On Your Mark — крила мрії

On Your Mark — крила мрії

May 08, 2024


Завжди цікаво дивитися як талановита людина пробує себе в невластивому йому жанрі. Прикладом такого заходу на чужу територію стало створення музичного аніме-кліпу On Your Mark студією Ghibli у 1995 році.

У цей час Міядзакі працював над повнометражною стрічкою «Принцеса Мононоке» і зіткнувся з проблемою: ранні ідеї про чарівний ліс та його духів вже були втілені у попередній роботі «Наш сусід Тоторо». Новий ліс також був магічним, але зробити його потрібно було зовсім іншим. Постійні доопрацювання призвели до творчого глухого кута і в цей момент продюсер Тошіо Судзукі вирішив, що переключившись на інший проєкт Міядзакі зможе відволіктися і потім легше знайде розв’язання проблеми з лісом.

Цим проєктом став кліп на суперпопулярний сингл On Your Mark від гурту Chage and Aska. Група була зовсім не простою і перебувала на піку своєї популярності, причому не тільки в Японії, а й загалом в Азії. Про це говорить хоча б той факт, що вони стали першими японськими і лише третіми іноземними виконавцями, яких запросили виступити у Китаї.

Назву пісні можна вільно перекласти як «На Старт», таку команду дають перед забігом атлетів. Співається в ній про мрію, яка веде за собою і змушує розпочинати шлях до неї знову і знову. Як прототипи для головних героїв Міядзакі взяв самих виконавців: Chage з’явився на екрані в окулярах і касці, а Aska у кашкеті і з неспокійним чубом.Міядзакі зосередився на темах, які хвилювали його та японське суспільство в середині 90-х. Насамперед це стандартна для всіх його робіт тема екології. Через написи японською, англійською та російською ми дізнаємося, що околиці міста, де розгортаються події кліпу, забруднені радіацією, а озоновий шар витончений. В одному з інтерв’ю Міядзакі підтвердив, що зображуючи величезний і потворний саркофаг у On Your Mark, мав на увазі аварію на Чорнобильській АЕС.

Окрім екології, у кліпі порушується проблема деструктивних тоталітарних сект, яка також хвилювала суспільство на той час. Вражає кривавість цього епізоду, не властива роботам «доброго казкаря» Міядзакі. За злою іронією кліп вийшов того ж року, коли учасники секти Аум Сенріке здійснили заринову атаку на токійське метро, через що Ghibli навіть потрапила під критику, нібито за спробу нажитися на гострій темі.Не можна не згадати про незвичайні літальні апарати, на яких літає поліція майбутнього в епізоді зі штурмом лігва сектантів. Широко відомо, що Міядзакі любить авіацію з дитинства і завжди додає у свої роботи літальні апарати, коли це дозволяє сюжет. Дуже характерно, що навіть у такій маленькій роботі він не відійшов від своїх стандартів.

Попри довжину всього в сім хвилин, кліп містить у собі закінчену історію з незвичайним світом майбутнього, персонажами, що запам’ятовуються, і застереженням для сучасників. , Так само як і в тексті пісні, персонажі раз-по-раз починають свій шлях до мрії, яку уособлює дівчина з крилами, і в результаті допомагають їй вирушити у небо.Існує суперечка у тому, ким є ця дівчина. Деякі фанати вважають, що через неї Міядзакі попрощався з персонажем «Навсікаї з долини вітрів», символічно відпустивши її в небо. Річ у тім, що водночас, коли йшла робота над кліпом, він закінчив останній том манги. З іншого боку, молоді дівчата у майстра схожі одна на одну, і тому точно стверджувати складно.

Кліп потрапив у кінотеатральний прокат разом із фільмом «Шепіт Серця». Зараз про цю роботу Міядзакі мало хто знає через невеликий формат, свою роль відіграло його видалення з легального доступу, коли у виконавця Aska виявилися проблеми з наркотиками.Міядзакі навмисне застосував нелінійну розповідь і розкидав велику кількість деталей, не давши їм конкретного пояснення, щоб залишити глядачам простір для роздумів. Завдяки цьому кліп можна переглядати, щоразу відкриваючи нові штрихи та деталі, що змінюють контекст. Глибина та варіативність трактування є головною гідністю твору, дозволяючи йому не втрачати актуальності й донині.

Enjoy this post?

Buy Аніме-видання СьогодНЯ! a pantsu

More from Аніме-видання СьогодНЯ!