnutých z kontextu je tá, že krajina nebude mať oficiálne platidlo len Bitcoin. Áno, obchodníci sú povinní prijať Bitcoin od toho, kto bude chcieť (opakujem slovo chcieť!) platiť krytomenou. Ale nikomu tento zákon platbu Bitcoinom neprikazuje! A stále tu máme dolár, ktorý ostáva platný. Kde potom všetci vidia problém?

Problém je úplne inde...

To na čo sa kladie dôraz teraz na každej jednej krypto stránke je irelevantné. Problém schváleného Bitcoinu v El Salvádor bude zrejme v praktikách politikov, ktorí vedia, prečo si ho presadili. To či je to dobrý krok myslím budeme viacerí sledovať. Ale nerozumiem tomu, prečo každý bojkotuje takýto krok (bohužial takejto krajiny), keď si ho väčšina krytopopulácie roky priala.

Verím, že marketingový účel sa naplní a že si príklad vezmú aj iné krajiny, ktoré by boli určite lepšími na prijatie a využívanie Bitcoinu ako oficiálnej meny. Napríklad Panama, Paraguay alebo aj niektoré európske krajiny.

Enjoy this post?

Buy Tomas Kiebel a coffee

More from Tomas Kiebel