СЛУХ
32 supporters
Яким буде фестиваль ATLAS UNITED 2024. І ...

Яким буде фестиваль ATLAS UNITED 2024. Інтерв’ю з організаторами

Jun 18, 2024

Авторка: Олена Мосійчук

2015 рік став знаковим для фестивальної культури України, адже саме тоді відбувся перший Atlas Weekend. Із часом локальний фест переріс у подію міжнародного масштабу, де виступали світові зірки: The Prodigy, Nothing But Thieves, Том Оделл, The Black Eyed Peas, Ліам Галлагер та багато інших.

Проте пандемія COVID-19, а через два роки повномасштабне вторгнення внесли корективи. Переноси фестивалю, скасування, невизначеність, втрата коштів. Здавалося, що наступну масштабну подію від організаторів Atlas Weekend ми побачимо не раніше нашої перемоги. Але у 2024 році, попри всі складнощі, фестиваль повертається: в оновленому форматі й під новою назвою ATLAS UNITED 2024. Про повернення фесту навіть написали міжнародні медіа NME та Consequence of Sound.

ATLAS UNITED відбудеться 12–14 липня на території ТРЦ «Блокбастер» у Києві. 

У лайнапі наразі переважно українські гурти та виконавці, проте на відвідувачів чекатимуть і закордонні артисти. Квитки вже можна придбати в застосунку monobank — 15% з кожного передадуть на збір для закупівлі дронів, який фестиваль проводить спільно з платформою UNITED24.

Ми поспілкувалися із Дмитром Сидоренком, засновником і співорганізатором Atlas Weekend, про виклики й проблеми в організації цьогорічного фестивалю та дізналися про пріоритети організаторів, безпеку заходу, а також що буде з квитками на фестиваль 2022 року, який не відбувся, та багато іншого.

Як вирішили повернутися до організації Atlas Weekend

Перші два роки війни ми не могли навіть думати про фестиваль, тому що першочергово турбувалися про безпеку. Нехтувати цим неприпустимо. Навіть минулого року, коли ми робили «Донатний Вихідний» разом із ТРЦ Gulliver, ми відповідально поставилися до евакуації на випадок повітряної тривоги: поряд були і паркінг ТРЦ, і станція метро «Палац Спорту». Ми розуміли, що якщо збираємо декілька тисяч людей, то зобов’язані гарантувати їм безпеку і у випадку тривоги одразу зупиняємо подію та реагуємо відповідним чином. Це була повністю благодійна подія. Тоді ми зібрали близько 4,5 млн гривень на медичне обладнання. 

Зараз завдяки ТРЦ «Блокбастер» ми можемо організувати фестиваль. Вони відкрили для нас найбільше укриття України, який сертифікували разом із ДСНС: більше місяця ми прораховували за допомогою сертифікованого програмного забезпечення усі шляхи і терміни евакуації. Насправді це укриття може вмістити колосальну кількість людей — в рази більше, ніж ми збиратимемо, але для нас швидка евакуація — це принциповий момент. 

Коли ми впевнились, що подію проводити безпечно, то почали працювати над іншими важливими аспектами: безкоштовний вхід для людей з інвалідністю, благодійна складова фестивалю, яка включає великий збір на ЗСУ й важливі гуманітарні потреби.



Де проводитиметься наступна подія

— Головна і ще одна сцени будуть розташовані на території наземного паркінгу «Блокбастера». В самому ТРЦ буде ще одна велика сцена, а також дві безкоштовні. Крім цього, у нас буде сцена в підземному паркінгу, де знаходиться наше укриття. Загалом шість сцен.

Ми любимо все нестандартне. Нам цікаво робити те, що ніхто ніколи не робив. Локація дійсно крута. Величезна подяка ТРЦ «Блокбастер», які виділяють свої ресурси та допомогу. Ми це дуже цінуємо. Без них цього фестивалю точно не було б. Вони як партнер нам допомагають із промо і комунікацією з ДСНС.

Про благодійність

Цього року ми готуємо подію спільно з UNITED24, і проходитиме вона під назвою ATLAS UNITED 2024. Наша мета — всіх об'єднати. Багато різних компаній, бізнесів, партнерів долучаються, щоб досягти великої амбітної цілі — мінімум 100 мільйонів гривень на ЗСУ. 15% з кожного квитка автоматично переводяться на цей збір. Окрім цього, ми задонатимо значну частину прибутку фестивалю.

Наступний місяць 50% ресурсу нашого маркетинг-відділу витрачається на те, щоб продати квитки. А інші 50% — на те, щоб качати збір. Ми робимо його разом із нашими партнерами, серед яких monobank, UNITED24, WhiteBIT, «Аврора», Uklon. Є мрія з трьома зірочками — разом із monobank побити їхній рекорд, який вони встановили 24 лютого, та зібрати 400–500 мільйонів.

23 травня Володимир Зеленський презентував нових роботів, і ми долучаємось до цього збору також. Вони є різних типів: для розмінування, штурмові, евакуаційні — і всі вони рятують життя нашим військовим. Друга частина збору буде спрямована на дрони, які завжди потрібні і яких завжди не вистачає. Це будуть як FPV, так і дрони-камікадзе.

Вперше в історії у нас відбувся запуск продажу квитків всередині застосунку monobank — вони продаються тільки там. Цього разу в нас немає ні сервісного збору, ні стандартної комісії квиткового оператора. А 15% з кожного квитка автоматично йде на збір.

Чим був раніше Atlas Weekend і чим він стане тепер

Зараз ми хочемо відійти від асоціації, що ми — фестиваль. Ми менше акцентуємо на цьому увагу, а більше — на тому, що приносимо користь. Цього року ми не робимо VIP-зону, в яку можна було придбати квитки. Тепер наші VIP — це люди з інвалідністю. Для них ми готуємо велику інклюзивну зону. Ми хочемо зробити історію з інклюзивністю настільки крутою, щоб люди з інвалідністю відчули себе максимально комфортно.

ATLAS UNITED 2024 — це про музику та гарно проведений час, звісно, але це можливо лише з урахуванням того, що ми при цьому допомагаємо. На всіх сценах проводитимуться аукціони, відсоток на барі також йтиме на ЗСУ, ми готуємо активності з різними бригадами та підрозділами, серед яких 3-тя ОШБр, 12-та бригада спеціального призначення «Азов», 13-та бригада оперативного призначення НГУ «Хартія» та інші. Тобто, купуючи квиток на подію, кожен розуміє, що автоматично приносить користь.

Першочергово — безпека і благодійна соціальна складова. Це два фактори, без яких ми б не вирішили повернутися. Ще коли почалося повномасштабне вторгнення, ми визначились, що наступний фестиваль буде після перемоги, бо як можна зараз про такі розваги думати? Але коли ми з monobank та UNITED24 зрозуміли, що так можемо зробити щось важливе і дійсно допомогти країні, то почали працювати над організацією та реалізацією.

Як розважатися під час війни

Частину людей ми не переконаємо, що це нормально — влаштовувати культурні події з благодійною метою. Хтось може не усвідомлювати, що це не розваги заради розваг. Хтось втратив житло, близьких, рідних, тому вони можуть бути критично налаштовані й мають на це право. Це абсолютно нормально, ми приймаємо їхню позицію.



Але все ж хочеться, щоб ми були інструментом психологічної розрядки. Новини невтішні, війна з нами надовго, і вона повністю поглинула наше суспільство. Тому такі події з великим благодійним акцентом мають бути. Це не про ескапізм або розваги, це про допомогу країні та війську, культуру, єднання та взаємопідтримку — вони дозволяють нам іти далі.

Про це має думати будь-який промоутер чи організатор. Усе, що ми робимо, можливо зараз лише завдяки військовим, ДСНС, лікарям, волонтерам та іншим, хто приносить користь суспільству.

Критика Atlas через неповернення коштів за квитки на фестиваль

У 2020 та 2021 роках, переживаючи складну економічну ситуацію через ковід, ми повертали кошти за придбані квитки. Пандемія, а тепер війна, — це форс-мажори, і для нас це не виняток. У свою чергу, ми несемо за це повну відповідальність. Ми пропонуємо вигідні та чесні умови обміну старих квитків на нові на цьогорічну подію або будь-яку наступну за бажанням відвідувача. 

Що ж стосується фестивалю перемоги, то ми зробимо все, щоб він був проведений на високому міжнародному рівні, щойно це стане можливим. Ми дуже цінуємо всіх, хто розуміють наше складне становище і обміняють свої старі квитки на наш фестиваль у 2021-му, обміняють їх на цей фестиваль або ж дочекаються великого фестивалю після перемоги.

На яких українських артистів варто очікувати

Ми спробували зібрати всіх топових артистів, які зараз в Україні й у кого немає інших концертів чи подій у цей час. Будуть «Бумбокс», Артем Пивоваров, «Жадан і Собаки», БЕЗ ОБМЕЖЕНЬ, Verka Serduchka & BAND зі спеціальною україномовною програмою та купою сюрпризів, Курган & Agregat, LATEXFAUNA, «Друга ріка», DANTES, ONUKA, «Підпільний стендап» і багато-багато інших. На двох безкоштовних сценах у ТРЦ та на Shelter Stage щодня будуть цікаві колаборації, наприклад, з такими проєктами і командами, як kontrabass, Леся Квартиринка, FUSION, Porichka, artилерія, A Concert та іншими.

Повернення закордонних виконавців на ATLAS

Ми змогли підтвердити великого закордонного хедлайнера, якого оголосимо з дня на день. Для нас це велика честь, що такі легендарні музиканти безкомпромісно підтримують нашу країну і що вони погодились виступити на нашому фестивалі. Це буде найбільший закордонний артист, що публічно виступить в Україні від початку повномасштабного вторгнення.

Це буде епічний і незабутній виступ ще й тим, що наш хедлайнер зіграє у супроводі великого оркестру та хору. Унікальна програма, над якою працювали спеціально для ATLAS UNITED 2024. Про те, як вона створювалась, ми згодом розповімо більше. На фестивалі будуть зокрема литовці Beissoul & Einius, що неодноразово грали на нашому фестивалі і дуже підтримують Україну, а також японський гурт heavenphetamine.

Як вдалося з ними домовитись

Велика подяка нашому програмному директору Владу Яремчуку, який за останні кілька місяців надіслав сотні листів. Він провів просто титанічну роботу, було дуже складно. Більшість артистів розписані на рік-півтора вперед, а ми звернулись до них за лічені місяці до фестивалю. Вписати в Україну тур у такі терміни дуже важко, адже на виступ потрібно виділяти 4–7 днів.

Дуже складна логістика — немає літаків. У когось виникають питання щодо страхування. Більшість бояться і не готові їхати, адже думають, що тут лише розруха і концерти неможливі або не на часі. Часто самі артисти готові, але хтось у команді боїться або їх категорично не відпускає родина. Поки що готові їхати лише найсміливіші й ті, хто розуміють, як важливо підтримати наш народ.

Труднощі при організації фестивалю

У нас багато труднощів, які вирішуються по ходу пʼєси. Ми мали вийти в анонс раніше, але російський наступ на Харківщину і постійні бомбардування Харкова зробили це неможливим. Ми розуміли, що в нас є лише дві опції: зупинитись або вийти в анонс і все ж провести фестиваль, щоб зібрати кошти на ЗСУ і повернути хоча б на три дні людям відчуття фестивалю, де вони почують улюблену музику, побачать знайомих і зарядяться енергією, щоб підтримувати наших військових і країну з новими силами.

Також є багато інших факторів, які впливають на весь процес, із якими ми боремося, але все одно рухаємося вперед.

Що варто враховувати, коли організовуєш велику подію 

Ми перестраховуємося та закладаємо часові запаси на повітряні тривоги. Цьогорічний фест набагато менший за ті, які ми робили на ВДНГ: менша територія, більше безпекових обмежень. Окрім того, треба прораховувати багато сценаріїв і продумувати, що робити у випадку тривог і ракетних атак, пропрацювати чіткий план евакуації великої кількості відвідувачів за короткий проміжок часу. Один із варіантів, який ми теж розглядаємо, — це перенос фесту на найближчі дати, якщо буде небезпека для відвідувачів. Сподіваємося, що такого не станеться, але підготуватися маємо.



Як попри всі ризики не боятися організовувати фест

Це питання раціональної логіки. Нам дали дозвіл військова адміністрація та ДСНС, ми мали й інші критерії, які пропрацювали і які дозволяють нам робити цю подію. Залишаються певні ризики, але з ними буде легше розібратись, маючи повністю напрацьовану основу. З урахуванням факторів безпеки та благодійності це можна робити. Як нам здається, ми рухаємося правильно, приносячи цим користь. Ми пережили дуже багато до і під час коронавірусу: фінансові труднощі, ASAP Rocky, локдаун та інші форс-мажори.

Із 2015 року ми сильно загартувалися такими ситуаціями. Важливо, що ми були соціальним фестивалем із найпершого фесту. З першої події ми мали безкоштовний вхід дітям до 12 років та пенсіонерам, а також людям з інвалідністю. Кожного року ми розширювали доступність Atlas разом із USAID, робили подіуми та пандуси.

Постраждалим воїнам АТО та їхнім сімʼям робили безкоштовний вхід, а також давали знижку 50% військовим. Ми розуміли, що війна йде з 2014 року, і з 2015 ми допомагали воїнам АТО, і це була наша принципова позиція. Тому ми не тільки про гроші.

Можливо, це погано для бізнесу, але з моральної точки зору це правильно. Тут зійшлися зірки: об'єдналася крута команда та партнери, де кожен доповнює іншого своїми сильними сторонами. За рахунок цього нам вдається виживати та розвиватися. Ми віримо в перемогу і віримо, що після неї зможемо приносити користь.

Фотографії: Ілля Колотій, Таня Шавловська, Максим Клименко

Enjoy this post?

Buy СЛУХ a coffee

More from СЛУХ