Mi a kötődő nevelés?

Mi a kötődő nevelés?

Jun 14, 2021

“A kora gyermekkor befektetés a jövőbe”  (Heckman-Masterov)

“A kötődés összetartó erő. Az a belső hajtóerő, ami egymás felé indít és összekapcsol minket. Az emberi kapcsolatokban ugyanazt a szerepet tölti be, mint a fizikában a tömegvonzás (gravitáció).” Kéknevelés

A témában leginkább a szoptatás hatásaira vonatkozó kérdések váltanak ki érzelmi hatásokat az édesanyáknál. Van, aki be szeretné bizonyítani, hogy jól tette, más pedig, hogy semmit sem jelent, hogy nem szoptatott vagy esetleg fájdalmas időket élt át a lelkiismeretfurdalás miatt. 

A kutatások azt bizonyítják, hogy a 3 hónapos gyermekeik felé érzékenyebbek az anyukák, amennyiben szoptatnak, de a 12 hónaposoknál már nem érzékelhető különbség. A szoptatás önmagában azonban nem mutatott ki pozitív hatást a kötődés minőségére. Vajon ez hogy lehet? 

Csak néhány részletet tudok ebben az írásban elárulni: gyakran még mindig időre szoptatnak az anyák, illetve kevesebb, mint 6 hónapig, éjszaka pedig egyáltalán nem. A szoptatás pedig nem csak a táplásról szól, hanem annál sokkal több: maga a válaszkészség, gondoskodás, szeretet. De mindezek szoptatás nélkül is átadhatóak az anya-apa-család által a kisgyermeknek.Ez nem csak, kizárólagos út, de mindenképpen ezeket mind jelenti.

Megnyugtató lehet ezeket olvasni a szoptatni nem tudó Édesanyáknak is, hiszen így látható, hogy a kötődés tekintetében éppen úgy meg tudják ők is adni a gyermeküknek, amire szükségük van, ha az igényeikre válaszolnak a tápszer mellett az ölelésekkel, altatásokkal, puszikkal, hordozással, ölbéli játékokkal, mosolygós közös sétákkal, a szereteli tekintetükkel.

Lásd bővebben az alábbi írásban: https://sotepedia.hu/ekk/laktacios_szaktanacsado_vizsgara_felkeszito_szakiranyu_tovabbkepzesi_szak/tamop_jegyzet/kotodeselmelet_es_szoptatas

Enjoy this post?

Buy DAYFLY a coffee

More from DAYFLY