Százezer ember vonult fel a Kreml ellen ...

Százezer ember vonult fel a Kreml ellen vasárnap Lengyelországban

May 25, 2025

Százezer ember vonult fel a Kreml ellen vasárnap Lengyelországban - Szenvedélyes beszédet mondott az EU-párti Rafał Trzaskowski elnök-jelölt mellett kiálló új román elnök, Nicușor Dan is 🇷🇴❤️🇵🇱 | 🇪🇺 ✌️

Erőteljes és szenvedélyes beszédet mondott Lengyelországban 2025. május 25-én Nicușor Dan, Románia újonnan megválasztott elnöke, aki a múlt héten aratott döntő győzelmet az oroszpárti, szélsőjobboldali, MAGA közéleti bűnöző George Simion felett a román elnökválasztáson.

Dan beszédében az egység, a feddhetetlenség, a jogállamiság tiszteletben tartása és a közös demokratikus elvek alapvető értékeit hangsúlyozta.

Az új román elnök lengyelországi látogatása nem véletlen: jövő héten vasárnap újabb sorsdöntő választás vár Európára, ezúttal Lengyelországban, ahol a múlt héten a demokrata, EU-párti Rafał Trzaskowski elnök-jelölt a vártnál szűkebben nyerte meg az elnökválasztás első körét. 

Ezen a héten Magyarország egyik történelmi barátjánál, Lengyelországban érthető módon fokozódik az elnökválasztási kampány hangulata. Magyarországi, de különösen csehországi szemmel nézve is elképesztő látvány, ahogy a két elnök-jelölt milyen nagy létszámban képes mobilizálni szavazótáborát.

A posztban mellékelt videón a román és lengyel nyelven értők Nicușor Dan Varsóban, a Simion lengyel hasonmása, Karol Nawrocki ellen, hihetetlen látványt nyújtó „Hazafiak Nagy Menetében” („Wielki Marsz Patriotów”) felvonuló, mintegy 100 ezer ember előtt elmondott teljes beszédét meghallgathatják.

Röviden összefoglalva, az esemény magasrangú vendégszónoka beszédében a román és lengyel nép közötti mélyülő barátságát ünnepelte, és a szolidaritásra, a kölcsönös tiszteletre és a közös értékekre épülő közös jövőre hívta fel megható módon a figyelmet.

„Barátként érkeztem Lengyelországba, mert közös a víziónk és a prioritásaink. Az értékek, amelyek meghatároznak minket: a demokrácia, a szólásszabadság és a jogállamiság. Hiszek egy erős Lengyelországban, egy erős Európai Unióban.”

A romániai helyzetről így beszélt Dan a lengyel Eu-barát demonstrálók előtt, de áthallásra alkalmas szavai tökéletesen leírják azt is, hogy mi 2025-ben egy jobb és baloldali hazafi dolga ma Magyarországon: 

„A románok elutasították az elszigeteltséget és az orosz befolyást. Remekül együtt fogok tudni dolgozni Tusk miniszterelnökkel és Rafał Trzaskowski elnökkel!”

Végül lengyelül hozzátette, hogy „szeretnénk megismételni Lengyelországban a múlt heti romániai győzelmet! Kiállunk lengyel testvéreink mellett, nyerjük meg ezt a választást is Európa számára!”

A lengyel Gazeta Wyborcza (GW) egyébként május 25-én egy nagyobb interjút is készített az új román elnökkel. A sok érdekes kérdés közül azt emelem ki, amikor a GW újságírója arra kérdezett rá, hogyan sikerült megfordítania a reménytelennek tűnő helyzetét.

„A társadalom nagy, szinte hatalmas mozgósításának köszönhetően. Sokan, akik korábban soha nem érdeklődtek a politika iránt, hirtelen bekapcsolódtak. Közszereplők, számos szakma képviselői kapcsolódtak be a kampányba, nélkülük nem működött volna,” válaszolta Dan.

Az új román elnök érdekes gondolatokat fogalmazott meg Simion nagy támogatottságának okairól is. Mielőtt következik az idézet, felhívom az olvasó figyelmét arra is, hogy a jövő héten jövök a román elnökválasztás kritikai elemzésével - többek között választ keresek arra a kérdésre is, hogy miért szavaztak a nyugat-európai román diaszpóra tagjai nagy számban Simionra - egy Substack cikkben, hogy a magyarországi olvasó ne csak a magyarországon mindent leuraló etnikai nacionalista szemszögből értelmezze a romániai eseményeket.

Dan román elnök szerint „Simion támogatottsága nem ideológiai kérdéseken alapult, a románok nem fordultak el hirtelen Európától. Ellenfelem magas támogatását a társadalmi és gazdasági kérdések megnyitásával érte el. A klasszikus politikai pártjaink, túlságosan eltávolodtak a társadalomtól. Simion beszélt erről a leghangosabban, ő kritizálta elődeit a legkeményebben, és így magához vonzotta az embereket, de nem az ideológiai üzenetekkel, hanem azzal, hogy a gazdaság jobb lesz.”

Itt hozzáteszem, hogy Dan a szabad piacgazdaság és a liberális demokrácia híve, tiszteletben tartja a hazai román és a külföldi magánvállalkozásokat, míg ellenfele Simion az Orbán Viktor féle, Magyarországon látványosan megbukott gazdaságpolitikát favorizálja, vagyis a gazdasági államosítást és a külföldi tőke beáramlásának korlátozását.

Visszatérve Lengyelországba, Rafał Trzaskowski esetleges megválasztása azt is jelenti, hogy a két európai ország minden vezető politikusi szinten egységes és erős hangon fog tudni megszólalni Európában. Ez több szempontból is történelmi pillanat lehet, de a lengyel elnökválasztás második fordulója előtti pillanatkép részleteiről is a jövő héten jövök ki egy hosszabb cikkel a Substack oldalamon.

Magyarországi szemmel azonban muszáj megjegyezni, hogy a román elnök lengyelországi látogatása egyben megerősíti azt a folyamatot is, hogy a közép-kelet-európai régióban az eddigi lengyel-magyar stratégiai barátság helyébe az ahhoz hasonló történelmi és közel-jelenkori múlttal rendelkező lengyel-román barátság lépett az aktuális vezető politikusok között.

Túlzás nélkül kijelenthető, hogy bármelyik jelölt nyeri meg a választást, az befolyásolni fogja Lengyelország politikai jövőjét. 

Lengyelország, rajtad a sor, hogy nemet mondj az Oroszország által támogatott, Európát pusztító szélsőjobboldali erőkre!

Viszlát a túloldalon, Európának továbbra is szüksége van Lengyelországra!

---------------------------------------------------------------

Támogatásával minden nap segíti a Csehszlovák Kém projektet. 

Kezdje havi 6 euró előfizetéssel és hozzáfér a Substack oldal teljes tartalmához:

https://csehszlovakkem.substack.com

Ha tetszik a munkám, meghívhatsz egy sörre is, vagy vásárolj tagságit a Buy me a Coffee oldal zárt tartalmához is:

https://www.buymeacoffee.com/csehszlovakkem

Stay updated and see ya soon!

Enjoy this post?

Buy Csehszlovák Kém a beer

More from Csehszlovák Kém